Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семейството на Пламен Войков от Троян отново се нуждае от помощ

Пламен Войков
Снимка: личен архив

През миналата година Община Троян чрез различни инициативи, проекти и дарителски кампании е подкрепила много нуждаещи се лица. Активно се включва и бизнесът като дарява продукти, които произвежда. Общината е помогнала и на семейството на Пламен Войков. Младежът страда от таласемия и ежемесечно се нуждае от кръвопреливане

За заболяването на Пламен Войков, сме разказвали в репортажи за трудностите, които среща семейството. Бащата на момчето Георги Войков благодари на всички хора, които са се отзовали през годините. В момента семейството отново има затруднения и всеки, който желае да помогне, може да се обади на Георги Войков, бащата на Пламен - на номер 0889 77 42 66.

Въпреки пандемията от коронавирус и по-трудния в икономически аспект живот на хората добротата и съпричастността да се даряват средства за различни каузи не е загубена, казва Марияна Николова, началник Отдел "Социални и здравни политики" в Община Троян. Тя допълва, че през миналата година чрез кампании и проекти много хора са получавали помощ и подкрепа.

"Приключихме кампанията по "Дари на непознат", която ежегодно от четири години реализираме, в която граждани на Троян чрез дарения подпомагат нуждаещи се лица, които са идентифицирани от общината"

В община Троян има 560 самотно живеещи лица", допълни Николова:

"Това е една голяма група хора, които живеят изолирано в малките населени места. Чрез кметовете на общината, чрез програмите, които имаме за пазаруване на храни и лекарства, чрез услугите "Домашна среда", общината се стреми да помогне тези нуждаещи се лица".

Община Троян помага и на семейството на Георги Войков. На Пламен Войков още като дете непрекъснато му се прелива кръв в Специализираната болница за активно Лечение по онкология в София. Днес момчето е на 28 години, но нуждата от кръвопреливане остава.

Заради пандемичната ситуация и липсата на пътници много междуселищни автобуси не изпълняват транспортните си схеми и ситуацията принуждава семейството да търси друг транспорт, за да стигне до болницата в София и да се върне след това обратно в Троян.

"Транспорт има само сутрин, обаче няма за връщане, което не ни удовлетворява. Затова търсим коли, постоянно", обясни Георги Войков, син на Пламен Войков.

Семейството и днес среща финансови затруднения.

"120 лева плащам наем и 100 лева за път, едва издържам", каза Георги Войков.

Община Троян предоставя общинско жилище на семейството на Пламен Войков и покрива разходите за транспорт до София и обратно, подчерта Марияна Николова.

"За лечението на Пламен Войков общината помага чрез заплащане на транспортните разходи, като има решение на Общинския съвет от 2008 година и общината го изпълнява - месечно заплащаме транспорта на господин Войков и сина му до София и обратно, като без значение дали ще ползва автобус или лек автомобил, общината заплаща този разход".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27