Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Михайлов ще участва в маратон, за да популяризира донорството и трансплантацията на органи

Димитър Михайлов
Снимка: личен архив

Идната събота любителите на ултра маратоните от цялата страна ще се съберат в село Широка лъка край Смолян, за да стартират един от най-тежките маршрути - "Тракия ултра". Освен изпитание за издръжливостта и волята на участниците, това състезание ще бъде част от каузата на маратонеца Димитър Михайлов да популяризира кръводаряването, донорството и трансплантацията на органи.

31-годишният Димитър Михайлов от Русе е един от малцината, които успяват да победят в битката срещу острата б-лимфобластна левкемия. Това става възможно благодарение на донор на хемопоетични стволови клетки от Германия. След тежката серия на лечение Михайлов е твърдо решен да популяризира донорството и го превръща в своя кауза. През последните две години активно участва в спортни състезания по бягане и колоездене и се надява по този начин да привлече вниманието на обществото към проблема.

"За 15 години - напиши български регистър за донори и ще излезе, че е структура към Александровска болница. Колко са тествани този месец не се знае, но защо тези, които отпадат, те не им се обаждат. Това са елементарни неща, които не са свързани със средства, а е свързано с мениджмънт, маркетинг", каза БНР Димитър Михайлов. 

Според него трябва да има активна кампания за необходимостта от донорство:

„Защо няма по Българското национално радио и Българската национална телевизия реклама с цел хората да знаят, че има нужда от донорство, от кръводаряване. Само кампанийно - за една две седмици пускаме по 1-2 пъти на деня и край. Когато на човек му се случи такова нещо, призмата му на разбиране се променя", допълни в предаването "Рано в неделя" Михайлов.

Въпреки тези проблеми Димитър Михайлов не се отказва и в събота ще е на старта на "Тракия ултра" в Широка лъка.

"Състезанието представлява планински ултрамаратон с обща дължина 95 километра и с 5 хиляди и 700 метра положителна и отрицателна денивелация, което ще рече, че за 26 часа ще трябва да качиш 5 хиляди и 700 метра и да спуснеш 5 хиляди и 700 метра. Стартираме в събота -15 май от село Широка лъка от Националното училище за фолклорни изкуства и завършваме там".

Той коментира, че ако успее да завърши състезаниет,о ще подари медала на донора си в Германия.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09