Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Михайлов ще участва в маратон, за да популяризира донорството и трансплантацията на органи

Димитър Михайлов
Снимка: личен архив

Идната събота любителите на ултра маратоните от цялата страна ще се съберат в село Широка лъка край Смолян, за да стартират един от най-тежките маршрути - "Тракия ултра". Освен изпитание за издръжливостта и волята на участниците, това състезание ще бъде част от каузата на маратонеца Димитър Михайлов да популяризира кръводаряването, донорството и трансплантацията на органи.

31-годишният Димитър Михайлов от Русе е един от малцината, които успяват да победят в битката срещу острата б-лимфобластна левкемия. Това става възможно благодарение на донор на хемопоетични стволови клетки от Германия. След тежката серия на лечение Михайлов е твърдо решен да популяризира донорството и го превръща в своя кауза. През последните две години активно участва в спортни състезания по бягане и колоездене и се надява по този начин да привлече вниманието на обществото към проблема.

"За 15 години - напиши български регистър за донори и ще излезе, че е структура към Александровска болница. Колко са тествани този месец не се знае, но защо тези, които отпадат, те не им се обаждат. Това са елементарни неща, които не са свързани със средства, а е свързано с мениджмънт, маркетинг", каза БНР Димитър Михайлов. 

Според него трябва да има активна кампания за необходимостта от донорство:

„Защо няма по Българското национално радио и Българската национална телевизия реклама с цел хората да знаят, че има нужда от донорство, от кръводаряване. Само кампанийно - за една две седмици пускаме по 1-2 пъти на деня и край. Когато на човек му се случи такова нещо, призмата му на разбиране се променя", допълни в предаването "Рано в неделя" Михайлов.

Въпреки тези проблеми Димитър Михайлов не се отказва и в събота ще е на старта на "Тракия ултра" в Широка лъка.

"Състезанието представлява планински ултрамаратон с обща дължина 95 километра и с 5 хиляди и 700 метра положителна и отрицателна денивелация, което ще рече, че за 26 часа ще трябва да качиш 5 хиляди и 700 метра и да спуснеш 5 хиляди и 700 метра. Стартираме в събота -15 май от село Широка лъка от Националното училище за фолклорни изкуства и завършваме там".

Той коментира, че ако успее да завърши състезаниет,о ще подари медала на донора си в Германия.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15