Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасителният център за диви животни в Стара Загора работи усилено

Снимка: greenbalkans-wrbc.org

"Спасителният център за диви животни на "Зелени Балкани" работи в тясно сътрудничество с голяма част от зоопарковете в България и със зоопаркове в Европа. Пациенти, които минават в процес на лечение, рехабилитация, но не могат да бъдат върнати обратно в природата, биват пренасочвани в зоопаркове, където тези животни получават последен шанс да живеят". Това каза в предаването "Нощен хоризонт" д-р Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни в Стара Загора. 

На 14 декември 1897 година е приет Законът за санитарно-ветеринарната полиция и така се поставя началото на ветеринарно-медицинската служба в България. 14 декември е професионален празник на лекарите ветеринари, а Спасителният център в Стара Загора е създаден от екип от доброволци

През месеците на извънредното положение в Спасителния център за диви животни не са получени много сигнали за диви животни в беда.

"От друга страна размножителният ни успех беше много голям - успяхме да размножим видове като ловен сокол, брадат лешояд, египетски лешояд, белошипа ветрушка, керкенези, сови. При нас работата не спря. Към момента имаме приблизително 1800 пациенти, преминали през вратите на центъра за тази година, цифра, която приближава миналогодишната. Нашата равносметка за годината е, че ние продължихме усилено да работим, не се отрази нито на екипа ни, нито на работата на Спасителния център", подчерта д-р Клисурова.

В Спасителния център за диви животни живеят между 300 и 400 животни. Заплахите за дивите животни от човешката дейност са много. Природните бедствия - застудяване, бури, засушаване също представляват опасност за обитателите на природата.

"Дори изчезването на видове е причинено от хората, това също е човешка намеса. Бракониерството, електропреносната мрежа, много птици загиват по електрическите стълбове, защото старите стълбове са изключително опасни за големите птици особено", изтъкна д-р Христина Клисурова.

Изсичането на горите, превръщането на пасищата в обработваеми площи, използването на химикали и пестициди води до загуба на видове, поясни д-р Клисурова.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 
Прием на бял щъркел
Градски лястовички
Спасяване на царски орел в Сакар


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Eдна седмица на остров Сардиния

На Розовия плаж на остров Бодели на архипелага Мадалена в северната част на Сардиния всички плаващи с корабче или лодка акостират на около половин километър от брега (само на такова разстояние се допускат сега туристи). Колкото и да се взират, не виждат розов плаж... След световния успех на филма на Микеланжело Антониони  "Червената пустиня",..

публикувано на 03.10.24 в 10:21
Преди началото на климатичната седмица имаше младежки климатичен протест на моста

Климатична седмица започна в Ню Йорк

В Ню Йорк започнаха серия срещи и събития, които са посветени на климата и ще съберат световни и корпоративни лидери, както и знаменитости. Климатичната седмица се организира за 15-а поредна година от неправителствената организация "Климатична група" и целта ѝ е да търси решения за глобалните проблеми, свързани с измененията на климата.  Всяка година..

публикувано на 23.09.24 в 05:21

Сметище край язовир "Искър" ще бъде разчистено от доброволци и ветроходци

Ветроходци и любители на природата се обединяват днес от 10 часа за почистване на нерегламентирано сметище край язовир "Искър". Ветроходни клубове са потърсили помощ от швейцарската организация "Биодизайн" , която предоставя ръкавици, чували и други необходими консумативи за разчистването на района край язовир "Искър". Партньори на..

публикувано на 21.09.24 в 07:21

Над 172 млн. кг отпадъци са събрани благодарение на инициатива за почистване на крайбрежните райони

Над 172 милиона килограма боклук са изчистени от плажове и морски зони благодарение на Световния ден за почистване на крайбрежните райони , който отбелязваме днес.  Боклуците са събрани от над 18 милиона доброволци, включили се в акциите, които се провеждат всяка година от 1986-а насам, обявиха организаторите на екологичната инициатива. Тя е създадена..

публикувано на 21.09.24 в 05:26
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49
Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви.  Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за  екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България: "Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като..

публикувано на 10.09.24 в 10:40

"Грийнпийс"-България набира доброволци заради предизвикателствата на климата

"Грийнпийс"-България и Националната асоциация на доброволците в България организират отворена среща на тема: "Какво е да си доброволец по време на климатична криза".  Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията . Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 18:57