Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Третият проект за реконструкция на Централната баня предвижда басейн на покрива и воден бар

Снимка: БГНЕС

„Интересът ми към проекта за реконструкция на Централната минерална баня идва от запазването на материалното и нематериалното наследство“, това каза в „Хоризонт до обед“ Мая Шопова - архитектка в Канада - с български произход, която участва в един от екипите класирани от Софпроект с концепция за реконструкция на Централната минерална баня в София – за концепцията, която беше класирана с най-много точки от журито на конкурса.
   

„Музеят на София остава по този проект и смятаме, че той ще даде контекст към термалните води, като това ще стане в нашия проект чрез една нова част – заключена между двата вътрешни двора.

Коминът при нас заема особено място – той ще е символ, да покаже, че там нещо се случва – в задния двор и на термите". Това посочи още Шопова.

„Това, което ни отличава от останалите проекти, е че в основата на нашата концепция е интерпретацията на материалното и нематериалното културно наследство“, коментира проекта в „Хоризонт до обед“ архитект Слава Савова:

„Тоест сградата като паметник на културата, и другото – банята като начин за лечение, за къпане, от което обаче е останало само водоналиването.“

Този проект предвижда и басейн на покрива и воден бар.

"Това привлече голям интерес, но басейнът ще е невидим за отвън за хората. Ще се изгради една нова структура, но се на мястото на съществуваща постройка." Това поясни Савова. 

„Софтплан настояваха още в началото екипите да са мултидисциплинарни, защото е важна връзката между история и настояще“, посочи в „Хоризонт до обед“ културологът Иво Страхилов:

„Ние използваме термина "терми", а не баня. Обръщаме особено внимание на османското наследство, което често е доста пренебрегвано. Обръщаме поглед към цялото културно и историческо наследство около този обект. 

Според този проект достъпът до минералната вода остава. Чешмите отвън остават безплатни.

"Не би следвало да има недостиг на водата", каза още Савова.

Още по темата в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24