Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са столичани да преминат към по-екологичен транспорт

За първи път в ЕС у нас предстои тестване на градски транспорт по желание чрез електрически минибуси

Снимка: sofia-da.eu/bg

Днес тръгват обновените тролейбуси в столицата, които са с литиево-йонни батерии, SMS бутони за безопасност и други екстри. Но готови ли са столичани да преминат към по-екологичен транспорт?

„Можем да кажем, че на фона на тези 500 граждани, които се включиха в нашето проучване, има разбиране, че трябва нещо да се направи, за да има по-алтернативен транспорт в столицата“, посочи в предаването „Хоризонт до обед“ Севдалина Войнова за проекта ИНОЕЪР, който направи проучване за нагласите на гражданите за преминаване към устойчива мобилност като градски и алтернативен транспорт. Проучването е на „Асоциация за развитие на София“.

Групата на велосипедистите в нашето проучване казват, че карат, защото обичат да карат колело, не защото е по-полезно, те твърдят, че няма нужда от данъчни облекчения, че карат по-чист вид транспорт, те по-скоро искат да има по-добри условия за каране, за ремонт на колелата, не искат да имат финансови стимули, данъчни или други облекчения.

Те искат да има система за изкупуване на стари колела и да получават ваучери за закупуване на ново, да има типично велосипедно събитие, да има и по-добра статистика“, поясни още Войнова:

„Те искат да знаят как да си споделят пространството с останалите участници в движението“.

sofia.bg

Войнова обясни още, че в проучването получават отговори, че семействата с над три автомобила трябва да имат по-високи данъци.

„Хората си дават сметка, че делим една и съща градска среда, но на този етап едва ли ще предложим това на Столична община. Но е важно да се види, че хората са готови на някакви стъпки и жертви, с оглед на общото благо.

Но те искат също да има баланс между регулации, ограничения и алтернативи.“

Това е първият български проект, финансиран от инициативата „Иновативни дейности за градско развитие“ на ЕС – ИНОЕЪР. Инициативата дава възможност на големи европейски градове да тестват нови решения на градски предизвикателства, а София се включва в „Иновативни решения за мобилност и зелено придвижване“. Партньор е Столичната община.

"Сега Столична община работи скоро да постави автоматични броячи на велоалеите, за да се анализира колко колела преминат годишно. А самите велосипедисти предложиха да направим платформа, където те да посочват маршрутите си, за да се види къде са реалните потоци от колела в града", поясни още Войнова.

БГНЕС

Тя каза също, че по този проект ще направят една иновация за първи път в Европа. Това е градски транспорт при поискване - чрез електрически минибуси, които имат един основен маршрут, но той ще може да се променя по поискване на ползвателите. Това ще може да става и през мобилно приложение. Те ще се пуснат в южните квартали на София, където е най-презастроено.

"Този вид транспорт ще се тества за първи път при нас от целия ЕС", съобщи още Войнова. Тя допълни, че те ще са част от градския транспорт и цената ще бъде приемлива.

По думите и в момента се разработва система от стимули за лоялни "екограждани", тоест как да се обвърже картата за градския транспорт с ползването на споделения транспорт - с електрическите тротинетки, електрически автомобил и новите споделени колела.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16