Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Румен Иванов: Вероятно е използвана незаконно светофарната уредба, за да си прекара някой този кабел

За кабела към шахтата е отговорен този, който е поискал да му бъде захранен обектът

Снимка: БГНЕС

„Редът на трите електроразпределителни предприятия в България изисква всеки обект да има технически работен проект за захранването на временните обекти. Възможно е в случая със загиналото момче да има липса на проект за разклонението до даден обект“. Това посочи пред БНР инж. Румен Иванов от Регионалната колегия на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране във Варна във връзка със случая, при който ток уби 16-годишно момче в столицата, което стъпи на шахта пред пешеходна пътека.

Разрешението за разклоненията се дава от електроразпределителното предприятие въз основа на заявление от собственика на обекта.

Но преди това този обект трябва да има разрешение от съответната община, за да съществува. Това е първото условие.

В голяма степен съм сигурен, че тук не става дума за кражба на електроенергия, обектът почти сигурно е, че се захранва от съответното електроразпределително предприятие на база на разрешение, плаща си цена за това, проблемът е, че електротаблото се намира от другата страна на булеварда, на доста голямо разстояние от 50-60 метра, преминава през доста оживен булевард и колкото и да е странно, този кабел вече не е собственост на електроснабдителното дружество, което и да е то.

Затова е отговорен този, който е поискал да му бъде захранен обектът.

А това връзване на кабела около мантинелата е вече пробем – така е устроено, че по закон, подземната инфраструктура може да бъде предмет на действие на общината или на наети от нея фирми, както и на дружествата, които извършват поддръжка на инфраструктурата – оператори, електроразпределителни дружества, ВИК и т.н. Обикновен гражданин и отделна фирма не може да преминава през общинската собственост.


От това, което виждам през медиите като снимки и кадри, ми се струва, че се използва една канална мрежа – тръби и шахти, които преминават през двете платна, които вероятно са за светофарната уредба – имам такова подозрение и това може много лесно да се установи.

И най-вероятно е използвана тази тръбна мрежа на светофарите напълно незаконно – и някой си е прекарал кабела там. Проблемът, е че на практика този кабел няма кой да го експлоатира. По закон кабелът след електромера би трябвало да е собственост на съответният заявител на електрозахранването, но той няма как да го експлоатира, защото той не е страна по такива съоръжения.“ Това поясни още инж. Иванов.

"Съгласен съм с всички доводи на инж. Иванов до тук, проблемът е че, много такива инциденти остават с ненаказани виновници", коментира темата пред БНР проф. Иван Миленов от Висшето транспортно училище.

"А тук са намесени няколко институции - общината, електроразпределителното дружество, консуматора или потребителя, после ще има следствие, съд, тоест всички инстанции трябва да излязат с решение. И дано то не е, че не може да се докаже кой е виновникът. Не се знае кой носи отговорност за този кабел? Има доста такива случаи  - понякога се питам това някаква колективна некомпетентност ли е?", попита проф. Иванов.

"Това е колективна безотговорност - на кого да се сърдим - може би компетентните експерти не са на тези места, на които се изясват такива казуси?

Тука може да се касае за случай, при който токът не е от ЧЕЗ, а от частна фирма, така е в София, тази фирма си има собствен интерес и политика. Те не позволяват да поставяме там гъвкавите мрежи за тролейбусите, преди това беше държавно, затова се прави друг стълб." Това коментира още проф. Миленов.

"Но потребителят и в този случай носи отговорност за това опасно захранване, довело до смъртен случай."

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51