Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асоциация „Пътна безопасност“ връчи годишните си награди за 11-и път

Снимка: Браншова асоциация „Пътна безопасност“

За единадесета поредна година Българска браншова асоциация „Пътна безопасност“ връчи наградите си за принос в пътната безопасност за 2020-та година. Председателят на Асоциацията Николай Иванов обясни, че проявата обикновено се провежда в края на съответната година, но заради пандемията от Covid-19 тя се отложи с няколко месеца.

С присъждането на наградите се цели да се поощри и да се покажат добрите примери в различни сфери за пътна безопасност, обясни председателят на Българска браншова асоциация „Пътна безопасност“ Николай Иванов.

Той припомни, че по препоръка на ООН държавите трябва да заделят поне 10 процента от бюджетите си за дейности, касаещи пътната безопасност. В категория „Представител на държавната администрация с принос в пътната безопасност“ за миналата година и за работа по цялостното поддържане на пътната инфраструктура като подмяна на ограничителни системи, хоризонтална маркировка и пътни знаци отличие плакет и рисувана от деца от столични училища картина получи инж. Даниел Иваничков от дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ към Агенция „Пътна инфраструктура“:

"Не смятам, че лично аз мога да направя всичко това, което е извършено, по-скоро целият колектив, стоящ зад Агенцията, успя да възстанови над 800 километра нови огради, които отговарят на всички изисквания, както сме в процес на обновяване на над 1000 километра от пътната маркировка спрямо различните видове, които се използват, съгласно интензивността на дадени пътни отсечки и не на последно място - монтаж и подмяна на пътни знаци, които не рефлектират".

За провеждана  последователна политика за повишаване безопасността на пътната инфраструктура на територията на Столична община в категория “Иновативен принос и въвеждане на добри практики беше отличен заместник-кметът по направление „Транспорт и градска мобилност“ Кристиан Кръстев:

"Само за предходния месец сме обработили над 650 сигнала и сме се погрижили за 12 точки в столицата, например булевард "Евлоги и Христо Георгиеви", "Цариградско шосе", кръговото кръстовище на площад "Левски", пешеходните пътеки на улица "Гурко" и "Цар Иван Шишман",

Подновени са и са възстановени над 200 пътни знаци и указателни табели, допълни той:

"Възстановени са 59 броя антипаркинг стълбчета, тръбни и решетъчни парапети имаме 300 броя възстановени". 

За последователна работа, за създаването на безопасна пътна инфраструктура на територията на Община Поморие в категорията „Представител на местната администрация“ награда получи кметът на община Поморие Иван Алексиев.

За цялостната си  работа през 2020 година и приемането на Националната стратегия за безопасност на движението по пътищата на България за периода 2021 - 2030 г.  награда в категорията „Институция с голям принос в пътната безопасност“ получи  Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ . До 2 години България ще има цялостна електронна система за подаване на сигнали от гражданите за опасности на пътя, каза председателят на Агенцията Малина Крумова.

Пламен Анев, пътен инженер, получи награда за одитор.

"В момента в България пътищата не са в много добро състояние, много бързо се разви автопарка, много бързо товарите пораснаха, което води до натоварване на пътищата. Те не са изчислени за такива натоварвания, за такъв трафик, това води до повреди, нямаме време, нямаме пари да ги поддържаме с тази скорост, с която се развива автомобилизацията".

В категория „Медия с принос в пътната безопасност“ за 2020 г. Българска браншова асоциация „Пътна безопасност“ награди национална телевизия „Българе".

В категорията „Директор на детски и учебни заведения с принос в пътната безопасност“ един от наградените беше директорът на Детска градина № 12 в София Юлия Георгиева:

"Всички без изключение от първа до четвърта възрастова група работят за опазване здравето и живота на децата, като участници в пътното движение и се надяваме това да продължи и в бъдеще".

Художникът Иван Яхнаджиев, за акцента в рисуваните от децата картини.

"Решихме да бъдат тази пролет, която чакаме всички и тези цветове, мисля, че това вдъхнови децата и ги накара да нарисуват едни по-истински пейзажи, неща, които ни заобикалят, неща, които виждаме в нашата родина по пътищата". 

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33