Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Габровският карнавал ще се проведе на 22 май

Снимка: Велина Махлебашиева

Габровският карнавал наближава, по-малко от седмица остава до най-веселото събитие в града на шегаджиите, което тази година ще се проведе на 22 май. Миналата година балканджиите се смяха от балконите, заради тежките ограничителни мерки. Сега отново празникът няма да е като друг път, и вместо колоните от маскирани да преминат в шествие през града, веселите сцени ще са статични, а публиката ще се движи по карнавалното трасе. Най-мащабното събитие в Габрово ще припомни историята на общоградското забавление от края на 19-и век до днес.

С маскени балове и с пъстро улично шествие в миналото габровци празнували Сирни заговезни. Излизали на тиферич, на поляна извън града, с градската духова музика и играели хора и ръченици. За увеселението пристигали смешници от цялата страна и кукери, които гонели злите сили. Градското оживление било съпровождано от вик и олелия и оттам дошло името на празника „Олелийня“.

Изследователите на карнавала описват различните лица на празника през годините, зародил се спонтанно и просъществувал до днес, но прекъсван на два пъти - през Втората световна война и в първите години на Промяната. След осемгодишна пауза, през 1998 година, когато Европейската комисия дала пари на габровската управа, за да ги употреби за най-важното в онази финансова криза, тя, управата, в сдружение с културните институти и училищата решила, че като са недостатъчни за хляба народен, то да ги даде за организиране на зрелище. Така се родил Евроден ‘98 и Карнавалът отново се върнал!” - припомня Татяна Цанкова, бившият дългогодишен директор на Дома на хумора и сатирата.

Историята на веселия габровски празник ще ни върне тазгодишното издание. За да се избегне струпването на публика, карнавалът ще е статичен и през целия ден, а зрителите ще се движат по трасето, чието начало ще е пред Веселата къща. Главните герои в този първи сюжет ще са габровските зевзеци. За техните смешки, граничещи понякога с абсурда дори, разказват архивите и съвременниците на онова минало, в което хората са прихвали да се смеят на изпълненията на ваксаджията с артистичния псевдоним Марио Каварадоси, изживявал се като габровския тенор. Той обикалял учреждения, училища, магазини, и места, където се тълпели хора, за да им пее театрално арии от различни опери.

Карнавал в Габрово             Снимка: Велина Махлебашиева

Йордан Ташков, дългогодишен учител и директор на местната математическа гимназия, се връща в детството си, преди близо 70 години, и разказва истории от миналото на Габрово, прочуло се със своите чешити

"Марио беше ваксаджия. Неговото сандъче беше много красиво и като нареди едни такива четки. Той беше личност".

Карнавалът ще върне спомена и за големия шегаджия Нуньо фотографа, който пристигнал в Габрово от Казанлък и находчиво се настанил на централно място в града. До дървения му фотоапарат имало празна каца, необходима за снимките.

Йордан Ташков припомня и за амбулантния търговец Оката-О, който разнасял стоката си в една кошница. Предлагал сяра за различни болежки, прах против бълхи и въшки, отрова и капани за мишки, мента за корем и галантерийни стоки. За да покаже на клиентите си, че сярата не е отровна, налапвал една лъжица от нея.

"Една от най-големите атракции беше Оката-О. Той беше неповторим".

За тези чешити от миналото ще припомни габровският карнавал на 22 май. От зараждането на веселия празник, през социализма, та до днешното време и съвременните сюжети и персонажи, благодатни за окарикатуряване. Ще видим както Тато, така и Делян Пеевски, а джипката на Бойко Борисов ще се състезава по карнавалното трасе с ферарито с цвят червен на Слави Трифонов. Отдавна политическата реалност е на прицела на сценаристите, които интерпретират актуални теми като ваксинацията, онлайн обучението, „Зелената сделка“.

Освен карнавалните картини, по трасето ще бъдат разположени три сцени с музика, фокуси и стендъп комедия. Рязането на опашката на габровската котка е неотменна част от празника, който ще завърши с фойерверки и концерт на "Фондацията“, Мария Илиева, Любо и Графа.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

Банско е най-предпочитаната изходна точка за разходки и преходи в Пирин. На километър от града започва маршрут, по който могат да се движат инвалидни и детски колички. Ролбанът е сред любимите места за ежедневна разходка в планината , разказва директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. "Ролбанът като местност, позната на банскалии, е..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53