Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глътка въздух за професионалните гимназии с връщането към присъствено обучение

Професии не могат да се усвоят успешно с гледане, казват училищни директори от Велико Търново и Златарица

Снимка: БТА

Учениците от 7-и, 8-и и 12-и клас днес се завръщат в класните стаи. Професионалните гимназии вече имат частичен опит в организацията след онлайн обучението, защото през януари възстановиха присъствените занятия по практика. Проблемите са много, защото професии не могат да се усвояват успешно с гледане. Децата трябва да пипнат, да сгрешат и да се научат как да избягват грешките, казват директорите на четири професионални гимназии в различни направления във Велико Търново и в Златарица. 

Може ли да станеш фризьор, шивач, готвач, автомеханик или електротехник в условията на дистанционно обучение - трудно е, е отговорът, който дават директорите на професионалните гимназии, които по-рано възстановиха присъствените учебни занятия в частта на производствените и учебните практики. 

В Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Асен Златарски“ в Златарица трудностите са от всякакво естество, включително и с придвижването на децата, които пътуват от селата за практика и трябва да се върнат по домовете си за онлайн часовете по другите дисциплини, трудно е и на учителите, признава директорката на училището Мария Петкова:

„Превозваме ги учениците, пускаме нашата кола, която да ги докара, изчаква да приключат занятията, после ги прибира по населените места. За нас не е много удачно. Също и за преподавателите, които някои часове при тях са теоретични, които трябва да водят с другите класове онлайн, другите - практически, и общо взето не е много лесно, но няма друг начин. Смятам, че за най-ефективно получаване на знания трябва присъственото обучение. Категорична съм, че присъственото обучение дава това, което трябва, особено за професионалните гимназии, защото от една страна много трудно се набавят материали по професионална подготовка. Много по-трудно е да обясниш на ученика онлайн как стоят нещата“.

Снимка: Радио Видин

Още по-тежко е в Професионалната гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон“ във Велико Търново, където се усвояват професии на готвачи и на екскурзоводи. Училището продължава да е в ремонт, учениците пътуват до друго училище в краен квартал. И докато за учениците в туризма и екскурзоводството навън може да се проведат практически занятия, това няма как да се случи при кулинарите, заради неработещите заведения, където се провеждат производствените практики. Наложи се децата да готвят по домовете си, коментира директорката Татяна Данчева:

„Голяма част от заведенията, с които работим, в момента също не работят и много трудно осигуряват места за практическо обучение. Вече не се налага от вкъщи да готвят онлайн децата. Осъзнавам, че това далеч не е професионалното обучение, което трябва да им осигурим на тях, но в тези условия това беше единственото възможно. Асоциацията на професионалните готвачи в наша помощ започнаха да изготвят и да качват филмчета, професионално направени. Децата могат да видят. Всъщност смисълът на обучението е това - да сгрешат, да се поправят, да се научат как да не грешат. Надявам се, че от февруари месец и после март месец като отворят и заведенията, нещата ще тръгнат по традиционния начин“.

Постепенно практическите занятия възстанови и Професионалната гимназия по моден дизайн във Велико Търново, където учат бъдещите шивачи, фризьори и козметици. Няма болни ученици и учители, уточнява директорката Боряна Мочева: 

„Спазват се всички противоепидемични мерки, учениците работят с маски, на отстояние са, имат обособени самостоятелни работни места. Учениците са малко на брой в група, така че това не пречи на образователния процес. Не сме мислили по въпроса за удължаване на учебното време, ще проследим как ще се развиват учениците и техните постижения на място, под прякото ръководство на преподавателите и специалистите. Наистина качеството на образование е коренно различно“.

Снимка: БГНЕС

Осмокласниците и дванадесетокласниците в Професионалната гимназия по електроника „Александър Попов“ във Велико Търново се връщат в клас. Училището е в мащабен ремонт, но ще се учи на първия и на третия етаж, за да има възможно най-голяма дистанция. Ремонтите и противоепидемичните мерки не попречиха на учебната практика, пояснява директорката Нели Николова:

Едната практика е в изнесено предприятие - в автосервиз, където учениците на практика усвояват всички умения и компетенции, нужни за работата. Втората практика е в помещение, което е в сградата на гимназията. Всъщност по време на онлайн обучението, което продължи до вчера, те усъвършенстваха всичко на теория. Сега е моментът да видим резултатите от това обучение от разстояние и да видим всъщност какво те са научили, защото практиките се предаваха и онлайн. Сега дойде моментът на истината, когато ги връщаме в реалната среда и ще разберем какъв е резултатът от онлайн обучението им“.

Според училищните директори на професионалните гимназии в региона идеята за по-ранно започване на учебната година е добра. Те смятат, че засега няма да им се наложи да отнемат от лятната ваканция на учениците за наваксване на образователни пропуски




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-търсени служители - продавачи, работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт

Продавачи, персонал, работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт са сред най-търсените от бизнеса професии, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта към месец май. Регистрираната безработица в страната е 5,4 на сто, което е с малко над 0,2 на сто по-малко в сравнение с април. Регистрираните в бюрата..

публикувано на 18.06.24 в 13:37

Медицинският хеликоптер в действие - как и на кого помага?

В нормалните страни по стандарт хеликоптерът трябва да излети до петата минута , обясни пред БНР инж. Мариян Боновски, експерт по медицинско спасяване по въздух. Той е единственият българин, член на Световната хеликоптерна асоциация. Ние нямаме дори зародиш на системата ХЕМС , подчерта експертът. По думите му, "всичко е пиар"...

публикувано на 17.06.24 в 10:41
проф. Антоанета Христова

Проф. Антоанета Христова: Има срив на политическите партии. Нелегитимни са

" В момента сме в процеса на падане и тези, които падат, които са водили, се намират в безперспективност. Тези, които наблюдават -  обществото, са объркани, защото никой не им е дал енергия за ентусиазъм и перспектива. В такава картина нямаш изход ." Този прочит на следизборната ситуация направи пред БНР политическият психолог проф...

публикувано на 17.06.24 в 07:46
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Има риск България да излезе от демократичната орбита

Политиците трябваше да разкажат действителността в дълбочина и в историческа перспектива, вместо да се занимават един с друг и само да си рисуват негативни портрети. Това заяви пред БНР медийният експерт доц. Георги Лозанов. " Липсва един важен демократичен разказ за това какво се случва в момента в света и в България , който евентуално..

публикувано на 16.06.24 в 13:05

Академик Христо Григоров: Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия

"Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия", казва неговият председател академик Христо Григоров. "146 години от създаването на тази организация, тя винаги е била с протегната ръка към хората в нужда. В момента ние изхранваме над 630 хиляди българи. Помагаме на над 150 хиляди емигранти в България.  Бяхме първи след голямото..

публикувано на 16.06.24 в 06:05
Христо Иванов

Христо Иванов: Ако Борисов има шанс да се измъкне от прегръдката на Пеевски, ще опита, но е късно

Ако конституционните промени в частта им за съдебната власт бъдат съборени, това ще бъде с много тежки последици за България. Това предупреди пред БНР Христо Иванов, който подаде оставка като лидер на "Да, България". Според него с оглед на "ядрото" на техните цели и усилия в глава "Съдебна власт" на основния закон задачите са..

публикувано на 15.06.24 в 13:52