Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Евелина Келбечева: Кирилицата е раждането на нова цивилизация

Проф. Евелина Келбечева
Снимка: Валентина Иванова БНР Кърджали

„Честит празник на всички българи! За мен това е не само празник на буквите, но и най-важния жалон, по който България определя себе си“, каза пред БНР проф. Евелина Келбечева, историк, преподавател по европейска, източно-европейска, балканска и българска история. Специализирала е в САЩ и Израел. 

„За едни това е празник на азбуката, на писмеността, литературата, но и на Светите братя Кирил и Методий, обявени и за съпокровители и на Европа през 1980 година, тоест те са хората, въз основата на чието дело се ражда една нова цивилизация – това е най-важното нещо“, заяви проф. Келбечева.

„И до днес 300 милиона души употребяват азбуката, създадена от Кирил и Методий в България в края на 9 век, кирилицата, но това е много повече от азбука, това е раждането на една нова цивилизация, славянско – византийска, или византийско славянска, но смисълът на делото е това – първо азбуката, след това езикът, за да се преведат християнските книги, после литературата, това са трите фундамента, трите стълба, върху които се изгражда една нова цивилизация, тръгнала от тук първо от България, после и към неславянски народи дори “, поясни експертът.

По думите и политическите спорове дали трябва да се нарича българска или славянска азбука, ние си отнемаме собственото право да бъдем инициаторите на тази духовна революция, първенци в славянския свят:

„В този смисъл аз не приемам политическите интриги и смяната на едно или друго наименование на този ден. А този ден без съмнение за мен е най-важният празник на българите“, посочи проф. Келбечева.

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30