Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На кои дати ще има слънчево и лунно затъмнение

Националната астрономическа обсерватория Рожен
Снимка: Пенчо Маркишки

Пенчо Маркишки е роден през 1970 г. в Шумен. Интересът му към астрономията датира от ранните му ученически години и става причина през 1985 г. да започне да практикува фотография и астрофотография като хоби. През студентските си години в Шуменския университет и по-късно - упражнявайки професията си „Контролно-измервателни прибори и автоматика“ в предприятия от химическата промишленост, интересът му към астрономията не го напуска.

Пенчо Маркишки започва да конструира астрономическа оптика и така се появяват първите негови стационарни и преносими инструменти за фотографски астрономически наблюдения. През 1994 г. конструира спектрографи, способни да регистрират звездни спектри - задача, която се счита за особено сложна в любителската астрономия, особено по това време.

Пенчо Маркишки е автор на "Гид на любителя астроном 2021", издава го за трета поредна година. Издание, което съдържа информация за предстоящите по-забележителни астрономически явления.

Пенчо Маркишки          Снимка: Станислава Пирчева

"На 16 март в 6:47 покрай Земята ще премине астероид с размери между 16 и 36 метра. Той ще прелети на 280 хиляди километра от Земята, което е малко повече от две трети от разстоянието Земя - Луна", каза в предаването "Нощен хоризонт" Пенчо Маркишки. 

"Сферичната астрономия е една много важна част от астрономията. Тя ни помага не само да се ориентираме по небето, през средните векове, когато са били на ход великите географски открития, тя е била в основата на навигацията, на корабоплаването".

Маркишки добави, че през 2021 година ще има четири затъмнения, но нито едно  няма да бъде достъпно за наблюдение от България.

"26 май - пълно лунно затъмнение, което ще се наблюдава от Източна Азия, Тихия океан, Австралия, западните части на Южна Америка. Това затъмнение е в средата на така наречен сезон на затъмнение - период, траещ около 34 дни, през който период има вероятност да се случат две или три затъмнения, тази година са две“. 

На 10 юни ще има пръстеновидно слънчево затъмнение,  подчерта той:

„То ще бъде пръстеновидно слънчево затъмнение и ще се наблюдава частично от Северна Америка, Централна и Северна Европа и почти цяла Азия без най-южните и югозападни части, без Арабския полуостров и Индия".

Вторият сезон на затъмнение ще настъпи в края на годината:

"Първото затъмнение от него ще бъде частично лунно затъмнение, но с много голяма фаза, почти пълна, което ще се случи на 19 ноември. То ще се наблюдава пак от Тихоокеанския регион, Източна Азия, Тихия океан, Австралия".

Ще има пълно слънчево затъмнение на 4 декември 2021 рано сутринта, което може да се наблюдава доста добре от Антарктида.

Националната астрономическа обсерватория Рожен        Снимка: Пенчо Маркишки

Доц. Евгени Овчаров, директор на катедра "Астрономия" във Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" коментира, че Пенчо Маркишки е най-големият специалист по астрономична оптика.

Сънародникът ни д-р Трифон Трифонов от Института по астрономия "Макс Планк " в Хайделберг и неговите сътрудници откриха скоро екзопланетата "Глизе 486 Б", която обикаля около звезда, отдалечена на 26 светлинни години до нас.

"Това откритие е наистина значимо, защото планетата е подобна на Земята - около 30% е по-голяма от нашата планета, близо три пъти е по-масивна. Много по-гореща е, прилича повече на планетата Венера. Най-вероятно тя има атмосфера и би била много удобен обект за следващите космически телескопи". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15