Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На море по софийската улица „Цар Иван Шишман”

Речно-морските чудовища на „Изотопия” заплуваха не в свои води, а сред шума и праха на софийската улица „Цар Иван Шишман”, за да открият онези нейни обитатели, които категорично не могат без мирис на вятър и сол!


Уви, столичното шишманско море остана без топла вода за пет месеца! Добре, че гумените патета могат да плуват и в студена, особено през лятото. На хората обаче хич не им е добре. Оказва се, и на строителите: „Жената, децата вкъщи гладни, трябва да правя пари тука”. Парите от ремонта може и да отидат за почивка на море. А на тези, които искат да се изкъпят с топла вода, печелившите майстори дават изпитания съвет да разпъват хавлиите на плажа и да преоткрият хигиената в морето: „Ще съчетават банята, морето и другите неща”. Под „другите неща” разбирайте... Знаете, нали.


Изотопови категорично не одобряват. Не ни се нравят и яките багери, почти като по родното Черноморие. На шишманлии им остава да се топнат само в локвите по уличните дупки, докато май все още е дъждовен. Спокойно, народе, душът е гратис. А после бегом на море, но не за да се поздравявате с „Честита баня!”.


Макар и някои да признават, че не го обичат. Оказва се има и такива хора. Топло им е на плажа, „пясъкът отива навсякъде”... Не е навсякъде, знаем точно къде. За тези обитатели на „Цар Иван Шишман” е планината и прохладата на язовирите и езерата. Внимателно с комарите и речните русалки!


Други обаче ценят високо великото Черно море, което е „къмпинг, свобода и прекрасност”. Тази порода шишманлии обичат да четат за пътешествия и приключения и познават тънкостите на салатата с домашни домати и люти чушки в леген. „Салатата не е ли в леген и с пясък, не е салата!”. Правилно! Познават още благия нрав и богатите градини на шкорпиловските баби и често-често чуват вълшебните думи: „Да се върнете пак.”


Продължаваме уличното гмуркане и срещаме достолепна бивша състезателка по плуване, която тренира от тригодишна. Съвършенството в движенията достига с треньор по родното крайбрежие. Обича да ходи до Ахтопол и прекарва там месеци наред, за да плува маратонски дистанции. Изотопови са възхитени от откритието си и адмирират столичната жена амфибия!


Кучетата по улицата не плуват и не обичат плажа, показа репортерската ни проверка, но в посока прословутата опашка на коня, тоест Паметника на Цар Освободител, срещаме лондончанина Макс.


Той добре помни от детството семейните плавания около британските острови. За него морето е приключение и символ на международната търговия, която свързва света. Възхитен е от София и богатата ѝ европейска история. Убедихме Макс да стигне и до морския ни бряг и сме особено доволни!


Такива ще останем, ако чуете пиратската ни анкета в звуковия файл. Обещаваме, че ще ви замирише на море!


Снимки: Иван Нотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57