Детето непрекъснато се мести от роднина на роднина. Добрата новина е, че момчето, което е и със специални образователни потребности, днес редовно ходи на училище, професионална помощ му оказват специалистите от Център за обществена подкрепа.
Детето остана без дом след зрелищен пожар в новогодишната нощ. Изгоря двуетажна къща до джамията във великотърновския квартал „Света гора“. Тежко пострадаха две жени - на 42 и на 72 години.
Свидетел на всичко това е детето, което преди месец разказа:
„Аз не зная, не съм виждал нищо, пушиха само и готово. Момичето взе бензина и намокри къщата и тя е запалила. Момичето е приятелката на таткото - Дидка. Тя беше пияна просто. Играех си с телефончето. Не мога да спя. Избягахме от джама тате и аз. Изгоряха ми учебниците, госпожата ми ще ми даде“.
Според разследващите истината за пожара се оказва по-различна. Събрани са доказателства, че подпалвачът на къщата е не приятелката на бащата, а самият той - 37-годишният Емил Асенов, безработен, наркозависим, с богато криминално минало и излежана преди малко повече от година ефективна присъда за грабеж.
На 9 февруари Емил Асенов, когото в махалата наричат Ерол, беше задържан след изписването му от психиатрията във Велико Търново. По искане на прокуратурата Окръжният съд му наложи най-тежката мярка за неотклонение и го остави в ареста. Повдигнати са му обвинения за опит за убийство на 42-годишната жена, която най-тежко пострада при пожара, и за умишлен палеж, посочи наблюдаващият прокурор Йордан Кожухаров и разказа на какво е станало свидетел детето:
„Опит за убийство по особено мъчителен начин за жертвата чрез заливане с бензин на едното от пострадалите лица и възпламеняването му със запалка. Можем да приемем, че детето до някъде е видяло какво става, но не е присъствало през цялото време“.
Според прокурор Йордан Кожухаров на този етап от разследването не може да се твърди, че са били поставени под опасност живота и здравето на обитателите на къщата.
Подпалената с бензин жена от Емил Асенов е доведената майка на момчето. За да не изгори като факла, тя е успяла да се спаси във външната баня на къщата и благодарение на грижите на лекарите от клиниката по изгаряния в Русе. Нанесени са ѝ много тежки емоционални и физически травми. Жената е дала показания.
Още по-тежки са емоционалните травми за детето, чиито биологични родители са разделени. Днес роднините не разрешават на момчето да говори, но и си го прехвърлят един на друг кой да се грижи за него, показа проверката ни.
След репортажа по „Хоризонт“ на 19 януари, че 8-годишното дете е в риск, прокурор Йордан Кожухаров поиска от социалните служби във Велико Търново да бъдат предприети мерки за закрила.
Мариета Гъркова, началник отдел „Закрила на детето“:
„След проучване на възможността родителите да поемат грижа за детето беше установена липса на такава, спрямо детето е предприета мярка за закрила - настаняване в семейство на негови роднини. Детето е настанено в семейната среда на своя чичо. Детето и семейството, при което е настанено, са насочени към Център за обществена подкрепа за подкрепа и консултиране. Отделно от това с детето работи психолог за стабилизиране на неговото психо-емоционално състояние, след като то е станало свидетел на пожара“.
Трябва дълга терапия, момчето е със специални образователни потребности, много е стресирано и нестабилно, заявиха от Центъра за обществена подкрепа.
Родителските права през 2019 година са присъдени на бащата. Преди месец майката на момчето Дешка Райкова разказа:
„Работех в Германия. Сега вече съм тук. Когато започнахме да се съдим за родителските права, присъдиха на него".
Майката Дешка Райкова не възнамерява да заведе дело за родителските права.
"Болна съм, не работя, не мога. Но, ако разбера, че социални, дом, ще си го прибера пак детето. Аз не мога да се откажа за него“.
За капацитета на родителската грижа Мариета Гъркова, началник-отдел „Закрила на детето“, заяви ден преди ареста на бащата:
„След като бащата бе изписан от лечебно заведение, той е насочен към Център за обществена подкрепа за оценка на родителския капацитет, за да се установи той би ли могъл да поеме отново грижата за детето. Майката е декларирала, че няма възможност да поеме грижите за детето“.
Не е ясно кой ще поеме родителските права над детето, посочи наблюдаващият прокурор Йордан Кожухаров:
„Този въпрос подлежи на изясняване. Той основно е свързан и може да бъде поставен, според мен, след като бъде изяснен въпросът за наказателната отговорност на лицето за това деяние, за което е привлечен като обвиняем. Законът предвижда наказания над 10 години лишаване от свобода и по двете обвинения, ако бъде доказано“.
Прокурор Кожухаров посочи, че разследването продължава, както и разпитите, но направената психиатрична експертиза на бащата показва, че той е вменяем и е можел да ръководи действията си в злополучната новогодишна нощ.
За по-малко от месец и половина след палежа, който постави в риск детето, то беше местено да живее при майка си в Севлиево, при сестрата на баба си, при чичо си, днес отново е при 72-годишната си баба, която също пострада при пожара и получи общинско жилище в другия край на града. Бабата Фани Асенова не иска да говори за случилото се, но всеки ден води момчето на училище, където му е осигурена и храна, два пъти в седмицата го води и на психолог.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...