„Проблемите с управлението на водите у нас се трупат последните години, резултатът се вижда и по многото проблеми с наводненията сега в страната, но изненадващо е, че през зимата има обилни валежи, а не на сняг“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ доц. д-р инж. Петър Филков, декан на Хидротехническия факултет в Университета по архитектура, строителство и геодезия.
„Тенденциите последните години са, че зачестяват интензивните валежи, а се удължават периодите на суша, тоест пределно ясно се откроява необходимостта от адекватно регулиране на водните ресурси и тяхното адекватно управление“, заяви инж. Филков.
„Същевременно последните години няма достатъчно кандидати за хидроинженери. Факултетът в момента обучава едва 30 на сто от това което е обучавал през изминалите години. 245 студенти са се записали в нашия факултет – от тях 180 в редовна форма на обучение, 66 в задочна форма. Въпросът е, че преди 10 години тяхната бройка е била 720 души“.
„Обучението е по специалностите „Водоснабдяване и канализация“ и новата специалност „Хидростроителство“. Проблемите за липсата на интерес към такива специалности са много. Последните 10 години в целия ЕС спада интересът към инженерните специалности. Причината е, че „псевдоспециалисти“ казваха, че язовирите били причина за наводнения, другият момент е отношението на държавата – от една страна защити специалността „Хидростроителство“, (като освободи от такса за обучение студентите - бел. ред.), от друга страна заплащането на тези специалисти след това не е високо за младите хора. Става въпрос работа в експлотационните дружества като ВиК операторите и „Напоителни системи" ЕАД – там заплащането е незадоволително и младите хора отиват в частния сектор“, коментира доц. Петър Филков.
„За пример Съюзът на ВиК операторите в България от 4 години дава стипендия на студенти от специалността, ако останат после да работят в някое от дружествата, но аз не знам някои да се е отзовал на тази възможност“, поясни още специалистът.
По думите на доц. Филков сега с онлайн обучението за инженерите те ще научат по-малко от своите колеги, ще им бъде по-трудно да се впишат в работна среда.
„Но пък висшето образование не е наливане на знания с фуния, то е възможност на всеки един млад човек и студент сам да положи необходимите усилия и да усвои материала, който им се предоставя. Три пъти са намалели студентите в инженерните специалности, а с една четвърт преподавателите. А факултетът има 70-годишна история. Ние сме били водещи в областта на хидромелиорацията и хидростроителството и една от най-развитите държави в тази сфера и сме строили по цял свят“.
Интервюто с доц. Петър Филков можете да чуете в звуковия файл.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..