В района пчеларите са над хиляда. Днешния си професионален празник те ще посрещнат със смесени чувства.
„Един съсед имам – беше взел на 4 лева тенекия от Северна България. Щом е мед, е хубав, ама 4 лева? Мед от царевица и от тиква…“, казва заместник-кметът на община Невестино Йордан Глогов, който гледа пчели в граничното село Смоличано.
Семинаристът трети курс и бъдещ свещеник Ивайло Попов от село Дяково е завършил първа специалност международен туризъм. Запалил се е по пчеларството.
„Пчелата произвежда мед, след това се размества с глюкози. Знам от други пчелари. С карамелизирана захар, за да стане тъмен, да стане манов мед“, посочва младият пчелар. По думите му медът от Северна България мед е различен.
„Там е големи блокове, масиви със слънчоглед, с царевица и пчелите нямат разнообразна храна. Има голяма разлика от мед до мед.“
„В последните години имам чувството, че просто мед вече няма. Всичко, което се предлага по пазари, по магазини е някаква имитация, някакъв фалшификат“, споделя пенсионерът от Кюстендил и бивш военен Георги Николов.
„Предимство ни е това, че сме овощният район и след месец-два ще цъфне всичко“, казва председателят на местното дружество „Пчела“ и член на ръководството на Българския пчеларски съюз Тихомир Стоицов. Медът от планинските райони е много ароматен и качествен, защото разнообразието на билки там е голямо, допълва той. „Черешите, ябълките, сливите дават и доста нектар за пчелите. Успяват да се развият навреме.“
Растително-защитните пръскания могат да бъдат опасни за пчелите, отбелязва той.
„Съществуват щадящи препарати, но по-рядко се ползват, тъй като тяхната цена е по-висока. В последните години не сме имали сериозни натравяния в региона, едно защото овощарите разбраха ползата от пчелите за опрашване на техните растения и другото – тъй като основно при черешите изкупната цена е доста ниска, съответно те гледат да свалят разходите, което намалява пръсканията.“
Трудно е да се каже, че от пчеларство се печели, то се превръща по-скоро в скъпоструващо хоби, смята Тихомир Стоицов. „Повечето от пчеларите обичат пчелните си семейства, грижат се за тях, дори с лишения за себе си. Ако се дръпне точна равносметка, ще се окаже вероятно, че сме на загуба. Хубавото е, че пчеларят не си калкулира труда.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..