Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Матео Коломбо: Предстои истинското предизвикателство - съграждането на либийската държава

Участниците във Форума за либийски политически диалог, свикан от ООН, избраха тричленен президентски съвет и нов премиер.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Важна стъпка към стабилизацията на Либия беше направена вчера. Участниците във Форума за либийски политически диалог, свикан от ООН, избраха тричленен президентски съвет и нов премиер - Абдул Хамид Дбейба. Сега бившият функционер на Кадафи трябва да състави временно правителство, а задачата на това правителство ще бъде да подготви и проведе референдум за нова конституция и избори, насрочени за 24 декември. Само допреди година споразумение като вчерашното бе немислимо. Тогава източният командир Халифа Хафтар щурмуваше Триполи и блокираше петролните терминали. 

Днес Хафтар е отхвърлен на стотици километри от Триполи и думата имат политиците, но истинското предизвикателство - съграждането на либийската държава, тепърва предстои, посочи в интервю за „Събота 150“ Матео Коломбо. Той е анализатор от Европейския съвет за външна политика (ECFR) и Италианския институт за международни политически изследвания (ISPI). 

Изборът на делегатите, събрани едва ли не инкогнито недалеч от Женева, беше пълна изненада за всички, които очакваха, че временното правителство ще бъде оглавено от всесилния вътрешен министър в Триполи Фатхи Башага. Но който и да бе избран, щеше да се справя с един и същи проблем.

„Проблемът е, че дори да имаме споразумение на хартия, на практика в страната гъмжи от въоръжени формирования. Държавата няма монопола върху силите за сигурност, необходим за да наложи волята си. В момента бележим напредък в преговорите по политическите въпроси, но изоставаме в решаването на военните“, отбелязва Коломбо. 

Според него действително обединение на Либия след десет години междуособици не е реалистично да се очаква, поне не в краткосрочен план.

„Възможно е малко по малко да бъдат изградени институции с представителство от Източна и Западна Либия, а тяхната власт да бъде постепенно разширена върху цялата страна. Но най-вероятното развитие е да се проведат избори, да се създаде национално представителство, но властта да остане концентрирана на локално равнище, така че различните части на Либия да са на практика автономни. Ако събитията не се развият добре и се върнем към въоръжен конфликт, защото Хафтар все още контролира най-многобройните формирования, поредният срив на институциите ще бъде много трудно обратим. Ще има някакви политически договорености, но рискът нещата да се объркат все още е твърде висок, защото държавата е разпокъсана и неспособна да разоръжи милициите. Ще трябва доста време, за да се изгради такава държава. Проблемът не е толкова в това, че някой не се спогажда или не харесва някого. Проблемът е най-вече в слабостта на институциите. Поради гражданските войни от последните години нямаше възможност да се изгради либийска държава“

Ден преди делегатите в Швейцария да изберат временен премиер, в Ню Йорк Съветът за сигурност на ООН предприе малка на пръв поглед стъпка за гарантиране на мира. Съветът инструктира генералния секретар Антонио Гутериш да сформира и прати в скоро време „преден екип“ от наблюдатели. Една от задачите на екипа е да подготви условията за по-широка мисия за наблюдение на примирието, сключено през октомври миналата година. Сред тези условия са демилитаризацията на района около стратегическия град Сирт и извеждането на 20-те хиляди чуждестранни войски от Либия. Още една задача на предните наблюдатели е да предложат изменения в мандата на мисията на ООН. Именно това може да се окаже ключ към решаването на институционалния проблем в страната.

Идеята да се разшири мандатът на наблюдателите може и да е добра, но за изграждането на институции са нужни финансови средства, а това е деликатен въпрос в момент, когато всички изпитваме икономически трудности заради пандемията. За целта е необходимо и съдействието на местните играчи. Петролът може да донесе доста приходи, но те ще са от полза само ако постигнеш съгласие в какво да ги вложиш,“ сочи Коломбо.

Задействането на Съвета за сигурност на ООН е признак за променения международен контекст на либийската криза.

„Катар възобнови дипломатическите си връзки с Египет и с арабските си съседи от Персийския залив. Те все още са съперници, но поне вече разговарят помежду си, което може да е свързано със смяната на президента във Вашингтон. Страни като Русия разбират, че сме в нова фаза от развитието на либийския въпрос. Понеже никой не можа да спечели войната и да овладее цялата страна, е по-добре всеки да гарантира интересите си чрез дипломация“, отбелязва анализаторът от Европейския съвет за външна политика.

Франция дълго време пречеше на дипломацията, като на практика взимаше страната на монархиите от Залива срещу опитите на останалите европейци да договорят компромис. И тази седмица президентът Еманюел Макрон говори пред Атлантическия съвет за „поправяне на либийската ситуация“ чрез „пропъждане на турските войски“, подсказвайки че вижда в Либия преди всичко като турски проблем. Но според Матео Коломбо французите също разбират промяната в съотношението на силите:

Днес ситуацията е по-различна в сравнение с преди 3 години. Всички европейски държави имат интерес да намалят влиянието на Турция и на арабите от Залива. Предвид това Франция преосмисля позицията си и застава зад Агила Салех и политическите сили в Тобрук“. 

Новата администрация в Съединените щати също се активизира по либийската тема. С неприсъща за четирите години управление на Тръмп прямота, миналата седмица американският представител в Съвета за сигурност посочи с пръст конкретни виновници за напрежението в Либия - наред с Русия сред тях бяха споменати и формалните съюзници на Вашингтон Турция и Обединените арабски емирства. Администрацията на Байдън ги подкани недвусмислено да прекратят интервенцията си в Либия. На практика обаче Вашингтон няма как да постигне кой знае какво, без да има свои войски в страната.

Съединените щати не са в състояние да решат либийския проблем, защото нямат такова влияние на терен. Това, което могат да направят, е да стимулират разбирателство между регионалните сили. В момента би било по-ползотворно ако, да речем, Египет признае интересите на Турция в либийския енергиен сектор,“ смята Коломбо.

Миналия юни египетският президент Абдел Фатах ал Сиси издаде практически ултиматум Турция и поддържаните от нея западнолибийски сили да спрат настъплението си към Бенгази. Но през последните месеци Египет проведе ред консултации с поддържаната от Турция администрация в Триполи. Визитата на либийския вътрешен министър Фатхи Башага в Кайро миналия ноември бе последвана от още контакти. Според Коломбо това може да означава сближение между Египет и Турция. 

Нереалистично е да се очаква, че Хафтар ще завладее Триполи, както е нереалистично да се очаква западнолибийските сили да завладеят Бенгази. По тази причина Анкара и Кайро в момента се опитват да се разберат. Това е важно заради ключовото им значение - на Египет като поддръжник на Хафтар, и на Турция като страната, която внесе обрат в бойните действия и изтласка Хафтар на стотици километри от Триполи. Разбира се, Египет и Турция си остават и ще си останат противници, но вече са склонни на преговори помежду си. Фактът, че египетска официална делегация посети Триполи, бе немислим преди година,“ отбелязва Матео Коломбо.

Дори ако в самата Либия безизходицата все още да изглежда пълна, за пръв път от дълго време изглежда, че външните фактори действат градивно. Основни външни играчи вече са по-склонни да разговарят помежду си, вместо да насъскват либийските си подопечни едни срещу други

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почистват язовир "Малко Шарково" в община Болярово

Почистване на язовир „Малко Шарково“ в крайграничната община Болярово организира Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. В екоакцията ще се включат и клубове по спортен риболов, жители на село Малко Шарково и доброволци. Акцията ще започне в 9 часа и е под мотото: „Който обича гората/водата - слага боклука в торбата!“ ...

публикувано на 27.04.24 в 05:28
15 години българско училище

15 години празнува българското училище в град Паралимни

Празнично шествие и голям концерт днес в град Паралимни, в югоизточната част на Кипър, са кулминацията на събитията, с които българското училище „Народни будители“ в Паралимни отбелязва 15-тата годишнина от основаването си.  Тържественото честване на 15-ия рожден ден на българското училище ще почетат кипърски и български официални гости, много наши..

публикувано на 27.04.24 в 04:22

Пролетно издание на кампанията "Капачки за бъдеще" в Пловдив

Пролетното издание на благотворителната кампания „Капачки за бъдеще“ ще се проведе днес в Пловдив. Целта на кампанията е да бъдат подпомогнати 20 детски и родилни отделения в цялата страна.  В Пловдив благотворителната инициатива ще се състои на паркинга на голям хипермаркет на бул. „Санкт Петербург“.  В продължение на 5 часа - от 9.00 до 14.00 ч.,..

публикувано на 27.04.24 в 02:51
Лондон, 14 октомври 2023 г.

Отмениха шествие на еврейска организация в Лондон поради опасения за сигурността

Във Великобритания еврейска организация обяви, че с голяма неохота отменя своята демонстрация под надслов "Вървим заедно" в централен Лондон поради опасения за безопасността. Хиляди се очакваше да присъстват на похода в съботния ден в британската столица, който щеше да съвпадне с почти редовните пропалестинските шествия. Така наречената „Кампания срещу..

публикувано на 27.04.24 в 02:05

Пленум на БСП определя кандидатските листи за изборите

Пленум на БСП определя кандидатските листи за парламентарните и за европейските избори. Общинските и областните конференции за евровота вече са се състояли във всички партийни структури в страната. Излъчени са около 100 номинации за представители в Европейския парламент, от които ще бъдат определени листите с кандидатите.  Хора с обществен опит и..

публикувано на 27.04.24 в 01:53
Кипър - пожар

Забрана за фойерверки в Кипър заради пожари

В Кипър се забранява използването на фойерверки, след като през тази седмица избухнаха два големи пожара, причинени от неправилно боравене с пиротехнически средства. Глоба до 50 000 евро се налага за палене на огън в горски райони.  Всички фойерверки без изключение са строго забранени във всички райони на страната за неопределено време, действащите..

публикувано на 27.04.24 в 01:47
Крал Чарлз III и Камила Паркър-Боулс

Британският крал ще поднови публичните си ангажименти

Британският крал Чарлз Трети ще поднови публичните си ангажименти следващата седмица, след като постигна окуражаващ напредък в лечението си от рак, съобщи Бъкингамският дворец.  Макар и това да не е пълно завръщане към официалните ангажименти на краля, сигналите от двореца са положителни, коментират британските медии. Все пак лечението на Чарлз,..

публикувано на 27.04.24 в 01:39