Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Ковачев: Бетонираме бетонирането на природата

Унищожавайки природата, крадем от бъдещето на децата си, коментира природозащитникът

Акция на екоактивисти срещу водно-електрическите централи и въздействието им върху околната среда.
Снимка: БТА

„Постоянно гледаме един театър, в който се обяснява как всички са загрижени за природата, публично го говорят, след което през задната вратичка всички се опитват, властимащи, да направят всичко възможно да откраднат от природата и да я унищожат. Крадем от бъдещето на собствените си деца обаче.“ Този коментар направи пред БНР Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа „Балкани“.

„Фрапантните случаи през тези години ги наблюдавахме нееднократно. Това, което най-много ни тревожи е, че бетонираме бетонирането на природата. Случаите като хотел – подпорна стена ще продължат”, заяви Ковачев в предаването „Преди всички“. 

Коалиция „За да остане природа в България” днес провежда онлайн пресконференция на тема: „Ще остане ли Натура 2000 в България”. Прегледът на природозащитни организации и експерти от БАН какво прави досега правителството и какво смята да прави до 2027 година стига до неприятни изводи, обясни Ковачев. Той обърна внимание върху „криенето на реалната информация какво се случва в природата“.  

В идващия финансов период ще спират и пари, прогнозира природозащитникът.

Нас ни чакат още наказателни процедури, липса на затваряне на тези, които са вече стартирали.“

Андрей Ковачев посочи, че прозрачността е сред големите проблеми:

„Министерството (на околната среда и водите - бел. ред.) в последно време се е превърнало в една черна кутия, в която се случват странни неща, излизат след това странни решения. Как това се случва не е ясно. Няма нещо по-секретно в тази държава от МОСВ – те са по-зле от ЦРУ.“

„Според мен има картел. Категорично има картел в тази мафия и за жалост играчите на политическата сцена, които са извън картела, са много малко“, изтъкна Ковачев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05