Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Велико Търново показват частни колекции на скъпоценни камъни и кристали

Скъпоценни камъни и кристали за десетки хиляди евро показват от днес във Велико Търново двама колекционери от старопрестолния град. Юристът Пламен Копанов се запалил по полускъпоценните камъни на сватбеното си пътешествие в Родопите, а икономистът Веселин Марчев обикаля света, купува и колекционира. Частните колекции са застраховани и се показват за първи път пред широката публика в изложбените зали „Рафаел Михайлов“.

Веселин Марчев

Казват, че диамантите са най-добрият приятел на жената. А жената е най-добрият приятел на мъжа, който трябва да ѝ подари диаманти, шеговито започва разговорът с Веселин Марчев. Той притежава екземпляри от един от най-редките и най-скъпи камъни в света – танзанит. Камъкът случайно е открит през 60-те години на миналия век от местните хора в град Аруша в планината Килиманджаро в Танзания. Самородният му цвят е кафяв, а след топлинна обработка придобива магнетичния си синьо-виолетов цвят. Веселин Марчев започнал колекцията си случайно и то тъкмо с танзанит. За страстта си твърди, че е породена от цветовете на скъпоценните камъни. 

Танзанит

„Занимавам се със скъпоценни камъни от около три години. Страстта ми се зароди от приятелски съвет. Бях на остров Занзибар и там ми казаха танзанита да си купя, защото е на изчезване. Когато го видях в самото начало, беше толкова красив, че буквално се влюбих в синьо-виолетовия му цвят. Находищата на танзанита са на изчерпване и както се говори – до 10 години ще прескочи цената дори на диаманта“. 

Юристът Пламен Копанов предпочита сам да си открива камъните. Запалил се от родственик, бивш заместник-кмет по културата на Троян, който организирал експедиции в чужбина за полускъпоценни камъни. Истинската страст се отключила на сватбеното му пътешествие в района на Кърджали, където бил с приятел, познавач на кристалите и ценните камъни

„В един момент и мен това пиле ме окълва и вече 7-8 години много активно се занимавам със събирачество, въпреки че за мен по-скоро е разходка и спокойствие. Често казано, находища в България с промишлена цел вече няма. Някога голямото предприятие - „Минерал сувенир“ в Кърджали - много ахати са изнесени. Има голямо находище на т.нар. жилест аметист в Маджарово и оттам са изнасяни цели блокове за Русия. Мините вече не се използват, наводнени са, взривени са. Много търсачи разкопаха, нещо страшно е станало, като френско сирене, дупки по 10 метра, а е опасно“. 

Двамата колекционери предпочитат да не назовават стойността на камъните и кристалите, които притежават.  

Има много фалшификати и трябват сериозни познания, за да си сигурен, че парите за определен скъпоценен камък си струват, не се купува откъдето и да е, предупреждава икономистът Веселин Марчев: 

Хората трябва много да внимават с тази търговия на скъпоценни камъни. Попадал съм на много ментета, особено в eBay, не е хубаво човек да пазарува оттам такива скъпоценни камъни. Част от колекцията ми е предоставена от мой индийски партньор. Застраховани са и като цяло камъните се държат в сейф, в банкови сейфове. Най-ценните са рубините, сапфири и емералди – по-скъпите камъни. Биколор турмалинът е бразилски, повечето са от Африка, Шри Ланка и Индия“. 

Орфеев ахат

Ахатите са голямата страст на юриста Пламен Копанов, особено уникалният Орфеев ахат, който е характерен само за българските земи: 

„Основно ахатите се намират по суходолията, защото реките в Източните Родопи, където е основното находище, пресъхват през лятото и спокойно можеш да обикаляш и да си намериш това, което ти е късмет. Така нареченият Орфеев ахат е открит от местни търсачи, хора, които са работили за музея „Земята и хората“ в София, през 70-е години, в района на село Вишнево, Момчилградско. Характерен е, че е обвит със зелен селедонит, след това следва шарка от жълт яспис и вътре карниол, кристал или прозрачно с различни включения, но е характерен само за България“. 

Български аквамарин

Рядкост са и българските аквамарини и рубини от района на Кирково, обяснява Пламен Копанов. Има български образци, които на световните пазари могат да достигнат цена от близо 100 000 евро.  

Веселин Марчев обяснява, че в условията на пандемия и срив на световните финансови пазари камъните са най-сигурният начин за вложения: 

Хората, когато виждат несигурност на пазара, включително с всякаква парична единица, те търсят алтернативни методи за своите спестявания. Виждаме, че в банковата сфера вече няма никакъв смисъл да се правят всякакъв вид депозити, няма никаква лихва. В скъпоценните камъни доходността винаги се покачва, тя никога не е спадала. Такова нещо като спад на цената на рубините или на диаманта няма“. 

Пламен Копанов

За магичните свойства на камъните двамата колекционери обясняват, че това са химери, за които си има химични и физични обяснения. Структурата на кристала е такава, че той поема енергията от слънцето през деня, а вечер я отдава. Цветът на камъните идва от техния химичен състав. Червеното е желязо, синьото и зеленото е мед, жълтото е алуминий, розовото е манган. Точно тази структура и състав водят до определени влияния, които камъните оказват върху човешкия организъм. Ако камъните притежаваха чак такова вълшебно въздействие, то колекционерите щяха да са безсмъртни, шегуват се Веселин Марчев и Пламен Копанов. 

Снимки: Здравка Маслянкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12