Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще запази ли облика си Къщата с ягодите

Емблематичната сграда в стил сецесион от години очаква своето възраждане

От архитектурно бижу в стил сецесион до обречена на разруха сграда - Къщата с ягодите на улица „Сан Стефано“ 6 в София все още очаква решение за бъдещето си. 
Столичната община настоява Къщата с ягодите да бъде реставрирана и запазена в автентичен вид.

Къщата с ягодите е построена през 1928 г. и е обявена за недвижима културна ценност с категория „местно значение“ през 1978 г.

През 2012 г. имотът е закупен от Валентин Златев. През 2015 г. е издадена виза от главния архитект на район „Оборище“ за основен ремонт и реконструкция на сградата, която е съгласувана със заместник-министър на културата. Проектната документация е получила положително становище от Специализирания съвет за културното наследство към Министерство на културата.

През 2018 г. проектът е предоставен в Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община. Кметът на Столична община не издава заповед за допускане на поискания демонтаж и последващо преизграждане.

Предстои комисия, назначена по реда на Закона за културното наследство със заповед на кмета, да даде нови предписания на собственика за предприемане на действия за реставрация и консервация, посочват в писмена становище до БНР от Столичната община.

От своя страна собственикът Валентин Златев, отново в писмено становище до предаването „Преди всички“, твърдо заявява своето желание да реставрира сградата в нейния автентичен вид и готовността си да издаде банкова гаранция за това.

„Цялата процедура по изготвяне и съгласуване на проектната документация съгласно всички законови изисквания и процедури ми отне около 4 години. Въпреки огромната и отлично свършена от проектантите работа, разгледана и приета от експертни съвети, към настоящия момент съм върнат в начална позиция.

Искам категорично да заявя моето твърдо желание да реконструирам и възстановя сградата в автентичния й вид без никакви изменения в хоризонтално и вертикално отношение и никакви промени в оформлението на фасадите, включително покрива на сградата. Нещо повече, готов съм включително да издам банкова гаранция, с която се ангажирам да не променям вида на къщата.

Къщата с ягодите

Винаги съм искал единствено да възстановя този прекрасен паметник в оригиналния му вид, за да може имотът още десетилетия да изпълнява функцията си на фамилна сграда“, декларира Валентин Златев.

Г-н Златев за пореден път говори неистини, смята Димитър Димитров от „Зелените“ на „Оборище“. Димитров живее в района и следи казуса още от времето преди Златев да закупи Къщата с ягодите. Според Димитров експертизите, които е поръчвал Валентин Златев, не са меродавни, защото са платени от него.

За да знаем какво е истинското състояние на къщата, трябва да има независима експертиза“, коментира Димитров, според когото тези експертизи имат „нулева юридическа стойност“.

Общината на своята територия, ако смята сграда за опасна, има правото и задължението да накара собственика да я оправи или тя самата да я оправи, допълни той.

Къщата с ягодитеСобственикът иска да я събори, а общината я е страх да си свърши работата и прехвърля топката на Министерството на културата, сподели своята версия Димитър Димитров.

Според Димитров имотът е неподдържан. „Как можем ние да вярваме в добронамереността на един човек, който 6 години нито си е оправил двора, нито си е изчистил снега?“

Това културно наследство сме го наследили от нашите баби и дядовци. Това е, което прави София европейска столица. Имаме европейски сецисион от 20-те години на миналия век, преживял всякакъв вид балкански, световни войни, политически промени, сътресения. И сега, защото на някой му е скимнало, че иска да си построи нова къща, ще го срути и ще построи нещо ново.“

„Тази сграда няма да рухне“, подчерта Димитров и сподели, че повече се страхува от падането на някой нов хотел, когато ходи на море.

Повече по темата – в звуковия файл. 

Снимки в публикацията: БГНЕС




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51