Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Практикувайте ски спортове на писти с договор към ПСС на БЧК

Снимка: БГНЕС

Зимните спортове са радост за тези, които ги практикуват. Както в големите ски центрове, така и по-малките и по-малко известни се радват на сняг и на посетители. Заедно с проверката на условията за каране е необходимо да си припомним и някои правила за безопасност в планината и да знаем, че скиори и сноубористи имат задължения за безопасно поведение на пистата.

Малките ски курорти и писти предлагат бюджетни ваканции и възможности за спорт основно за семейства с деца. Струпването на хора на тях не е особено голямо и предлагат възможности за обучени по снежни спортове.

„Трекинг, алпинизъм и ски и могат да се практикуват в ски зоната в Добринище. Има възможности, както за опитни, така и за начинаещи скиори и сноубордисти“, каза в „Хоризонт до обед“ Бояна Данчева от ски зоната.

Имаме три хижи за настаняване, лифтът е с дължина пет км. И се стига до хижа „Без Бог“ , а от там започват ски пистите – те са също 5 км, обработени са, имаме и работеща чайна – там хората пият и хапват навън. Имаме ски учители, оборудване за децата, детска писта за начинаещи – могат да се наемат ски, шейни и сноуборд, като имаме и промоционални лифт карти. Там има малка чайна за родителите.

Едно от популярните места за ски в Стара планина е Узана над Габрово. Общата дължина на пистите в зимния център е около 3 км.

„Имаме няколко писти, най-дългата е 900 метра, има и за начинаещи, и за напреднали, има 35 см сняг. Имаме и влекове“, каза в „Хоризонт до обед“ Росен Раев за възможностите там.

„Хотели и ресторанти работят като последните на 50 на сто заетост. Имаме и шейни за каране, както моторни шейни имаме, две детски пързалки, ски – училища има през уикендите.“

vaycay.ro

„Беклемето е също много предпочитано място за семейни почивки в Стара планина“, каза в „Хоризонт до обед“ Христо Ангелов - експерт „Туризъм“ в община Троян.

„От декември до края на февруари поддържаме две писти с изкуствен сняг. Сега курортът работи, има 3-4 хотели с около 150-200 легла, с добро съотношение цена и качество, има едно ски-училище със ски оборудване.“

На Витоша любимо място за децата са ски центровете Офелиите и Ветровала, където се предлага начално обучение по ски за деца и пораснали на възраст. Зелена е ски пистата Офелии, тя е с дължина 180 метра и наклон 15% Синя е ски пистата Ветровал – дължината ѝ е 350 метра, а наклонът 20%. Работното време на съоръженията е до 16 часа.

Проблемен в почивните дни е достъпът до тях, тъй като има режим на пропускане на автомобилите в планината Витоша.

Само на 16 километра от Кюстендил в планината Осогово също има добри условия за ски.

„Имаме около 300 места за настаняване, две писти с дължина 1 километър и километър и половина и 2 малки писти по 400 метра“, разказва в „Хоризонт до обед“ Явор Спиридонов.

„В Осогово има два ски влека, един за начинаещи, друг за напреднали. В момента работи малкия влек. До края на седмицата ще заработи и голямата писта. Имаме и три хотела, ски училище – и за сноуборд, и за ски.

В близост до Благоевград се намира ски център "Картала". Той се намира в местността Бодрост. Курортът бе открит официално през 2009 г., която бе пуснат и 6-местния кабинков лифт с две станции. Ски пистата е с дължина 5 км.

Там имаше инцидентът на 16 януари, където при извън пистово каране е пострадал 24 годишен мъж. Следва затруднение при оказването на помощ и свалянето му до място, откъдето може да го вземе линейка.

Транспортиране на пострадал

В тази връзка на страницата си Планинската спасителна служба при Българския Червен кръст информира, че няма договорни отношения с фирмата, обслужваща ски зоната и не осигурява спасяване на скиори и сноубордисти. От там уточняват, че при настъпване на инцидент планинските спасители ще реагират по стандартния ред като при нещастен случай в планината. От пострадалите ще се изисква валидна планинска или друга застраховка, която покрива разходите.

Според Наредбата за информационната обезпеченост, определяне на правилата за безопасност  на пистите и работата на ски патрулите на тях задълженията, свързани с безопасността, имат както концесионерите на пистата, така и нейните посетители.

Ски патрулите оказват помощ на пострадал, като обезопасяват мястото на инцидента и изчакват пристигането на медицински лица или на спасителен екип, пише в наредбата.  

При извън пистовото каране, обаче отговорността е лична, подчертават експертите в тази област.  Обикновено големите курорти имат сключен договор с Планинската служба при БЧК, за което се заплаща.

Колкото е по-малък курортът или ски центърът, толкова са по-ограничени възможностите му по отношение на осигуряването на шейни за извозване на пострадалите, казват ски учители.

Още по темата в репортажа на Мила Младенова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Солун, 12 юни 2024 г.

Климат, икономика, туризъм - интензивните промени на времето затягат възела

От днес София е домакин на пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН. 500 делегати от 195 страни обсъждат два доклада - за изменението на климата в градовете и за краткотрайните причинители на изменението на климата. Най-високата средна температура на Земята, откакто се води статистика, беше измерена на..

публикувано на 27.07.24 в 11:55

Отбелязваме деня за опазване на мангровите гори

Днес отбелязваме международния ден за опазване на най-ефективната система за улавяне на въглерод, която съществува на планетата - мангровите гори. Те могат да улавят и съхраняват до 10 пъти повече въглерод на хектар в сравнение с обичайните гори на сушата.  ЮНЕСКО обявява 26 юли за ден на мангровите гори през 2015 г., за да подчертае ролята им като..

публикувано на 26.07.24 в 05:25
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28