Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смехът като лекарство и свобода

Що е то смехотерапия и как смешното може да тонизира организма ни? Отговорите от Мария Балтаджиева, организатор на курсове по Смехотерпия

Снимка: https://www.istockphoto.com/


Смях, който лекува. Може ли нашите „ха-ха-ха“ или „хи-хи-хи“ да са се отразяват добре на психическото и физическото ни здраве? „Изотопия“ отиде на Смехотерапия, за да провери това.

В дебрите на здравословното забавление ни развежда Мария Балтаджиева, координатор и организатор на курсовете по Смехотерапия за Североизточна България. Самата терапия е разработена, като лекциите се провеждат от психолога Моника Балаян.

Вътрешен смях

Курсовете са комплексни, набляга се основно на отношение към собственото тяло“, казва Балтаджиева. Заниманията включват физически упражнения, както и такива с медитативен характер и отношение към тялото.

Необходимо е да се обърнем навътре към себе си, за да търсим доброто настроение и здравето, а не да чакаме някой отвън да ни развесели, за да ни създаде настроение“, уточнява Балтаджиева. По думите й основното е създаването на вътрешно състояние, за да може организмът да е здрав: „Смехът, който идва отвътре от тялото от стомаха, от корема, той дава здравето, той създава вибрации вътре в тялото, които помагат за тонизиране на организма.

Основната идея е да човек да има необходимостта да извади смеха и емоцията от себе си, да не я потиска, а дори да я предизвика сам.

Шарено и смешно

Групите са шарени – хората в тях не са разпределени по пол, възраст или професия. „Смехът не подбира, нито професия, нито възраст. Смехът е необходимост, която прави човека свободен. Ако иска човек да бъде свободен, ще го направи“.

Някои идват от любопитство, просто за да видят какво е.

Мария Балтаджиева: „Нещата зависят от настройката, с която човек идва на тези занятия. Ако идваш с идеята да помогнеш на себе си, да подобриш и промениш живота си, тогава нещата се случват много по-лесно. При тези, които се съмняват, е много по-трудно да се изкара този вътрешен смях“.

Вие не се съмнявайте, а се усмихнете и чуйте цялото интервю в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22