Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Ковачев: Бетонираме бетонирането на природата

Унищожавайки природата, крадем от бъдещето на децата си, коментира природозащитникът

Акция на екоактивисти срещу водно-електрическите централи и въздействието им върху околната среда.
Снимка: БТА

„Постоянно гледаме един театър, в който се обяснява как всички са загрижени за природата, публично го говорят, след което през задната вратичка всички се опитват, властимащи, да направят всичко възможно да откраднат от природата и да я унищожат. Крадем от бъдещето на собствените си деца обаче.“ Този коментар направи пред БНР Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа „Балкани“.

„Фрапантните случаи през тези години ги наблюдавахме нееднократно. Това, което най-много ни тревожи е, че бетонираме бетонирането на природата. Случаите като хотел – подпорна стена ще продължат”, заяви Ковачев в предаването „Преди всички“. 

Коалиция „За да остане природа в България” днес провежда онлайн пресконференция на тема: „Ще остане ли Натура 2000 в България”. Прегледът на природозащитни организации и експерти от БАН какво прави досега правителството и какво смята да прави до 2027 година стига до неприятни изводи, обясни Ковачев. Той обърна внимание върху „криенето на реалната информация какво се случва в природата“.  

В идващия финансов период ще спират и пари, прогнозира природозащитникът.

Нас ни чакат още наказателни процедури, липса на затваряне на тези, които са вече стартирали.“

Андрей Ковачев посочи, че прозрачността е сред големите проблеми:

„Министерството (на околната среда и водите - бел. ред.) в последно време се е превърнало в една черна кутия, в която се случват странни неща, излизат след това странни решения. Как това се случва не е ясно. Няма нещо по-секретно в тази държава от МОСВ – те са по-зле от ЦРУ.“

„Според мен има картел. Категорично има картел в тази мафия и за жалост играчите на политическата сцена, които са извън картела, са много малко“, изтъкна Ковачев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..

публикувано на 10.11.24 в 00:22
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51