Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Мирослав Маринов: Да има стимули за стопанисването на гора в земеделски земи

Агенцията по горите ежегодно инвентаризира самозалесили се гори, как да ги ползват обаче решават собствениците

Снимка: Pixabay

През тази година 200 хиляди декара земи са променили предназначението си и са се превърнали от земеделски земи в гори.

Лесовъди и природозащитни организации се опасяват, че законови неуредици допускат изсичането на дървета в милиони декари земеделска земя, която през годините не е била обработвана и се е самозалесила.

Има една територия от 114 хектара – тези площи имат характеристиката на гора, но са гора върху земеделска територия. Агенцията по горите и всички лесовъди имат най-голямото желание като гора да се запазят“, каза за БНР директорът на Изпълнителната агенция по горите инж. Мирослав Маринов.

След като експертите огласиха този проблем, от Агенцията оповестиха, че инвентаризация се прави на всички гори, включително и на тези в земеделски земи.

При тази инвентаризация трябва да се установи състоянието на ресурсите и да се изготви тяхната оценка, поясни инж. Маринов в предаването „Преди всички“.

Всички самозалесили се земеделски земи, които имат характеристиката на гора, се инвентаризират ежегодно, увери той.

„Ние им правим оценка на тяхното състояние – установяваме площта, възрастта, височината, вида на дървесния вид.“

След като се инвентаризира като гора, за да се прекатегоризира земеделска територия в горска такава има процедура, завършваща с акт на министъра, уточни Мирослав Маринов. Процедурата е безвъзмездна.

През тази година министърът е подписал заповеди за промяна на предназначението от земеделски в горски територии на над 210 хиляди декара гора в земеделски територии.“

Снимка: БГНЕСИнициативата трябва да бъде на собственика. След инвентаризацията на самозалесилите се земеделски земи и уведомяването на собствениците им, те разполагат със срок, в който да уведомят Агенцията по горите как ще стопанисват собствеността си – като земеделска или като горска територия.

Законът не работи, а процедурите формални, смятат експертите.

Инж. Мирослав Маринов потвърди за наличието на противоречива съдебна практика, която лишава контролиращия орган от контролните му функции. Той даде „лош пример“ от община Малко Търново на територията на Природен парк Странджа, където били отсечени дървета на горска площ от 200 декара. От регионалната дирекция по горите в Бургас си свършили работата, написали над 70 акта за нарушения, но всички те са отпаднали в съда.

Трябва да мислим за някакви стимули, категоричен е инж. Маринов. По думите му една територия трябва да може да се ползва устойчиво като гора и това да носи приход на собственика й.

Една територия, заета с гора, носи доста по-голям приход, отколкото да се получи една субсидия за пасище. Еднократно, за тази година може да е някаква сума, но ние говорим за едно дългосрочно, устойчиво стопанисване на тези територии“, коментира той пред „Хоризонт“.

И според неправителствените организации единственият шанс да спре изсичането на самозалесилите се терени, някои от които са всъщност 40-50 годишни сериозни гори, е държавата да стимулира финансово стопанисването на гора. Иначе изкушението на лесните и бързи пари от евросубсидии за пасища винаги ще бъде на дневен ред. 

Повече детайли - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Солун, 12 юни 2024 г.

Климат, икономика, туризъм - интензивните промени на времето затягат възела

От днес София е домакин на пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН. 500 делегати от 195 страни обсъждат два доклада - за изменението на климата в градовете и за краткотрайните причинители на изменението на климата. Най-високата средна температура на Земята, откакто се води статистика, беше измерена на..

публикувано на 27.07.24 в 11:55

Отбелязваме деня за опазване на мангровите гори

Днес отбелязваме международния ден за опазване на най-ефективната система за улавяне на въглерод, която съществува на планетата - мангровите гори. Те могат да улавят и съхраняват до 10 пъти повече въглерод на хектар в сравнение с обичайните гори на сушата.  ЮНЕСКО обявява 26 юли за ден на мангровите гори през 2015 г., за да подчертае ролята им като..

публикувано на 26.07.24 в 05:25
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28