Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Ковачев: Бетонираме бетонирането на природата

Унищожавайки природата, крадем от бъдещето на децата си, коментира природозащитникът

Акция на екоактивисти срещу водно-електрическите централи и въздействието им върху околната среда.
Снимка: БТА

„Постоянно гледаме един театър, в който се обяснява как всички са загрижени за природата, публично го говорят, след което през задната вратичка всички се опитват, властимащи, да направят всичко възможно да откраднат от природата и да я унищожат. Крадем от бъдещето на собствените си деца обаче.“ Този коментар направи пред БНР Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа „Балкани“.

„Фрапантните случаи през тези години ги наблюдавахме нееднократно. Това, което най-много ни тревожи е, че бетонираме бетонирането на природата. Случаите като хотел – подпорна стена ще продължат”, заяви Ковачев в предаването „Преди всички“. 

Коалиция „За да остане природа в България” днес провежда онлайн пресконференция на тема: „Ще остане ли Натура 2000 в България”. Прегледът на природозащитни организации и експерти от БАН какво прави досега правителството и какво смята да прави до 2027 година стига до неприятни изводи, обясни Ковачев. Той обърна внимание върху „криенето на реалната информация какво се случва в природата“.  

В идващия финансов период ще спират и пари, прогнозира природозащитникът.

Нас ни чакат още наказателни процедури, липса на затваряне на тези, които са вече стартирали.“

Андрей Ковачев посочи, че прозрачността е сред големите проблеми:

„Министерството (на околната среда и водите - бел. ред.) в последно време се е превърнало в една черна кутия, в която се случват странни неща, излизат след това странни решения. Как това се случва не е ясно. Няма нещо по-секретно в тази държава от МОСВ – те са по-зле от ЦРУ.“

„Според мен има картел. Категорично има картел в тази мафия и за жалост играчите на политическата сцена, които са извън картела, са много малко“, изтъкна Ковачев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04