Къщата с ягодите е построена през 1928 г. и е обявена за недвижима културна ценност с категория „местно значение“ през 1978 г.
През 2012 г. имотът е закупен от Валентин Златев. През 2015 г. е издадена виза от главния архитект на район „Оборище“ за основен ремонт и реконструкция на сградата, която е съгласувана със заместник-министър на културата. Проектната документация е получила положително становище от Специализирания съвет за културното наследство към Министерство на културата.
През 2018 г. проектът е предоставен в Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община. Кметът на Столична община не издава заповед за допускане на поискания демонтаж и последващо преизграждане.
Предстои комисия, назначена по реда на Закона за културното наследство със заповед на кмета, да даде нови предписания на собственика за предприемане на действия за реставрация и консервация, посочват в писмена становище до БНР от Столичната община.
От своя страна собственикът Валентин Златев, отново в писмено становище до предаването „Преди всички“, твърдо заявява своето желание да реставрира сградата в нейния автентичен вид и готовността си да издаде банкова гаранция за това.
„Цялата процедура по изготвяне и съгласуване на проектната документация съгласно всички законови изисквания и процедури ми отне около 4 години. Въпреки огромната и отлично свършена от проектантите работа, разгледана и приета от експертни съвети, към настоящия момент съм върнат в начална позиция.
Искам категорично да заявя моето твърдо желание да реконструирам и възстановя сградата в автентичния й вид без никакви изменения в хоризонтално и вертикално отношение и никакви промени в оформлението на фасадите, включително покрива на сградата. Нещо повече, готов съм включително да издам банкова гаранция, с която се ангажирам да не променям вида на къщата.
Винаги съм искал единствено да възстановя този прекрасен паметник в оригиналния му вид, за да може имотът още десетилетия да изпълнява функцията си на фамилна сграда“, декларира Валентин Златев.
Г-н Златев за пореден път говори неистини, смята Димитър Димитров от „Зелените“ на „Оборище“. Димитров живее в района и следи казуса още от времето преди Златев да закупи Къщата с ягодите. Според Димитров експертизите, които е поръчвал Валентин Златев, не са меродавни, защото са платени от него.
„За да знаем какво е истинското състояние на къщата, трябва да има независима експертиза“, коментира Димитров, според когото тези експертизи имат „нулева юридическа стойност“.
Общината на своята територия, ако смята сграда за опасна, има правото и задължението да накара собственика да я оправи или тя самата да я оправи, допълни той.
Собственикът иска да я събори, а общината я е страх да си свърши работата и прехвърля топката на Министерството на културата, сподели своята версия Димитър Димитров.
Според Димитров имотът е неподдържан. „Как можем ние да вярваме в добронамереността на един човек, който 6 години нито си е оправил двора, нито си е изчистил снега?“
„Това културно наследство сме го наследили от нашите баби и дядовци. Това е, което прави София европейска столица. Имаме европейски сецисион от 20-те години на миналия век, преживял всякакъв вид балкански, световни войни, политически промени, сътресения. И сега, защото на някой му е скимнало, че иска да си построи нова къща, ще го срути и ще построи нещо ново.“
„Тази сграда няма да рухне“, подчерта Димитров и сподели, че повече се страхува от падането на някой нов хотел, когато ходи на море.
Повече по темата – в звуковия файл.
Снимки в публикацията: БГНЕС
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...