Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Методиев: Кабинет с третия мандат щеше да е удар по БСП

В служебния кабинет ще се търси контраст спрямо предишния, смята политологът

Калоян Методиев
Снимка: БГНЕС

Да се прави правителство с третия мандат щеше да бъде политическа неграмотност, каза в интервю за БНР политологът Калоян Методиев, основател на Институт „РЕГО“. По думите му всички, които са искали това да се случи, всъщност са искали да използват БСП за решаване на собствени проблеми или са били „заалчнели за някаква форма на власт или на политическо време, което да използват“.

За радост не се стигна до този сценарий, който щеше да е удар по БСП, коментира Калоян Методиев в предаването „Преди всички“. Той допълни, че БСП „стоят единствено стабилни в момента по отношение на ГЕРБ като политика“ на фона на крясъците в парламента, на хаотичното приемане на законодателство и на „безобразния Изборен кодекс, гласуван по нощите“.

В служебния кабинет на президента Радев ще се търси контраст спрямо предишния, смята Методиев. Според него предишният служебен кабинет е бил провал. Той се надява настоящият да е по-различен, по-конструктивен и по-балансиран.

Защото ако го подкара към чист реваншизъм, при тази завихряща се хаотичност на изборите, която ни чака предвид Изборния кодекс, ще станем свидетели на фиаско. Тоест или ще се занимават с изборния процес отговорно, компетентно и спокойно, или ще тласнат страната към хаос.“

„Предполагам ще се търси и малко популизъм, за да може да се дрънкат оръжията предвид предстоящата президентска кампания“, коментира още политологът.

Няма нужда да се истеризира ситуацията, както правят някои „нови-стари, изключителни стари лица в днешния политически контекст“, категоричен е Методиев, според когото не може всеки ден да говориш от името на суверена.

Като чуете говорене тип „гражданите искат, суверенът ми каза“, имайте предвид, че става въпрос за политическо мошеничество, за политическа измама, за популизъм, за нещо, което манипулира общественото мнение.“

Относно формирането на новия състав на Централната избирателна комисия Калоян Методиев посочи, че партиите си номинират кандидатите, както досега, а президентът само издава указ, по традиция председателят е на най-голямата партия, „но предвид ситуацията на ГЕРБ, това едва ли ще се случи“.

Според Методиев „вината е изцяло и единствено на ГЕРБ, които сами се докараха до тази ситуация да не се спазват традициите, а да се стига до процес на джуркане“. В този смисъл напрежение ще има, прогнозира той.

Това е рутинна процедура, а се превръща в централен обществен и политически проблем, отбеляза Методиев, който отдава това на „болестното състояние на политическата система“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17