Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимира Величкова: Даренията за медицина, здравеопазване, образование и за социалната сфера - най-важното от 2020-а

Красимира Величкова
Снимка: Здравко Петров

Фокусът на дарителските кампании през 2020 година е бил Covid кризата. Пандемията е насърчила много хора да проявят съпричастност и да даряват. През минали години жените са дарявали по-често, а мъжете - по-големи суми. Предстои да се обобщят в детайли данните за 2020, каза Красимира Величкова от Българския дарителски форум. Според нея е добре да има базисна рамка за дарителството у нас. Тя трябва да създава равнопоставеност между оказващите и получаващите подкрепа, за да са ясни отговорностите и задълженията на всички страни. 

"Още от март месец, когато беше обявено в България извънредното положение, знаете колко много компании, хора, организации започнаха да даряват - първоначално за болници и за хората, които работят на първа линия, а впоследствие - и за социални нужди, за хора, които са болни. Все още не сме готови с точните анализи и цифри, но със сигурност можем да кажем, като предвиждаме, че темата с Covid даренията за медицина, за здравеопазване, за образование и за социалната сфера, най-вероятно можем да кажем, че е най-важното, което се случи през тази година", допълни Красимира Величкова. 

Когато има някаква тежка хуманитарна или природна криза, хората емоционално много откликват и в този смисъл се родиха нови инициативи, кампании. Когато става дума за кампании, които са извънредни, независимо дали се отнася за някакво бедствие или за кампания за лечение на човек заради емоцията се събуждат съпричастността и емпатията, коментира Величкова.

"За 2019 година виждаме увеличение на процента на хората, които даряват еднократни дарения между 50 и 100 лева. За сравнение ще кажа, че през 2018 година и предходните години най-масово се даряваше до 50 лева, но има и хора, които даряват много по-големи суми, ние в DMS имамe наблюдение за това, че има дарители, които даряват до няколко хиляди", подчерта Величкова.

Дарителството може да бъде насърчавано по няколко основни линии - от една страна, то може да бъде насърчавано с определен вид законодателство, което прави така, че дарителите да са по-мотивирани да даряват, изтъкна Величкова:

"Това например са по-високи данъчни облекчения, по-лесни процедури за даряване, по-лесна процедура за отчетност. В България нямаме регулаторната среда за дарителството, не можем да кажем, че е много по-зле или много по-добре от това, което е в Европа, по-скоро можем да кажем, че поведението на държавата и на държавните институции е, че дарителството не пречи, но няма идея и мисъл за това какво би могло да се направи от институциите като някакъв вид регулация, така че да се дарява повече и по-удобно".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55