Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актрисата Ана Пападопулу за ролите в театъра и киното

Ана Пападопулу
Снимка: Георги Бангиев

Тя може да бъде нежна и крехка на сцената, но и властна и твърда. Понякога е тъжна, но може и да се смее заразително. Тя е Ана Пападопулу и е актриса в Народния театър "Иван Вазов". 

Започва работа в Народния театър благодарение на режисьора Александър Морфов, който я поканил да изиграе роля в постановката "На дъното":

"Една героиня е болна през цялото време в "На дъното" на Максим Горки, тя няма реплики, през цялото време е болна и после умира, но той (Александър Морфов - бел. ред.) решава нейният дух да остане в приюта и ми се обади аз да играя този дух на тази болна жена. Беше изключително, с най-големите звезди на българския театър и кино се срещнах тогава", разказа пред БНР Ана Пападопулу.

Когато Ана Пападопулу е в четвърти курс, участва в постановката "Декамерон" по Бокачо, където си партнира със своя учител Стефан Данаилов. Един от най-ценните уроци от работата с Данаилов – колко важно е уважението - към колегите и всички, които работят в театъра:

"Истината е, че той имаше невероятна интуиция към това, което всеки от нас можеше. Той ме прие с остро драматичен монолог и материал в Академията (НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" - бел. ред.). През всичките четири години той настояваше аз да имам в изпитите си и комедийни откъси, защото искаше да развива и това, което е скрито в нас", допълни Пападопулу в предаването "Нощен хоризонт".

От 17 години Ана Пападопулу играе в постановката на Мариус Куркински "Рибарят и неговата душа" в Театър 199:

"Ние много обичаме това представление - и четиримата актьори, които играем в него, и не сме спирали никога да го играем".

Мариус Куркински сподели, че за него е много важно, че едно представление е просъществувало 17 години.

"Това се дължи най-вече на качеството на текста, на постановката на режисьора, но и най-вече на актьорите, които поддържат това представление 17 години. За мен това е нещо много скъпо, много важно съчетание между артист и личност. "С любовта жега не бива" също се играе 16 години и тези представления, с този живот изпълняват една много голяма моя мечта за театъра, че той може да бъде работеща система, полезна, която да променя хората, тя е част от тази моя мечта никой не може да я измести от там".

Ана Пападопулу и гъркинята Ставрула Елефтериаду се познават от 2004 година.

"Открих с нея много прекрасни места, открих театъра, открих културата на тази държава и съм ѝ много благодарна за това нещо", каза Ставрула Елефтериаду. .

Ана Пападопулу е носителка на наградата за млади театрални дарования "Иван Димов" през 2000 г., както и на наградата за дебют "Невена Коканова" за филма "Писмо до Америка". През 2018 г. е отличена с АСКЕЕР за поддържаща женска роля за изпълнението си в “Лисичета”, а през 2019 г. е номинирана за наградата ИКАР за ролята си в “Дивата патица”.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл. 

Ана Пападопулу

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01