Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Христов: Местообитанията на домашните врабчета се увеличават

Полско врабче (Passer montanus)
Снимка: vrabcheta.bg

Тазгодишната кампания "Ние броим врабчетата“ е пета поред и са се включили рекорден брой доброволци. Интересна тенденция е значителният спад на локациите, в които не са наблюдавани никакви врабчета. Тази година това са едва 10%, за разлика от предишните две, когато бяха 33% за 2019  и 28% за 2020 година. От Българското дружество за защита на птиците обясняват, че това е важен показател, тъй като от него се получава информация за това какви местообитания отблъскват врабчетата и съответно какви са заплахите, водещи до намаляването им.

"Забелязваме сериозен спад на местата, където няма врабчета. Това е една положителна новина. На все повече места участниците са успели да запишат врабчета и това е едно от най-важните неща в кампанията. Повечето от останалите изводи, тенденции и закономерности, които сме забелязали до момента, се запазват, като най-голям дял от всички наблюдавани врабчета са домашните врабчета - те са близо 70% от всички записани, следвани от полските и испанските. Традиционно също така виждаме предпочитанията на птиците към зелените площи, междублокови пространство, къщи с дворове, където има достатъчно храна, места, където могат да гнездят", каза за БНР Йордан Христов от Българското дружество за защита на птиците.

Снимка: БГНЕС

Според Христов наблюдава се стабилизиране на броя на врабчетата у нас:

"Важното е, че птиците показват подходящите места както за тях самите, така и за хората - една и съща среда, която е подходяща и за тях, и за нас", допълни в предаването "Рано в неделя" Христов.

Започва нов атлас на гнездящите птици за България. Инициативата ще продължи 5 години.

"Има сериозни дейности за опазване на египетския лешояд, който е една от най-редките птици в България. За съжаление останали са няколко десетки двойки - под 20 гнездящи двойки, като всяка година те намаляват. През тази година ще се опитаме да работим с хора по места, с големи компании, които имат роля за опазването на птиците".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05

платена публикация
Как да се грижим правилно за здравето на почвата с помощта на Torove.bg

Здравето на почвата обуславя как растенията ще растат, ще се развиват и справят със стреса от околната среда. Почвата, която е добре поддържана, подпомага здравословния растеж на растенията, като увеличава тяхната устойчивост на болести и вредители и спомага за по-добри добиви. Видове състояния на почвата Почвата е основен ресурс..

публикувано на 13.03.24 в 13:23