Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възстановява се популацията на къдроглавия пеликан у нас

Снимка: БДЗП

Над 50 двойки пеликани вече гнездят в колонията си в резервата Сребърна край Силистра. От около месец те обитават наколните платформи и тръстиковите масиви около тях в централното водно огледало.

През последните две години къдроглавите пеликани са гнездили на други места, скрити в източните части на резервата, подплашени от набезите на хищници, сред които и енотовидното куче, разказва Момчил Петров, експерт на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Русе.

„Тази година виждаме, че отново са се завърнали на традиционното място. Предполагаме, че са преценили, че условията са достатъчно безопасни за тях.“

Петров уточнява, че нивото на водата е високо и колонията е отдалечена от бреговете и местата, които са традиционно обитавани от хищниците. Заети са три от четирите наколни платформи.

Към момента пеликаните са активни, със силно зачервени гуши, което е сигурен знак за началото на активен размножителен период. Инкубационният период според литературата продължава около месец. „Към края на март, началото на април ще имаме потомство“, допълва Момчил Петров.

През последните години експертите наблюдават, че птиците пристигат в резервата не по едно и също време. В миналото те са пристигали към края на февруари и началото на март, а гнездовият сезон често е започвал през втората половина на март, но в последните години няма продължителни и студени зими и се случва завръщането за гнездене да става дори през януари, понякога и в края на декември.

Не спират и бракониерските прояви на територията на резервата Сребърна. По думите на Момчил Петров „нито са се увеличили, нито са намалели“. За изминалата година има една влязла в сила присъда пробация за заловен да извършва бракониерски риболов с мрежи.

Охраната на резервата Сребърна извършва ежедневни обходи и засилено наблюдение на водоплаващите птици.

Снимка: Българско дружество за защита на птиците

На 22 февруари екип на Българското дружество за защита на птиците успешно улови и постави сателитен предавател на къдроглав пеликан в района на Атанасовското езеро край  Бургас. Това е първият къдроглав пеликан с предавател в България. Предавателяттежи 33 грама. Поставен е на участък от крилото на птицата, където да не му създава неудобство при полет и плуване. Пеликанът е женски и е наречен Мария. 

„Ежедневно следим движението на този къдроглав пеликан“, пояснява пред БНР Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Той определи това като голям напредък за българската природозащита.

Пеликани на остров Персин   Снимка: БГНЕС

До 2016 година къдроглавият пеликан гнездеше само в езерното Сребърна. Благодарение на дружеството за защита на птиците и природен парк Персина пеликанът вече гнезди на остров Персин (Белене), уточнява Чешмеджиев. 

„Там започна с много ниска численост. През настоящия сезон по време на нашия мониторинг установихме, че двойките са между 40 и 45, което е почти колкото числеността в езерното Сребърна“, изтъква Чешмеджиев в предаването „Преди всички“. 

Той се надява, че макар числеността у нас да е далеч от тази в Гърция например, видът ще се съвземе от „този негативен тренд през последните 50 години“.

Загубата на местообитания е основен фактор. Пеликанът има нужда от спокойни, обширни, влажни зони, където лесно може да си намира храна. Блатата покрай Дунав, които в миналото са били пресушени, са едно от най-благодатните места за това. Благодарение на различни проекти обаче някои от тях са били възстановени – така пеликанът започва да се завръща, посочва Свилен Чешмеджиев.

Снимка: Българско дружество за защита на птиците

От януари Българското дружество за защита на птиците е започнало акция по поставяне на цветни пръстени на пеликани в района на езерата около Бургас. Голямата цел е да се възстановят редовите популации на къдроглавия пеликан у нас.

Да направим колкото може повече колонии, тъй като се появяват и нови подходящи места, където видът може да се размножава.“

Такава местност има край Тутракан. Там през зимата доброволци и експерти са изградили нова наколна дървена платформа. Планира се и изграждането на други плаващи платформи. Предстои поставянето на още пръстени и предаватели, от които ще постъпват конкретни данни за движението на птиците, за заплахите и местата, където те обичат да се срещат.

Сребърна   Снимка: БГНЕС

Пеликаните са емблематични видове, те са индикатор за състоянието на влажните зони. Освен това те са застрашен вид, който доскоро беше на прага да изчезне. Все още не се е спасил от тази негативна тенденция. Световната популация е между 22 000 и 27 000 индивида. Това в природата е доста ниска численост“, коментира Свилен Чешмеджиев. 

Повече за живота на пеликаните у нас слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Солун, 12 юни 2024 г.

Климат, икономика, туризъм - интензивните промени на времето затягат възела

От днес София е домакин на пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН. 500 делегати от 195 страни обсъждат два доклада - за изменението на климата в градовете и за краткотрайните причинители на изменението на климата. Най-високата средна температура на Земята, откакто се води статистика, беше измерена на..

публикувано на 27.07.24 в 11:55

Отбелязваме деня за опазване на мангровите гори

Днес отбелязваме международния ден за опазване на най-ефективната система за улавяне на въглерод, която съществува на планетата - мангровите гори. Те могат да улавят и съхраняват до 10 пъти повече въглерод на хектар в сравнение с обичайните гори на сушата.  ЮНЕСКО обявява 26 юли за ден на мангровите гори през 2015 г., за да подчертае ролята им като..

публикувано на 26.07.24 в 05:25
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28