Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анелия Павлова: Природните ресурси спестяват нашите средства

Д-р Анелия Павлова от организацията „Зелени Балкани“
Снимка: личен архив

„Природните ресурси спестяват нашите средства. Типичен пример са прилепите и лешоядите, които, ако не съществуваха, ние щяхме да даваме стотици пари само за борба с вредителите, а пък прилепите си хапват достатъчно много насекоми и вредители, които спестяват нашите пари. Същото е с лешоядите, вместо да даваме нашите умрели кончета или пък животни в селското стопанство, спокойно лешоядите биха ги хапвали, хем по този начин да засищат стомасите си и да не се разпространяват болести в природата“. Това каза за БНР д-р Анелия Павлова от организацията „Зелени Балкани“ .

В националната кампания за детски рисунки „Водата – извор на живот“ са събрани над 1556 рисунки на деца на възраст до 7 години.

„Ние в нашата практика на „Зелени Балкани“, която е над 30 години, никога не сме имали такъв резултат от конкурс за рисунки, което е изключително радващо за нас, защото все повече не само деца, а и родители и техните преподаватели, се ангажират с темата за природата и благодарение на нашите партньори от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив успяхме да осъществим този конкурс. В последствие към нас се присъедини и Община Пловдив в лицето на „Старинен Пловдив“ и успяхме с тези резултати да ги представим във виртуални изложби, които ще продължават всеки месец, за да може максимално всички творби да ги представим във видеоклипове за всички важни екологични дати, както на 22 април - Денят на земята“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ д-р Павлова. 

Село Белозем         Снимка: личен архив
На 15 май 2021 година за петнадесети пореден път ще се проведе „Фестивал на белия щъркел“ от 10.00 часа в село Белозем. Организатори са Народно читалище „Просвета 1909 г.“ с. Белозем, Община Раковски, кметство село Белозем, ОУ „Гео Милев“ и СНЦ „Зелени Балкани“.

На покрива на местното училище са се заселили над 20 двойки щъркели и благодарение на това село Белозем получи през 2005 година названието европейско село на щъркелите. 

И в чест на този приз всяка година Белозем организира фестивала, който обичайно събира всички местни производители със специални щандове, те представят производството си. Съставите в училището и в детските градини представят различни песни и сценки“. 

Белошипата ветрушка             Снимка: личен архив
Тази пролет екипът на проект „Живот за белошипата ветрушка“ LIFE19 NAT/BG/001017 изброи между 4 и 5 „диви“ двойки белошипи ветрушки в небето на Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“.

Белошипата ветрушка           Снимка: личен архив

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10