Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коронавирусът от първия локдаун - дневник с туш върху свитък

Визуални свидетелства от миналата пролет в изложбата на Алла Георгиева

Снимка: Национална галерия

61 рисунки върху три свитъка хартия с обща дължина 22 метра и 63 см. Това представлява изложбата „Алла Георгиева - Дневник. Коронавирус в България“. Дневникът е създаден по време на първата карантина миналата пролет. Вернисажът е днес в Националната галерия. 

„Тогава художничката Алла Георгиева решава, че трябва да засвидетелства тези събития не само вербално, но и визуално. Започва серия от рисунки на прима виста, с черен китайски туш, без предварителни скици. Така – всеки ден, отразявайки най-важните събития“, разказа кураторката на изложбата Боряна Вълчанова пред БНР.

Първоначалната идея за дневник постепенно се превръща в свитък, символ на историческата памет от древни времена, допълни кураторката на изложбата.

Дневникът отразява като на стоп кадър драматичните събития и безкрайния поток от всекидневна информация, която беше свързана с пандемията. В него тя отразява своите преживявания, емоции, главните действащи лица. Те изглежда сякаш са създадени на един дъх“, коментира Вълчанова в предаването „Преди всички“.

Алла Георгиева е с изключително чувство за хумор и това нейно качество прозира в нейния рисунък, смята Боряна Вълчанова. „Тя успява да поднесе такива сериозни теми с ирония и деликатност. Именно това прави дневника толкова привлекателен. Остава хубаво усещане, въпреки сериозността.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: Национална галерия


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52