„Спирането на ваксинацията с „АстраЗенека“ в някои страни членки няма да се окаже фатално за процеса на имунизиране в Европейския съюз, нито за целите, които Комисията си е поставила“. Това каза в интервю за „Хоризонт“ говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер.
„Държа да подчертая, че когато сключвахме договори с тези, които разработваха ваксините, се старахме да изградим разнообразен портфейл и да инвестираме в повече ваксини. В момента в него има 6, или общо 2,6 млрд. дози. За нас това беше много важно, тъй като не бяхме сигурни, че фирмите ще могат да развият и да произведат ваксините. Мисля, че изборът на такъв разнообразен портфейл се оказа много важен и полезен. Сега наистина имаме проблеми с производството на „АстраЗенека“, но в нашия портфейл са предвидени ваксини от „Пфайзер/Бионтех“, „Модерна“, „Джонсън и Джонсън“ и може би към тях ще прибавим и „Кюрвак“, ако има положително становище на Европейската агенция по лекарствата“.
Де Керсмакер подчерта, че Съюзът е трябвало да се изправи срещу сериозни предизвикателства, но това не пречи да се смята за реалистична целта за ваксиниране на 70% от възрастното население в ЕС до края на лятото.
„Имаме достатъчно дози, страните членки също трябва да направят необходимото, за да ускорят ваксинацията... Винаги сме казвали, че това, което има значение, е да можем винаги да показваме на гражданите, че ваксините, в които сме инвестирали, са ефикасни и сигурни. Това е важно, за да избегнем евентуалните колебания за ваксиниране. Именно затова ваксините се следят от Европейската агенция по лекарствата. Те правят това изключително стриктно, в т.ч. и по отношение на действията им, които се видяха през последните дни. Те ще анализират данните на базата на научния подход и това ми изглежда важно, за да можем да убедим гражданите, че ако ваксината е сигурна и ефикасна, е важно имунизацията да продължи“.
Говорителят на Еврокомисията е категоричен, че процедурата за разпределение на ваксините е много прозрачна.
„Когато страните членки и Комисията искат да сключат договор с дадена лаборатория, именно държавите обсъждат въпроса с разпределението. Отправната точка е винаги процентното съотношение на населението - гледа се броя на хората в нея спрямо броя на гражданите в ЕС и така се взема решението за дозите, които да бъдат закупени. И тази отправна точка се базира на факта, че вирусът е навсякъде в Европа. Същевременно е възможно страните членки да искат повече или по-малко дози от дадена ваксина. Те носят отговорност за кампанията за ваксиниране, имат по-добро познание за нуждите, затова е възможно да се договорят помежду си за друго в рамките на разпределение на дозите. Това се прави между тях и в крайна сметка споразумението, сключено именно между тях, става част от договора с лабораторията и така тя знае колко дози трябва да бъдат доставени за дадена държава. И това се прави прозрачно между всички страни членки, които участват в тези дискусии.
Утре Европейската комисия ще представи проекта си за дигитален имунизационен паспорт, с който се очаква да бъдат свалени някои ограничения за гражданите, ваксинирани срещу Covid-19, каза още Де Керсмакер.
Интервюто със Стефан де Керсмакер можете да чуете в звуковия файл.
Компанията "АстраЗенека" обяви актуализирани данни, с което защити безопасността на своята ваксина срещу Covid-19. В съобщението се посочва, че в данните за над 17 милиона имунизирани с препарата в ЕС и Великобритания не е установен повишен риск от..
Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов е разпоредил да бъдат блокирани наличните в страната количества от ваксината срещу Covid-19 на AstraZeneca ("АстраЗенека") . В съобщението на здравното министерство се посочва,..
Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22. Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за..
Две са вече жертвите на остров Лимнос от наводнение в резултат на силни дъждове. Циклонът засегна цяла Гърция. Евакуираха около хиляда души, жители на едно от наводнените села на остров Лимнос. Скъса се бент на река от силния натиск на водата..
Хиляди хора се събраха отново във Валенсия на протест с искане за оставката на премиера на провинцията Карлос Масон. Жителите на засегнатите от наводненията преди месец населени места настояват, че местното правителство не може да се справи с..
Грузинският президент Саломе Зурабишвили заяви, че правителството на страната е нелегитимно и обяви, че няма да напусне поста си, когато мандатът й изтече следващия месец. За трета поредна вечер хиляди хора се събраха в столицата Тбилиси на протести..
Сирийската армия потвърди, че бунтовниците са навлезли в големи части на втория по големина град Алепо по време на офанзива, при която са били убити десетки войници. Сирийските въоръжени сили в Алепо обявиха временно изтегляне на войските Градът..
Днес се проведе заседание на Централния съвет на ДПС, посветено на анализа на резултатите от последните парламентарни избори и обсъждане на възможностите за съставяне на парламентарно мнозинство и избор на председател на Народното събрание. Това се..
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи мита от 100% на всички държави от групата БРИКС, ако те се опитат да подбият курса на щатския долар. "Ние изискваме ангажимент, че те няма да създадат нова валута на БРИКС, нито ще..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..