Точно преди седмица стотици доброволци в цяла Европа и Северна Африка отидоха край най-близките водоеми, за да преброят птиците, които виждат. Тази мащабна и синхронна акция се прави повече от 50 години. Всяка година по едно и също време биолози, еколози, орнитолози и всички останали, за които птиците са страст, правят едно и също - броят водолюбивите птици около водните площи - реки, езера, язовири и морета.
"Задължително се снима метеорологичната обстановка, защото всяка година е различна, ние трябва да измерим температурата, да опишем има ли сняг, няма ли, замръзнало ли е, какво е нивото на река Дунав, също е много важно, защото това влияе в значителна степен на присъствието и то най-вече на местата за почивка на птиците през нощта. Ако езерата и блатата покрай Дунав са замръзнали, но снегът не е дълбок, може животните да се хранят, предимно с гъските по нивите наоколо в житните ниви, вечер нощуват на пясъчните коси, които се образуват на носа на островите или на опашката", каза биологът от Екомузея в Русе Венцеслав Петков.
Среднозимното преброяване се прави в цяла Европа и в Африка и това е моментна снимка на всички водолюбиви птици.
"В едно и също време навсякъде в Европа, на една и съща дата, ще се преброи колко вида птици има от определени видове. Това се прави, за да знаем какво е количеството на популациите - дали те намаляват или се увеличават, защо те са много податливи, това са биоиндикатори", допълни екологът Красимир Киров.
Ако един вид от земята - животински или растителен изчезне, покрай него изчезват още 10 вида.
"Ние не можем да си позволим да нарушаваме баланса в природата, защото той е възникнал и е станал баланс в природата, благодарение на човека", подчерта Киров.
Експертите тръгнаха от село Бръшлен и стигнаха до Мартен, за да направят своите проучвания.
Целия репортаж на Ася Пенчева можете да чуете в звуковия файл.През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..
През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват 7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..
Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни . Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че средните глобални температури..
Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..
Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години. Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..
На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..
Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс". Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..