Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВФ за перспективите пред икономиката: Несигурност и разлики между държавите

Гита Гопинат
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В първото изцяло онлайн издание на световния икономически форум „Давос” лидерите по света призовават за единство в борбата с коронавирусната пандемия и виждат светлина в тунела заради разработката на ваксини. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обърна внимание върху зависимостта от климатичните промени и разпространението на болести – тема, която е изключително близка и до управляващия директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. Без политически нюанси, но с ясни и категорични послания излязоха днес топ експерти от фонда, които представиха новите прогнози на базираната във Вашингтон институция за развитието на световната икономика. 

По традиция Международният валутен фонд прави оценка на перспективите на световната икономика през януари, обобщението е Гита Гопинат – главен икономист на Фонда: 

„Много зависи от развоя на надпреварата между мутиращия вирус и ваксинирането, както и от способността на политиките да окажат необходимата подкрепа до края на пандемията. Изключителната несигурност остава, както и разликите между отделните държави“. 

През 2021 година световната икономика ще отбележи ръст от 5,5 на сто, което е подобрение от предишната прогноза с 0,3 процентни пункта. През 2022 година растежът ще е по-умерен, смята Гопинат: 

„Подобрението се дължи на процеса по ваксинация, който протича в момента в много държави, както и на допълнителната фискална подкрепа в някои страни като Съединените щати и Япония. Този позитивен ефект донякъде бе изгубен заради продължаващото сериозно разпространение на вируса в някои държави, което наложи допълнителни ограничителни мерки с цел овладяването на ситуацията“.  

От Международния валутен фонд призовават за по-хлабава фискална политика. Така правителствата ще имат ресурс за подпомагане на бизнесите и домакинствата за преодоляване на шока от противоепидемичните мерки. Въпреки това Гопинат предупреди да не се наливат пари в „зомби фирми”, както и подкрепата за запазване на работните места и разкриването на нови да е изключително фокусирана върху зелените инвестиции. 

Кризата е много добър шанс да направим света по-приятелски настроен към природата е често и усърдно повтаряно послание от Международния валутен фонд. И все пак – както миналата година Кристалина Георгиева непрекъснато повтаряше – харчете, но пазете квитанцията. Гита Гопинат отправи същото послание и сега, като предупреди:  

„Ако рисковете за влошаване на ситуацията се осъществят, това ще доведе до затягане на условията за финансиране и то в ситуация, в която нивото на задлъжняване в някои държави е рекордно високо. Също така – прогнозираният растеж за тази година идва след изключително голямо свиване на икономиката през 2020. Въпреки че то не е толкова голямо, колкото прогнозите ни от октомври, остава най-сериозният спад от Голямата депресия насам. Това е причината тази година в 150 икономики по света доходът на глава от населението да остане под нивата от 2019 година. През 2022-ра ще има съвсем леко подобрение, когато се очаква негативният ефект да се е запазил в 110 икономики. Кумулативните загуби за периода от 2020 до 2025 година се очаква да надхвърлят 22 трилиона, което е изключително много“.  

Най-засегнати остават държавите, чиито икономики разчитат на износа на петрол и на туризъм. Цените на енергийните суровини ще останат подтиснати, коментира Гопинат и обърна внимание върху друг ключов проблем – неравенството и неравномерното разпределение на благата:  

„Дори и вътре в самите държави ударът от кризата бе усетен по различен начин от различните групи. Хората с ниско образование, младите, жените и заетите в неформалната икономика претърпяха много по-значителни загуби на доход. Над 90 милиона души се очаква да изпаднат в изключителна бедност през настоящата година, като по този начин се обръща тенденцията от две десетилетия насам“.  

За да преодолеем кризата от Covid-19, е необходима ваксинация навсякъде по света, а не само в развитите държави, категорична е Гита Гопинат:  

Новата сила на вируса направи категорично ясно, че пандемията няма да приключи в света, докато това не се случи навсякъде. Ние изчислихме, че ако ваксинацията върви с добри темпове, към световната икономика може да се прибавят позитивите от 9 трилиона долара, 4 трилиона от които в развитите икономики“. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студенти в Париж протестираха за ставащото в Палестина

Студенти в Париж се присъединиха към пропалестинските демонстрации на техни колеги от университети в САЩ. Студентски пропалестински протести в САЩ Стотина студенти от парижкия университет за политически науки вдигнаха палатков лагер в подкрепа на Палестина в двора на кампуса, преди през нощта да бъдат отпратени от полицията.  "В Газа вече..

публикувано на 25.04.24 в 19:47

Студентски пропалестински протести в САЩ

Стотици протестиращи в подкрепа на Палестина студенти бяха арестувани в различни американски висши учебни заведения. Повече от 100 души бяха арестувани в колежа "Емерсън" в Бостън по време на пропалестински протест, съобщи полицейското управление в американския град. При акцията са ранени четирима полицаи.  Същевременно протестиращи..

публикувано на 25.04.24 в 19:22

Заводът край Пирдоп обяви инвестиция от 800 млн. лв.

Медодобивният завод край Пирдоп обяви инвестиция от 800 млн. лв. в разширяването на производството на рафинирана мед и изграждането на два нови соларни парка. Двама министри откриват инвестиция за 800 млн. лв. в медодобивния завод край Златица Българският еврокомисар Цветелина Пенкова посочи данни, според които страната ни е на 6-о място..

публикувано на 25.04.24 в 19:15

Путин ще посети Китай през май

Руският президент Владимир Путин ще посети Китай през май. Това потвърди самият той пред участниците в конгреса на Руския съюз на индустриалците и предприемачите. Путин нарече китайския си колега Си Цзинпин "силен лидер и истински мъж" и се ангажира да му предаде книгата на руския революционер Николай Чернишевски "Какво да се прави". Това съобщи..

публикувано на 25.04.24 в 19:10

Адмирал Ефтимов и генерал Хекер обсъдиха усилването на системата за ПВО

Командващият на Военновъздушните сили на НАТО и на САЩ в Европа и Африка генерал Джеймс Хекер е посетил Трета авиобаза до Граф Игнатиево. Това стана в седмицата, в която у нас са и специалисти, които са огледали ремонта на съоръженията и пистата за приемане на новите изтребители.  Специалисти от САЩ са огледали авиобазата до Граф Игнатиево..

публикувано на 25.04.24 в 19:05
Маноил Манев, депутат от ГЕРБ-СДС

НС прие на второ четене промени в Закона за чужденците

Депутатите приеха на първо и на второ четене днес промени в Закона за чужденците в Република България, с които се оптимизира процесът по наемане на граждани на трети страни за целите на сезонната работа. Законопроектът е внесен от Маноил Манев и Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС.  Основните промени се отнасят до процедурите по предоставяне на..

публикувано на 25.04.24 в 18:52
Снимката е илюстративна

Заловиха голямо количество кокаин на пристанище Пирея

Гръцката полиция залови на пристанище Пирея голямо количество кокаин. Предполага се, че пратката е предназначена за европейските страни. Заловеният кокаин е примесен с химическа тор.  Товарът е от Еквадор с краен получател частна компания в Хърватия, за която се предполага, че е фиктивна.  В контейнерите по документи се транспортират минерални..

публикувано на 25.04.24 в 18:52