Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асоциация „Пътна безопасност“ връчи годишните си награди за 11-и път

Снимка: Браншова асоциация „Пътна безопасност“

За единадесета поредна година Българска браншова асоциация „Пътна безопасност“ връчи наградите си за принос в пътната безопасност за 2020-та година. Председателят на Асоциацията Николай Иванов обясни, че проявата обикновено се провежда в края на съответната година, но заради пандемията от Covid-19 тя се отложи с няколко месеца.

С присъждането на наградите се цели да се поощри и да се покажат добрите примери в различни сфери за пътна безопасност, обясни председателят на Българска браншова асоциация „Пътна безопасност“ Николай Иванов.

Той припомни, че по препоръка на ООН държавите трябва да заделят поне 10 процента от бюджетите си за дейности, касаещи пътната безопасност. В категория „Представител на държавната администрация с принос в пътната безопасност“ за миналата година и за работа по цялостното поддържане на пътната инфраструктура като подмяна на ограничителни системи, хоризонтална маркировка и пътни знаци отличие плакет и рисувана от деца от столични училища картина получи инж. Даниел Иваничков от дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ към Агенция „Пътна инфраструктура“:

"Не смятам, че лично аз мога да направя всичко това, което е извършено, по-скоро целият колектив, стоящ зад Агенцията, успя да възстанови над 800 километра нови огради, които отговарят на всички изисквания, както сме в процес на обновяване на над 1000 километра от пътната маркировка спрямо различните видове, които се използват, съгласно интензивността на дадени пътни отсечки и не на последно място - монтаж и подмяна на пътни знаци, които не рефлектират".

За провеждана  последователна политика за повишаване безопасността на пътната инфраструктура на територията на Столична община в категория “Иновативен принос и въвеждане на добри практики беше отличен заместник-кметът по направление „Транспорт и градска мобилност“ Кристиан Кръстев:

"Само за предходния месец сме обработили над 650 сигнала и сме се погрижили за 12 точки в столицата, например булевард "Евлоги и Христо Георгиеви", "Цариградско шосе", кръговото кръстовище на площад "Левски", пешеходните пътеки на улица "Гурко" и "Цар Иван Шишман",

Подновени са и са възстановени над 200 пътни знаци и указателни табели, допълни той:

"Възстановени са 59 броя антипаркинг стълбчета, тръбни и решетъчни парапети имаме 300 броя възстановени". 

За последователна работа, за създаването на безопасна пътна инфраструктура на територията на Община Поморие в категорията „Представител на местната администрация“ награда получи кметът на община Поморие Иван Алексиев.

За цялостната си  работа през 2020 година и приемането на Националната стратегия за безопасност на движението по пътищата на България за периода 2021 - 2030 г.  награда в категорията „Институция с голям принос в пътната безопасност“ получи  Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ . До 2 години България ще има цялостна електронна система за подаване на сигнали от гражданите за опасности на пътя, каза председателят на Агенцията Малина Крумова.

Пламен Анев, пътен инженер, получи награда за одитор.

"В момента в България пътищата не са в много добро състояние, много бързо се разви автопарка, много бързо товарите пораснаха, което води до натоварване на пътищата. Те не са изчислени за такива натоварвания, за такъв трафик, това води до повреди, нямаме време, нямаме пари да ги поддържаме с тази скорост, с която се развива автомобилизацията".

В категория „Медия с принос в пътната безопасност“ за 2020 г. Българска браншова асоциация „Пътна безопасност“ награди национална телевизия „Българе".

В категорията „Директор на детски и учебни заведения с принос в пътната безопасност“ един от наградените беше директорът на Детска градина № 12 в София Юлия Георгиева:

"Всички без изключение от първа до четвърта възрастова група работят за опазване здравето и живота на децата, като участници в пътното движение и се надяваме това да продължи и в бъдеще".

Художникът Иван Яхнаджиев, за акцента в рисуваните от децата картини.

"Решихме да бъдат тази пролет, която чакаме всички и тези цветове, мисля, че това вдъхнови децата и ги накара да нарисуват едни по-истински пейзажи, неща, които ни заобикалят, неща, които виждаме в нашата родина по пътищата". 

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57