Може ли да станеш фризьор, шивач, готвач, автомеханик или електротехник в условията на дистанционно обучение - трудно е, е отговорът, който дават директорите на професионалните гимназии, които по-рано възстановиха присъствените учебни занятия в частта на производствените и учебните практики.
В Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Асен Златарски“ в Златарица трудностите са от всякакво естество, включително и с придвижването на децата, които пътуват от селата за практика и трябва да се върнат по домовете си за онлайн часовете по другите дисциплини, трудно е и на учителите, признава директорката на училището Мария Петкова:
„Превозваме ги учениците, пускаме нашата кола, която да ги докара, изчаква да приключат занятията, после ги прибира по населените места. За нас не е много удачно. Също и за преподавателите, които някои часове при тях са теоретични, които трябва да водят с другите класове онлайн, другите - практически, и общо взето не е много лесно, но няма друг начин. Смятам, че за най-ефективно получаване на знания трябва присъственото обучение. Категорична съм, че присъственото обучение дава това, което трябва, особено за професионалните гимназии, защото от една страна много трудно се набавят материали по професионална подготовка. Много по-трудно е да обясниш на ученика онлайн как стоят нещата“.
Още по-тежко е в Професионалната гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон“ във Велико Търново, където се усвояват професии на готвачи и на екскурзоводи. Училището продължава да е в ремонт, учениците пътуват до друго училище в краен квартал. И докато за учениците в туризма и екскурзоводството навън може да се проведат практически занятия, това няма как да се случи при кулинарите, заради неработещите заведения, където се провеждат производствените практики. Наложи се децата да готвят по домовете си, коментира директорката Татяна Данчева:
„Голяма част от заведенията, с които работим, в момента също не работят и много трудно осигуряват места за практическо обучение. Вече не се налага от вкъщи да готвят онлайн децата. Осъзнавам, че това далеч не е професионалното обучение, което трябва да им осигурим на тях, но в тези условия това беше единственото възможно. Асоциацията на професионалните готвачи в наша помощ започнаха да изготвят и да качват филмчета, професионално направени. Децата могат да видят. Всъщност смисълът на обучението е това - да сгрешат, да се поправят, да се научат как да не грешат. Надявам се, че от февруари месец и после март месец като отворят и заведенията, нещата ще тръгнат по традиционния начин“.
Постепенно практическите занятия възстанови и Професионалната гимназия по моден дизайн във Велико Търново, където учат бъдещите шивачи, фризьори и козметици. Няма болни ученици и учители, уточнява директорката Боряна Мочева:
„Спазват се всички противоепидемични мерки, учениците работят с маски, на отстояние са, имат обособени самостоятелни работни места. Учениците са малко на брой в група, така че това не пречи на образователния процес. Не сме мислили по въпроса за удължаване на учебното време, ще проследим как ще се развиват учениците и техните постижения на място, под прякото ръководство на преподавателите и специалистите. Наистина качеството на образование е коренно различно“.
Осмокласниците и дванадесетокласниците в Професионалната гимназия по електроника „Александър Попов“ във Велико Търново се връщат в клас. Училището е в мащабен ремонт, но ще се учи на първия и на третия етаж, за да има възможно най-голяма дистанция. Ремонтите и противоепидемичните мерки не попречиха на учебната практика, пояснява директорката Нели Николова:
„Едната практика е в изнесено предприятие - в автосервиз, където учениците на практика усвояват всички умения и компетенции, нужни за работата. Втората практика е в помещение, което е в сградата на гимназията. Всъщност по време на онлайн обучението, което продължи до вчера, те усъвършенстваха всичко на теория. Сега е моментът да видим резултатите от това обучение от разстояние и да видим всъщност какво те са научили, защото практиките се предаваха и онлайн. Сега дойде моментът на истината, когато ги връщаме в реалната среда и ще разберем какъв е резултатът от онлайн обучението им“.
Според училищните директори на професионалните гимназии в региона идеята за по-ранно започване на учебната година е добра. Те смятат, че засега няма да им се наложи да отнемат от лятната ваканция на учениците за наваксване на образователни пропуски.
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..