Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от София беседваха с ЕП за европейските политики

Снимка: предоставена от ПГТК

Причините за учредяването на Европейския съюз, функциите му и механизмите на управление в блока, неговия бюджет, както и политиките към киберсигурността и кибертормоза – тези сериозни теми обсъждаха учениците от софийската Професионална гимназия по телекомуникации в онлайн беседа с представител на Европейския парламент у нас в началото на тази седмица. Младежите участват в състезание, за да спечелят пътуване до Страсбург или Брюксел.

Професионалната гимназия по телекомуникации в София е част от програмата „Училища – посланици на Европейския парламент” и макар и в условия на дистанционно обучение тийнейджърите работят усилено, за да извоюват приза като редовно участват в състезания, организирани от Бюрото на Европарламента в София. На 9 март във виртуална дискусия Есен Алиева – администратор в отдел „Посещения и семинари“ и лектор към българското представителство на Европейския парламент, представи пред учениците презентация, с която запозна младежите в горен курс на обучение с начина на работа и функциониране на Евросъюза, която събуди любопитство към европейските институции. Преподавателят по английски език в гимназията Жанет Декова, която също участва в срещата:

„Г-жа Алиева запозна младшите посланици с устройството и дейността на Европейския парламент. На учениците беше дадена възможност да коментират и поставят въпроси, на които тя отговаряше по изключително интересен начин. По време на беседата те успяха да научат нови и интересни факти за европейските институции. Особено интересна беше виртуалната разходка из двете сгради на Европейския парламент, която силно впечатли младшите посланици. Грандиозните сгради в Страсбург и Брюксел засили мечатата им някой ден да стъпят там. Успоредно с виртуалния тур на европейските институции г-жа Алиева обърна внимание на нарастващата роля на киберсигурността в сферата на образованието, пречупена през призмата на кибертормоза. Новата реалност, която едногодишната пандемична обстановка, която Covid-19 наложи, както и преобладаващото обучение в електронна среда, неминуемо поставят сериозен акцент върху това как младежите и преподавателите да защитават личните си данни и как да преодоляват опасността от това да се превърнат в жертви на кибертормоз. Срещата завърши с покана за следващи такива, но този път в областта на политиките на Европа за развиването на науката и възможни разговори с депутати.”

Механизмите, по които младите хора могат да наблюдават и да влияят на случващото се в Европарламента, бяха увлекателни за учениците. Младшият посланик на Европейския парламент Владислав Желев:

„Разбрахме какво представлява Европейският парламент, каква е функцията на Европейската комисия, кой и как управлява Европарламента. Запознахме се с доста актуални теми – Брекзит, политическите формирования в Парламента, справянето с коронакризата... Една от интересните теми, която ме грабна, беше формирането на европейския бюджет. Цели 13 процента от него идват от глоби върху компании или държави. Наскоро нашумял такъв случай е глоба на „Майкрософт” на стойност 1 милиард и 700 милиона евро. Фрапантната глоба е била наложена по обвинения за монополни практики на гиганта относно негови софтуерни продукти. Истински важното е всъщност, че Европейският парламент е „показал мускули” и така е защитил позицията на малкия и средния бизнес, показал е, че свободният и висококонкурентен пазар е един от приоритетите на Евросъюза.”

Как Професионалната гимназия по телекомуникации в София ще продължи участието си в Програмата за училища-посланици на Европейския парламент? За някои от предстоящите дейности разказва Жанет Декова:

„За учениците от горните класове се организира Европейски младежки семинар на английски език с възможност за работилници, дискусии с евродепутати и дебати с други ученици от Европа. Ние кандидатствахме и бяхме одобрени да участваме в Младежки семинар „Бъдещето на Европа”, който ще се проведе на 15 април 2021 г. от 10:00 до 12:00 ч. брюкселско време на английски език. Разделени на групи, учениците във виртуалната среща ще търсят решения на поставени актуални теми и ще направят конкретни предложения, които директно влияят на ежедневието ни и които да бъдат осъществени на практика чрез европейските политики. В заключителната сесия младшите посланици ще имат интерактивна дискусия с член на Европейския парламент.”

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48