Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Мирослав Маринов: Да има стимули за стопанисването на гора в земеделски земи

Агенцията по горите ежегодно инвентаризира самозалесили се гори, как да ги ползват обаче решават собствениците

Снимка: Pixabay

През тази година 200 хиляди декара земи са променили предназначението си и са се превърнали от земеделски земи в гори.

Лесовъди и природозащитни организации се опасяват, че законови неуредици допускат изсичането на дървета в милиони декари земеделска земя, която през годините не е била обработвана и се е самозалесила.

Има една територия от 114 хектара – тези площи имат характеристиката на гора, но са гора върху земеделска територия. Агенцията по горите и всички лесовъди имат най-голямото желание като гора да се запазят“, каза за БНР директорът на Изпълнителната агенция по горите инж. Мирослав Маринов.

След като експертите огласиха този проблем, от Агенцията оповестиха, че инвентаризация се прави на всички гори, включително и на тези в земеделски земи.

При тази инвентаризация трябва да се установи състоянието на ресурсите и да се изготви тяхната оценка, поясни инж. Маринов в предаването „Преди всички“.

Всички самозалесили се земеделски земи, които имат характеристиката на гора, се инвентаризират ежегодно, увери той.

„Ние им правим оценка на тяхното състояние – установяваме площта, възрастта, височината, вида на дървесния вид.“

След като се инвентаризира като гора, за да се прекатегоризира земеделска територия в горска такава има процедура, завършваща с акт на министъра, уточни Мирослав Маринов. Процедурата е безвъзмездна.

През тази година министърът е подписал заповеди за промяна на предназначението от земеделски в горски територии на над 210 хиляди декара гора в земеделски територии.“

Снимка: БГНЕСИнициативата трябва да бъде на собственика. След инвентаризацията на самозалесилите се земеделски земи и уведомяването на собствениците им, те разполагат със срок, в който да уведомят Агенцията по горите как ще стопанисват собствеността си – като земеделска или като горска територия.

Законът не работи, а процедурите формални, смятат експертите.

Инж. Мирослав Маринов потвърди за наличието на противоречива съдебна практика, която лишава контролиращия орган от контролните му функции. Той даде „лош пример“ от община Малко Търново на територията на Природен парк Странджа, където били отсечени дървета на горска площ от 200 декара. От регионалната дирекция по горите в Бургас си свършили работата, написали над 70 акта за нарушения, но всички те са отпаднали в съда.

Трябва да мислим за някакви стимули, категоричен е инж. Маринов. По думите му една територия трябва да може да се ползва устойчиво като гора и това да носи приход на собственика й.

Една територия, заета с гора, носи доста по-голям приход, отколкото да се получи една субсидия за пасище. Еднократно, за тази година може да е някаква сума, но ние говорим за едно дългосрочно, устойчиво стопанисване на тези територии“, коментира той пред „Хоризонт“.

И според неправителствените организации единственият шанс да спре изсичането на самозалесилите се терени, някои от които са всъщност 40-50 годишни сериозни гори, е държавата да стимулира финансово стопанисването на гора. Иначе изкушението на лесните и бързи пари от евросубсидии за пасища винаги ще бъде на дневен ред. 

Повече детайли - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05