Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глътка въздух за професионалните гимназии с връщането към присъствено обучение

Професии не могат да се усвоят успешно с гледане, казват училищни директори от Велико Търново и Златарица

Снимка: БТА

Учениците от 7-и, 8-и и 12-и клас днес се завръщат в класните стаи. Професионалните гимназии вече имат частичен опит в организацията след онлайн обучението, защото през януари възстановиха присъствените занятия по практика. Проблемите са много, защото професии не могат да се усвояват успешно с гледане. Децата трябва да пипнат, да сгрешат и да се научат как да избягват грешките, казват директорите на четири професионални гимназии в различни направления във Велико Търново и в Златарица. 

Може ли да станеш фризьор, шивач, готвач, автомеханик или електротехник в условията на дистанционно обучение - трудно е, е отговорът, който дават директорите на професионалните гимназии, които по-рано възстановиха присъствените учебни занятия в частта на производствените и учебните практики. 

В Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Асен Златарски“ в Златарица трудностите са от всякакво естество, включително и с придвижването на децата, които пътуват от селата за практика и трябва да се върнат по домовете си за онлайн часовете по другите дисциплини, трудно е и на учителите, признава директорката на училището Мария Петкова:

„Превозваме ги учениците, пускаме нашата кола, която да ги докара, изчаква да приключат занятията, после ги прибира по населените места. За нас не е много удачно. Също и за преподавателите, които някои часове при тях са теоретични, които трябва да водят с другите класове онлайн, другите - практически, и общо взето не е много лесно, но няма друг начин. Смятам, че за най-ефективно получаване на знания трябва присъственото обучение. Категорична съм, че присъственото обучение дава това, което трябва, особено за професионалните гимназии, защото от една страна много трудно се набавят материали по професионална подготовка. Много по-трудно е да обясниш на ученика онлайн как стоят нещата“.

Снимка: Радио Видин

Още по-тежко е в Професионалната гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон“ във Велико Търново, където се усвояват професии на готвачи и на екскурзоводи. Училището продължава да е в ремонт, учениците пътуват до друго училище в краен квартал. И докато за учениците в туризма и екскурзоводството навън може да се проведат практически занятия, това няма как да се случи при кулинарите, заради неработещите заведения, където се провеждат производствените практики. Наложи се децата да готвят по домовете си, коментира директорката Татяна Данчева:

„Голяма част от заведенията, с които работим, в момента също не работят и много трудно осигуряват места за практическо обучение. Вече не се налага от вкъщи да готвят онлайн децата. Осъзнавам, че това далеч не е професионалното обучение, което трябва да им осигурим на тях, но в тези условия това беше единственото възможно. Асоциацията на професионалните готвачи в наша помощ започнаха да изготвят и да качват филмчета, професионално направени. Децата могат да видят. Всъщност смисълът на обучението е това - да сгрешат, да се поправят, да се научат как да не грешат. Надявам се, че от февруари месец и после март месец като отворят и заведенията, нещата ще тръгнат по традиционния начин“.

Постепенно практическите занятия възстанови и Професионалната гимназия по моден дизайн във Велико Търново, където учат бъдещите шивачи, фризьори и козметици. Няма болни ученици и учители, уточнява директорката Боряна Мочева: 

„Спазват се всички противоепидемични мерки, учениците работят с маски, на отстояние са, имат обособени самостоятелни работни места. Учениците са малко на брой в група, така че това не пречи на образователния процес. Не сме мислили по въпроса за удължаване на учебното време, ще проследим как ще се развиват учениците и техните постижения на място, под прякото ръководство на преподавателите и специалистите. Наистина качеството на образование е коренно различно“.

Снимка: БГНЕС

Осмокласниците и дванадесетокласниците в Професионалната гимназия по електроника „Александър Попов“ във Велико Търново се връщат в клас. Училището е в мащабен ремонт, но ще се учи на първия и на третия етаж, за да има възможно най-голяма дистанция. Ремонтите и противоепидемичните мерки не попречиха на учебната практика, пояснява директорката Нели Николова:

Едната практика е в изнесено предприятие - в автосервиз, където учениците на практика усвояват всички умения и компетенции, нужни за работата. Втората практика е в помещение, което е в сградата на гимназията. Всъщност по време на онлайн обучението, което продължи до вчера, те усъвършенстваха всичко на теория. Сега е моментът да видим резултатите от това обучение от разстояние и да видим всъщност какво те са научили, защото практиките се предаваха и онлайн. Сега дойде моментът на истината, когато ги връщаме в реалната среда и ще разберем какъв е резултатът от онлайн обучението им“.

Според училищните директори на професионалните гимназии в региона идеята за по-ранно започване на учебната година е добра. Те смятат, че засега няма да им се наложи да отнемат от лятната ваканция на учениците за наваксване на образователни пропуски




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Донка Михайлова

Донка Михайлова: Ако ВиК услугите се окрупнят, сезираме Конституционния съд

С пети пореден законопроект се прави опит да бъдат консолидирани ВиК услугите. Общините за пореден път се обявяват "против" окрупняването на водния сектор и изразяват своите опасения. НСОРБ готви позиция относно новия законопроект за ВиК Ако общинските ВиК дружества бъдат включени в консолидираните райони, общините ще бъдат лишени от..

публикувано на 10.07.24 в 08:23

Честваме 174 години от рождението на Иван Вазов

174 години от рождението на Иван Вазов се отбелязват днес на много места в страната с различни инициативи. Преди обяд в столицата имаше честване и кратка церемония пред паметника на писателя на улица "Г.С.Раковски", а в 17 часа в Народния театър ще бъде открита изложба. 174 години от рождението на Иван Вазов Честването в София..

публикувано на 09.07.24 в 16:27
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите у нас = разпад на държавността

Управлението на водите в България е еманация на разпадането на държавността . Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо". " Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население ", смята Куманов. България бави плановете за речните..

публикувано на 09.07.24 в 08:55

Лидерите на държавите от НАТО се събират във Вашингтон

Лидерите на страните членки от НАТО се срещат във Вашингтон, където ще отбележат 75-ата годишнина от създаването на най-голямата организация за сигурност в света.  В срещата ще вземат участие лидерите на 32-те държави членки от Европа и Северна Америка. България е представена от служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев. В..

публикувано на 09.07.24 в 05:28
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33