За Борис Николов от Съюза на военноинвалидните кооперации опазването и създаването на памет за важните военни събития е повече от кауза. Той вярва, че дори и в рамките на инициативата на съюза „Една детска сълза - една молитва“ идеята за новите военни паметници се превръща в безценен урок по история и патриотизъм.
„Градим нови, възстановяваме стари, търсим терени, настояваме да се случи онова, което не се е случило през годините“, разказва Николов пред БНР.
Той дава пример с идеята да бъде поставена камбана на построената преди 90 години кула-камбанария на село Слишовци. След Ньойския договор селото останало разделено - една част останала в България, а другата в Сърбия.
„Нашите прадеди са имали идея да сложат камбана и по празниците да звънят всеки път, за да знаят, че българите от тази страна на границата не са забравили българите от другата страна на границата“, припомня Борис Николов.
Днес камбаната е отлята, но все още не може да се постави, защото се изискват… много съгласувания. „Ние направихме камбаната и я държим, и гледаме сеир.“
Макар и тежко и трудно, са започнали и изграждането на паметен военно-исторически парк „Кръстец“, между Шипка и Бузлуджа.
Искат да оставят паметни знаци и на територията на Северна Македония, разговорите обаче вървят трудно, потвърждава и Иво Антонов от Министерството на отбраната, който отговаря за социалната политика и военно-патриотичното възпитание. По думите му, сериозните проблеми там не се дължат на бездействието на нашата държава, а на обструкциите и съпротивата на РСМ.
„Нека припомним, че за свободата и независимостта на Македония са загинали 175 хиляди българи. Това, което ние правим там – всеки един паметник, всеки един камък, всяка една плоча е голямо постижение, защото е постигнато с много труд и дипломатически усилия.“
Докладът за състоянието на отбраната отчита, че в България през миналата година са били открити нови военни паметници в Белоградчик, Добрич, село Гигинци, община Брезник. Само за последните 4 години инициативите са близо 450, финансирани с около 1 400 000 хиляди лева, уточнява Иво Антонов. Идеята била да се подпомогнат по-бедни общини, които нямат възможности, за да може да се възстановят повече паметници.
Близо 80 паметници са били направени през 2020 г. Пандемията попречила на реализирането на паметна плоча в чест на посрещането през 1945 година на Първа българска армия от фронта. Замислено е плочата да бъде на площад „Лъвов мост“ в София, където преди 76 години била издигната и арка, под която да минат войските.
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна. Двете са в България, за..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който..
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..