Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анелиа Дудина: В България прибягваме до психотерапия след опити да се справим сами

Как се отразява кризата върху нашата психика и има ли възможност за преодоляване на негативните емоции

Анелиа Дудина
Снимка: Пламена Бачийска

"Има една особеност в психиката, която е свързана с начина, по който функционира психиката ни, когато преживяваме загуби. Тази криза, която не е една, е свързана с много други кризи, които обхваща голямата криза, много други по-малки кризи. Всички те са свързани и с някакъв вид загуби - загубихме свободата си, някои хора загубиха работата си или се промениха взаимоотношенията с партньора им, някои двойки се разделиха. Тези загуби всяка психика ги преминава през определени етапи и по определени начини и първият етап, когато преживяваме загуба, е шок и отричане". Това каза в предаването "Нощен хоризонт" Анелиа Дудина, психолог и психотерапевт.

Анелиа Дудина е завършила психология (бакалавърска и магистърска степен), след това е преминала обучение в продължение на още шест години и половина и е дипломиран психотерапевт. Психотерапевтичната модалност, в която е обучавана, се нарича психодрама и е свързана с корекция на личността в дълбочина, чрез преживяванията на клиента, използвайки подходи от театъра. Създател е на идеята за безплатно онлайн списание за психотерапия и е негов редактор.

"Има варианти, чрез които бихме могли да облекчим преминаването през този период, защото ситуацията наистина е кризисна. Има варианти, чрез които можем да допринесем на психиката си за това тя да се справя относително по-леко и да преминава най-адекватно през това, което се случва, което създава вътрешен наш комфорт, до голяма степен", подчерта Дудина.

Има повишен брой на случаите на домашно насилие при изолацията в пандемията:

"Насилниците не спират обикновено поради някакви обстоятелства да упражняват насилие. Самият начин, по който функционира една двойка, в която присъстват насилникът и жертвата, е много специфичен. Когато аз в практиката си съм се срещала с жени, пострадали от насилие, това, което целим, е една дълбока работа първо да свършим, преди жената да реши да прекрати този тип отношения, които вредят и то много. Много често жертвата може да функционира само с такъв партньор".

Анелиа Дудина коментира, че има клиенти, с които работи по няколко месеца, с други терапията продължава години:

"Обикновено хората в България прибягват до психотерапия, когато са правили доста опити да се справят сами и които не са били успешни. Психотерапията в България е скъпа услуга". 

Повече можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01