Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В България няма вулканична дейност от 11 милиона години

Проф. Росен Недялков: По света винаги има 10 - 20 едновременно действащи вулкана

Снимка: Личен архив на проф. Росен Недялков

„Това не е международен празник, но е повод да се поговори за вулканите“, каза в „Хоризонт до обед“ проф. Росен Недялков във връзка с Деня на вулканолога, празник на учените, свързан с годишнината от изригването на вулкана Безименни на остров Камчатка през 1956 година.

У нас нямаме спящ вулкан, на Витоша няма никаква активност още преди 83 милиони години, цялата активност, която е била по цялото Средногорие и до Бургас, тя се е изместила на юг отдавна и сега е по островите на Средиземно море“, поясни още проф. Недялков.

По думите му геотермалните води у нас нямат връзка с вулканичната дейност. Последните вулкани по нашите земи са преди 11 милиона години. Няма признаци за събуждане на вулкани у нас, поясни ученият.

„На Камчатка, в Индонезия, в Исландия има в момента вулканична дейност. Три са обстановките, при които изригват вулканите – едната е средноокеанските хребети, което е по средата на океаните – това е Исландия, втората са островните дъги – това са вулканите от Огнения пояс – от Камчатка, през Япония, Филипините, Нова Гвинея до Нова Зеландия, също и вулканът Етна, третата са горещите точки – това е вулканът в Хаваите – Килауея, струи, които идват от голяма дълбочина. Сега и трите обстановки дават активност, но по света винаги има около 10 - 20 действащи вулкана едновременно, това не е нещо. Сега са около 10", каза проф. Недялков.

"Интересното е, че изригващите вулкани в момента изливат лава, а не толкова пепел и отделят малко газове", поясни ученият.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.

Проф. д-р Росен Недялков


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Солун, 12 юни 2024 г.

Климат, икономика, туризъм - интензивните промени на времето затягат възела

От днес София е домакин на пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН. 500 делегати от 195 страни обсъждат два доклада - за изменението на климата в градовете и за краткотрайните причинители на изменението на климата. Най-високата средна температура на Земята, откакто се води статистика, беше измерена на..

публикувано на 27.07.24 в 11:55

Отбелязваме деня за опазване на мангровите гори

Днес отбелязваме международния ден за опазване на най-ефективната система за улавяне на въглерод, която съществува на планетата - мангровите гори. Те могат да улавят и съхраняват до 10 пъти повече въглерод на хектар в сравнение с обичайните гори на сушата.  ЮНЕСКО обявява 26 юли за ден на мангровите гори през 2015 г., за да подчертае ролята им като..

публикувано на 26.07.24 в 05:25
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28