Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Участието на жените в политиката и в бизнеса

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Различни са дискурсите, с които поглеждаме към политиката изобщо. Образът на жената – образ, който винаги се свързва с този на живота, защото именно тя е тази, която дава началото на нов живот. Затова и жените дават по-различна перспектива, когато погледнат към приетите за мъжки занимания.

Дискусиите "за" и "против" жените в бизнеса и политиката вървят с особена сила в съвременното общество. Вниманието на неправителствените организации към темата за равенството между половете се е превърнало в основна стратегия на тяхното функциониране.

Говоренето за ролята на жената в обществото, бизнеса и политиката се чува с пропагандна сила в последно време – било "анти" или "про". Всички мислят за жените, а техните борби не са спирали и винаги са за права.

"За да има жени лидери в политиката и в бизнеса, е имало едни други жени, които са се преборили да могат да се образоват, да могат да учат в университети и да имат право на глас", каза в предаването "Рано в неделя" Светла Енчева, социолог и журналист на свободна практика, създател на сайта https://gender.land/gender/.

Жените в Швейцария получават право да гласуват през 70 години на XX век, допълни Енчева:

"Това, което ние в България сме свикнали да смятаме за даденост, е в резултат на борби, които са продължавали дълги десетилетия, за да могат да получат добро образование и за да могат жените да участват в политиката, те трябва да имат избирателно право, а също така да могат да бъдат избирани“.

България също има своя женски пример.

"Екатерина Каравелова, която е родена 1860 година, учредителка на Българския женски съюз, е била много изразена феминистка за времето си. По времето на Екатерина Каравелова жените нямат право на глас, придобиват такова 2-3 години преди смъртта ѝ". 

Подобен на турския пример е и този в Пакистан в края на 80-те години на XX век – ислямска държава и жена премиер – Беназир Бхуто, с изразени демократични ценности. При нея обаче е факт и политическата традиция, тъй като баща ѝ е бил също министър-председател и президент.

Жена следва родовата политическа традиция и Индия, тъй като през 60-те години на 20-и век Индира Ганди е избрана за премиер след смъртта на своя баща. Изключително социална в своите решения. 

В класацията на Британика за 100 влиятелни жени в света няма как да пропуснем желязната лейди Маргарет Тачър – първата жена премиер в Европа, начело на кабинета от края на седемдесетте в продължение на над 10 години, тя е била във вечна борба с профсъюзите.

Сиримаво Бандаранайке пък е първата жена премиер в света изобщо. Също твърда в радикалните си решения.

Тези примери, макар и назад в историята, потвърждават една нова тенденция за жените политици, че те не са нежни остриета:

"Аз не бих асоциирала жените точно с нежни в области като политика и бизнес, където нежността не е водещото качество", коментира Светла Енчева.

Днес много анализи посочват като силен държавник канцлерът Ангела Меркел, която 10 поредни години води класацията на "Форбс".

"Това, че една жена може да бъде силен, добър политик и то в продължение на дълго време, да поема отговорност, както беше за Великденския локдаун в Германия. Преди няколко години Ангела Меркел се изправи, когато в Европа пристигаха бежанци. Тя каза – това е наш исторически дълг след Втората световна война да покажем отвореност и приемане към другите. В случая говорим за политик, който не се притеснява да взема непопулярни решения, да просвещава, да разяснява, да убеждава".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37