„Мъртвите не си отиват завинаги, в моя дом те се помнят, почитат се, говори се за тях, разказват се спомени и аз мисля, че по този начин хората не си отиват завинаги, а оживяват в нас и в сърцата ни“. Това сподели в предаването „Нощен хоризонт“ Ана Цанкова. Тя е родена в град Кърджали. Живее и работи в София. Нейни стихотворения са публикувани в списания „НО Поезия“, „Нова асоциална поезия“, в редица различни периодични издания и в онлайн платформите „Public-Republic“, „Banitza“, „Открита литература“.
„Дядо ми също си отиде преди доста години. Той беше най-добрият и най-прекрасният човек, когото познавах и ме е научил на почти всичко“, допълни Цанкова.
Ана Цанкова сподели, че майка ѝ е била силно вярваща жена. Заедно са посещавали църкви. Спомените на Ана Цанкова са свързани с църквата „Свети Георги“ в Кърджали. Към вярата трябва да имаш посока, трябва някой да те насочи, допълни тя.
„Не определям пътя си към вярата като трънлив. Знам, че тя дава любов, тя учи на добро, на смирение, че ти не си сам и не си изоставен. Много е важно човек да вярва и да мисли, и да знае, и да усеща, че той не е сам и че каквото и да му се случва, ще има по-добър ден, ако Господ даде. Ние сме загубени без вяра, нищо не може да ни се случва - хубаво, добро и може би ние няма да бъдем добри, ако нямаме вяра", подчерта Ана Цанкова.
В края на 2018 г. излиза дебютната ѝ книга с поезия „Археология на белезите”, под знака на издателски кръг „Смисъл” и с редактор Аксиния Михайлова. През 2019 г. Ана Цанкова печели Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет“, а по-късно „Археология на белезите” е номинирана за Литературните награди „Перото“ в категория „Дебют“.
Авторката е отличена със специални награди от IX и X национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“.
Ана Цанкова подготвя нова книга.
„Мисля, че малко съм се променила между първата и втората книга. Започнах да пиша по-дълги стихотворения. Когато си разглеждах файловете, с изненада установих, че съм писала доста също за смъртта, не съм го направила нарочно, но това е нещо, което съм искала да си го обясня, защото поезията е начин на овладяване на болката“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.11 април е Световен ден за борба с шизофренията . "Хората, които се разболяват от това изключително тежко психично заболяване, са обречени на тежка десоциализация. Това е така поради естеството на болестта, защото нашето общество не приема тези хора. Те стават моментално различни, биват изхвърлени от работа, ако случайно работят . За..
"Все още не мога да разпозная своите чувства - дали това, което изпитвам, е умора или тъга, защото аз имах на 4 април по-специален опит, бях представител на една от коалициите в конкретна избирателна секция като пазител. Напуснах своя луксозен социален балон и видях какво реално се случва. Все още размишлявам, опитвам се да преработя и чувствата..
Варненската златна епоха впечатли екипа на Discovery Channel , който през есента на 2020 година посети страната ни, за да търси свидетелства за изчезването на древни цивилизации, и по-специално на Атлантида. Това сподели пред БНР проф. Бойко Рангелов, преподавател в Минно-геоложкия университет. „Те внимаваха не толкова върху това дали тук..
„Космосът е най-интересен за изследване, а ренесансът в космическите изследвания може да е мощен стимул дори и за обединяване на една нация. Това е модерният прочит на бъдещето на космическата надпревара“. Това каза пред БНР Любомир Бабуров, съосновател на Ratio, платформата, която среща публиката с хора и с технологии от космическия сектор...
Защо частните образователни центрове продължават да се чувстват жертви и при поредното разхлабване на мерките няма да заработят с пълен капацитет? Като не само дискриминационно, а абсолютно нелогично определи пред БНР продължаващото ограничение за учебните центрове Стела Симеонова от Българската асоциация на неформалното образование...
Новите депутати, които ще положат клетва до дни, вече са ясни . Те ще заемат банките в зала „Света София“ и ще поставят началото на 45-ото Народно събрание - шест политически сили и очаквания за различни политически сюжети. ГЕРБ остава без лидера си в парламента Бойко Борисов, но с вицепремиера Томислав Дончев, редица настоящи и бивши..
Панорама на полски планинарски и екстремни филми ще се проведе в Полския културен институт в София на 13, 14 и 15 април. От 19.00 ще бъдат прожектирани 8 от най-добрите заглавия на тази тематика, наградени от световни кинофестивали. "Лентите са с награди от световни кинофестивали, включително и от Международния фестивал на планинарското..
„ Заявката за подкрепа за правителство на Слави Трифонов е непремерена ... Трябва да запазим достойнство, като заявим политическите темели, които за нас..
„В момента се борят две тенденции - кабинет без ГЕРБ или нови избори. Има рискове за държавата и при единия, и при другия вариант . Утре сме свикали..
Направихме стратегия, която е свързана с това как да можем да се справяме и ще я внесем в Народното събрание, съобщи пред БНР относно управлението..