Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анна Грозданова за ползите от метода на Вим Хоф

Методът има много ползи за психическото, физическото и емоционалното здраве

Потапяне в ледените води под ръководството на Анна Грозданова
Снимка: Личен архив

Анна Грозданова живее в Бали и се занимава с метода на Вим Хоф, свързан със специални упражнения за дишане и потапяне в ледени води.

През 2011 г. Грозданова видяла в YouTube видеозаписи на Вим Хоф, на които той показва как стои в лед и температурата на тялото му не пада.

„Той е една доста интересна и колоритна личност започва от доста ранна възраст да се занимава с йога, да търси различни , да чете духовна литература, да се интересува от езотерика. На 17 годишна възраст, разхождайки се зимата в парка бива привлечен от леда и решава да експериментира и да види какво ще се случи, ако влезе в него и установява, че това му носи изключителен покой на ума, което е нещо много важно в днешно време да развиваме като качество и умение“, каза за БНР Анна Грозданова.

Снимка: личен архив

Вим Хоф е поставил 26 рекорда, повечето от тях са свързани с това да издържа в лед, но виси час и половина между два балона на един пръст.

Изкачил е Еверест по къси панталони. Около два часа прекарва в аквариум, който е пълен с лед. Неговата цел е чрез поставянето на рекордите да привлече вниманието на медиите към себе си, да покаже, че хората са способни на много повече, отколкото самите ние предполагаме“.

Има ли връзка между йогата и метода на Вим Хоф?

„Те са доста различни. При йогата дишането е доста плавно, бавно и практикувайки йога дъха е нещо, което ни води и след това започваме изпълнението на асаните. Практикувайки метода на Вим Хоф дишането е доста по-интензивно, отколкото при йогата. Едно от нещата, които ги свързва е, че чрез дъха и в йогата, и в метода на Вим Хоф, това  е инструмента, който използваме да се свързваме чрез тялото си и да преодоляваме стреса“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“Анна Грозданова.

Според нея при потапянето в ледените води и специалните упражнения на дишане се укрепва имунната система.

Увеличава се броя на белите кръвни телца, намаляват се възпалителните процеси, хормони, които се отделят, които ни помагат да се справим с болката в студа, когато влезем в ледената вода“.

Грозданова организира от две години семинари и курсове в България за прилагането на метода на Вим Хоф.

Вече има хора, които идват за 3-ти и за 4-ти път и карат семинара отново и отново, защото им харесва преживяването. Масово, това което споделят е, че се чувстват изключително добре, когато практикуват метода, спират да боледуват, имат енергия, емоционално се чувстват заредени и добре. Помага им да се справят със среса. Методът има много ползи за психическото, физическото и емоционалното здраве“.

По думите на Грозданова „при практикуването на метода се отделят хормони на щастието“.

При сърдечни проблеми, високо кръвно налягане, епилепсия и бременни жени не е препоръчително да се прилага метода на Вим Хоф.



Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15