Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключи тригодишен проект в резерват „Балтата“ край Албена

Резерват „Балтата“ през зимата
Снимка: БГНЕС

Завърши проектът на РИОСВ - Варна за възстановяване и опазване на природното местообитание Поддържан резерват „Балтата“. Резерватът представлява най-северната европейска заливна гора. Разположен е в землището на село Кранево и обхваща най-долното течение на река Батова. Проектът, продължил почти три години, е финансиран от Оперативната програма „Околна среда“ и възлиза на над 870 000 лв.

Основна цел на проекта е била да се запазят дървесните видове на уникалното зелено местообитание, което се намира близо до курортен комплекс „Албена“.

Изследвано било състоянието на специфични дървесни видове в резервата, трябвало е да се определи и степента на мъртвата растителност. Събрани са данни за количеството на подземните и повърхностните води, за да се разбере до каква степен те влошават или спомагат за състоянието на местообитанията, поясни ръководителят на екипа Теодор Даскалов.

Да регулираме по-добре водните потоци на изградената естествена водна система, която овлажнява природното местообитание и да позволим във всички сезони да имаме равномерно оводняване, да намалим местата, които бяха започнали чувствително да се заблатяват.“

Малко над 19% е мъртвата дървесна растителност, установили експертите. това към днешна дата не пречи на местообитанието на специфичните видове, но не позволява то да бъде развито като биоразнообразие в средносрочен план, изтъкна Даскалов.

Снимка: Мая Щърбанова

В рамките на проекта е направен и симулационен модел, за да се установи при какви водни количества, влизащи през река Батова, би могло резерватът да се наводни и това да навреди на растителността. Този модел има за цел да покаже какво количество вода трябва да влиза и излиза от резервата, за да не се стига до наводнението, което се случи преди години в курортния комплекс „Албена“. Изготвени са и проекти за хидротехнически съоръжения, които да не позволяват резерватът да се пресушава през летните месеци.  

„Сложна хидротехническа задача беше, защото в поддържания резерват нямаме право да използваме никакви конвенционални методи на строителство. Изцяло се работеше с естествени материали“, разказа още Теодор Даскалов.

Борбата с ясеновия хоботник – сериозен неприятел на дървесните видове в резервата, също е във фокуса на усилията. Проблемът до голяма степен е преодолян с поставянето на т.нар.феромонови уловки и капани.

Освен за запазването на местообитанието на „Балтата“, този проект е от значение и за туризма на КК „Албена“, тъй като гостите на курорта могат едновременно да се насладят както на дългата пясъчна ивица и морето, така и на горите, заяви изпълнителният директор на „Албена Тур“ Красимира Стоянова. По думите й поддържането на резервата е първа стъпка в зелената им мисия за устойчиво развитие.  

Този парк, който е една от най-красивите гори в региона и невероятно място не само за разходка на живущите в околностите, но и извор на знание и практически опит дори за учениците, които живеят в региона. За събуждане на тяхното съзнание към устойчиво развитие и съхраняване на биоразнообразието и за бъдещите поколения.“

Поддържан резерват „Балтата“ е и част от програмата на „Албена“ за възстановяване на хора, преминали през коронавирусната инфекция. 

Чуйте и звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21