Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирена Тодорова: Негативите за ИТН сега са по-малки, отколкото ако влязат в управленска формула

Преувеличено е да наричаме Слави Трифонов лидер на протестните партии, смята преподавателят по политически науки в НБУ

Ирена Тодорова
Снимка: Личен архив

Слави Трифонов с вчерашното си появяване изглежда да не е готов да се превърне в системен политически фактор, в системен политически играч, докато Борисов успява да балансира ролята си хем на човек от властта, хем на човек от народа. Това каза в интервю за БНР главен асистент Ирена Тодорова, преподавател в Департамент „Политически науки“ в Нов български университет.

„Слави Трифонов не е готов за ролята си на системен играч. Поради тази причина отказва да направи опит за формиране на правителство. /…/ Те добре са калкулирали, че независимо от негативите, които ще понесат в момента, с този отказ, те са по-малки, отколкото ако влязат в някаква управленска формула.“

Относно комуникацията през социалните мрежи и на премиера в оставка Бойко Борисов, и на Слави Трифонов като лидер на ИТН, Ирена Тодорова отбеляза:

„Вероятно се смята, че през Фейсбук си по-близко до народа. Фейсбук изглежда като народната платформа, която е достъпна да всички – дори тези, които вече нямат телевизори в домовете си или пък младите хора, които отказват да гледат политически новини и публицистични предавания.“

Може ли Слави Трифонов да се превърне в лидер на протестните партии?

„Не съм съгласна с етикета, който се залепи на ИТН и на ИМВ като протестни партии. Те са свръхпопулистки партии, антисистемни партии. Хората, които съставляваха летните протести, са много разнообразни. Вероятно техният вот е попаднал и във вота за Слави Трифонов и Мая Манолова, но от тази ситуация, от днешна перспектива да наречем Слави Трифонов лидер на протестните партии ми се струва преувеличено.“

Правителство на всяка цена или предсрочни избори с всички произтичащи от тях рискове?

Нови парламентарни избори до голяма степен ще повторят сегашната формула с малки променливи, отбеляза Ирена Тодорова, според която не е толкова страшно, че изпадаме в политическа криза, в която основните субекти не могат да съставят кабинет.

„Страшно е, че в българската демокрация има толкова дефицити и дефекти, унаследени назад във времето, че когато изпаднем в политическа криза, институциите спират да работят, те са в абсолютен ступор. Не сме класическа Белгия, в която можем да издържим две години без правителство, а държавата да не колабира.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29