Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Габровският карнавал ще се проведе на 22 май

Снимка: Велина Махлебашиева

Габровският карнавал наближава, по-малко от седмица остава до най-веселото събитие в града на шегаджиите, което тази година ще се проведе на 22 май. Миналата година балканджиите се смяха от балконите, заради тежките ограничителни мерки. Сега отново празникът няма да е като друг път, и вместо колоните от маскирани да преминат в шествие през града, веселите сцени ще са статични, а публиката ще се движи по карнавалното трасе. Най-мащабното събитие в Габрово ще припомни историята на общоградското забавление от края на 19-и век до днес.

С маскени балове и с пъстро улично шествие в миналото габровци празнували Сирни заговезни. Излизали на тиферич, на поляна извън града, с градската духова музика и играели хора и ръченици. За увеселението пристигали смешници от цялата страна и кукери, които гонели злите сили. Градското оживление било съпровождано от вик и олелия и оттам дошло името на празника „Олелийня“.

Изследователите на карнавала описват различните лица на празника през годините, зародил се спонтанно и просъществувал до днес, но прекъсван на два пъти - през Втората световна война и в първите години на Промяната. След осемгодишна пауза, през 1998 година, когато Европейската комисия дала пари на габровската управа, за да ги употреби за най-важното в онази финансова криза, тя, управата, в сдружение с културните институти и училищата решила, че като са недостатъчни за хляба народен, то да ги даде за организиране на зрелище. Така се родил Евроден ‘98 и Карнавалът отново се върнал!” - припомня Татяна Цанкова, бившият дългогодишен директор на Дома на хумора и сатирата.

Историята на веселия габровски празник ще ни върне тазгодишното издание. За да се избегне струпването на публика, карнавалът ще е статичен и през целия ден, а зрителите ще се движат по трасето, чието начало ще е пред Веселата къща. Главните герои в този първи сюжет ще са габровските зевзеци. За техните смешки, граничещи понякога с абсурда дори, разказват архивите и съвременниците на онова минало, в което хората са прихвали да се смеят на изпълненията на ваксаджията с артистичния псевдоним Марио Каварадоси, изживявал се като габровския тенор. Той обикалял учреждения, училища, магазини, и места, където се тълпели хора, за да им пее театрално арии от различни опери.

Карнавал в Габрово             Снимка: Велина Махлебашиева

Йордан Ташков, дългогодишен учител и директор на местната математическа гимназия, се връща в детството си, преди близо 70 години, и разказва истории от миналото на Габрово, прочуло се със своите чешити

"Марио беше ваксаджия. Неговото сандъче беше много красиво и като нареди едни такива четки. Той беше личност".

Карнавалът ще върне спомена и за големия шегаджия Нуньо фотографа, който пристигнал в Габрово от Казанлък и находчиво се настанил на централно място в града. До дървения му фотоапарат имало празна каца, необходима за снимките.

Йордан Ташков припомня и за амбулантния търговец Оката-О, който разнасял стоката си в една кошница. Предлагал сяра за различни болежки, прах против бълхи и въшки, отрова и капани за мишки, мента за корем и галантерийни стоки. За да покаже на клиентите си, че сярата не е отровна, налапвал една лъжица от нея.

"Една от най-големите атракции беше Оката-О. Той беше неповторим".

За тези чешити от миналото ще припомни габровският карнавал на 22 май. От зараждането на веселия празник, през социализма, та до днешното време и съвременните сюжети и персонажи, благодатни за окарикатуряване. Ще видим както Тато, така и Делян Пеевски, а джипката на Бойко Борисов ще се състезава по карнавалното трасе с ферарито с цвят червен на Слави Трифонов. Отдавна политическата реалност е на прицела на сценаристите, които интерпретират актуални теми като ваксинацията, онлайн обучението, „Зелената сделка“.

Освен карнавалните картини, по трасето ще бъдат разположени три сцени с музика, фокуси и стендъп комедия. Рязането на опашката на габровската котка е неотменна част от празника, който ще завърши с фойерверки и концерт на "Фондацията“, Мария Илиева, Любо и Графа.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33