Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едва 25 на сто от предвидените паркове и градини на територията на столична община са реализирани

Новият план за развитие на София предвижда двойно повече зелени кътове

Западният парк е оборудван със 110 камери и три патрула за безопасността на хората

"Ремонът на Западния парк се забави, той започна през 2018 година, като забавянето, освен по метеоролигчни причини, беше заради наличието на магистрален водопровод под един от фундаментите на главния вход на парка", това каза в "Хоризонт до обед" архитект Димитър Данчев, директор на Дирекция "Зелена система" в Столичната община за ремонта на Западен парк в София.
"Това не доведе до оскъпяване на проекта", коментира още арх. Делчев.

Проектът е на стойност 11 милиона лева, като 8 милиона са безвъзмездно европейско финансиране. В края на миналата година Столичната община взе заем от бюджета на София от над 3 млн. лв. за дофинансиране на ремонта, а това се случи, след като заради забавяния управляващият орган на Оперативна програма " Региони в растеж" санкционира проекта с 2 млн. и половина. 

След като ремонтът приключи, заемът на общината трябва да бъде възстановен след получаване на евросредствата:

"Точно така, ние сме подали всичките си искания към управляващия орган, след като бъдат възстановени, ние ще възстановим всички заеми към общинския съвет", отговори Димитър Делчев.

Западен парк

"Западният парк е много красив сега, той е обновен като няколко вида настилки, алеи, ново парково обзавеждане, 110 камери има за видеонаблюдение...Имаше сигнали за задържане на води, но те не бяха по алеите, а по зелените площи и ние ги отстраняваме поетапно.

Възстановени са алпинеумът, езерото, кривите оледала, места за разходки на кучета, пикник, Зелено училище, нова детска площадка и това са много красиви обекти за хората".

Делчев поясни, че благодарение на трите патрула, които обхождат парка, се предотвратява незаконна сеч на дървета, но и хората ще са предпазени от посегателства и престъпна дейност.

Директорът на Дирекция "Зелена система" в Столичната община каза още, че не е подготвен да коментира въпросите за това каква ще е съдбата на 85-те декара гора непосредствено до Западния парк, за които стана ясно, че са собственост на Министерството на отбраната и поради отпаднала необходимост може да бъдат продадени.

"Въпрост за зелената система на София е комплексен, така е по целия свят и ние разполагаме с богато наследство, но то е много старо вече, дърветата са застаряващи - те садени през 50 - те и 80- те години, не са и дълговечни, затова това наследство трябва да бъде обновявано". Това коментира в "Хоризонт до обед" ландшафния архитект Александър Петров от "Софияплан"  по темата за повече паркови пространства според новия градски план.

Анализът на зелената система на София е част от по-голямо изследване на "Софияплан" за околната среда, което включва още климата, въздуха, водите, почвите и отпадъците в Столична община.
Поектът „Програма за София“ е новият план за интегрирано развитие на общината до 2027 година. Арх. Петров е част от екипа, изготвил анализа, в частност по отношение на парковата среда.
Столична община
"София е сред европейските столици с много зеленина. Парковете и градините са със специален статут - те са с най- голяма функционална полза за жителите и за климата.

От нашето изследване стана ясно, че едва 25 на сто от предвидените паркове и градини на територията на столична община са реализирани, останалите не са", каза още архитект Петров.

Общият устройствен план на общината предвижда реализацията на двойно повече градски паркове и градини спрямо наличните в момента.

На въпрос, че много от предвидените площи за озеленяване обаче попадат в частни терени, а и немалко частни имоти съществуват и в момента в някои паркове, архитект Петров заяви:

Георги Корнейков, БНР

"Да, за много от тези територии липсват подробни устройствени планове, тепърва се прави ПУП за Борисовата градина.

Още не са реализирани например парковете около Владайска река, парк "Лозенец", "Южен парк 4", парк "Изток" и парк "Искър", това посочи още експертът.

Още по темата слушайте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57