Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дъщерята на проф. Мирослава Кортенска дари книгите на майка си на студенти

Студенти на проф. Мирослава Кортенска
Снимка: Фейсбук- Мирослава Кортенска

Дъщерята на проф. Мирослава Кортенска Веселина Господинова дари на студенти от Югозападния университет в Благоевград книгите на майка си.

"Аз много държа знанието, всички книги, които са били на работния плот на майка ми, да останат лично във всеки един студент. Това беше нейното послание за отговорността към знанието и си мисля, че когато обявихме инициативата в интернет, се обадиха повече от 20 студенти от цяла България с молба книги от професорката, от нейния огромен архив да остане в тях. Това е един много вълнуващ момент, за който аз се подготвям емоционално", каза за БНР Веселина Господинова, дъщеря на проф. Мирослава Кортенска.

Веселина Господинова сподели, че студентите имат нужда от знанието на нейната майка - проф. Мирослава Кортенска.

"Именно тези студенти, докато майка ми беше в болница, докато преминахме през тези тежки моменти, за нито един миг тези деца не ме оставиха - мен и моите деца, винаги се интересуваха от нас", допълни в предаването "Графити по въздуха" Веселина Господинова.

Професор Мирослава Кортенска почина на 13 април 20121 година.

"Въпреки че толкова време майка ми беше в болница, знаехме, че не е добро нейното състояние, че е много тежко състоянието ѝ заради коорнавируса, но винаги надеждата умира последна. Аз все още не мога да преживея, не мога да приема, не мога да възприема тази ситуация, която живота ми поднесе - да се разделя с моята майчица, която си отиде на толкова работоспособна възраст. Тя беше преподавател до последно в Югозападния университет в Благоевград, пишеше коментари, имаше много сериозна обществена гледна точка. Нейното гледище беше критерий и мерило за много хора в България. Загубихме този човек така нелепо и аз съм в голям шок", сподели още Веселина Господинова.

Благодарение на БНР по повод 85-годишнината от рождението на баща си - Кирил Господинов, Веселина Господинова дари документи на Държавния архив.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Неравноделната душа" с прожекция-специално събитие на 12 юли в "Одеон"

Прожекция-специално събитие на документалния филм "Неравноделната душа" се подготвя във Филмотечно кино "Одеон" - на 12 юли от 18:00 часа.  Пълнометраженият документален дебют на София Стойчева – сценарист и режисьор на филма, е емоционален разказ за хора от различни националности, които, без да имат родови връзки на Балканите, посвещават години..

публикувано на 09.07.24 в 17:25
Димитър Драганов

Как себепознанието може да се превърне в мощен инструмент за преодоляване на трудностите

В свят, изпълнен с предизвикателства и неочаквани обрати, често се оказваме изправени пред изпитания, които ни карат да се чувстваме сами и безнадеждни . Но точно в тези моменти, когато сме на "дъното на пъкъла", можем да открием вътрешната си сила и да излезем по-силни от всякога. Разказваме за това как да изградим спокойствие, когато останем сами..

публикувано на 09.07.24 в 16:47

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще открие "Банско Джаз Фестивал"

Израелският китарист Мишел Сахрауи ще бъде гост на "Банско Джаз Фестивал". Той ще открие предстоящото издание с концерт на 3-ти август заедно със своето трио - Мишел Сахрауи (китара), Йонатан Коен (бас) и Шир Гинот (барабани).  Сахрауи е китарист и композитор от Назарет, Израел. Когато е на 19 години, взема уроци по китара. През 1995 г. се..

публикувано на 09.07.24 в 16:35
Диана Данова – Дамянова

Диана Данова – Дамянова в дебрите на "Софийски музикални седмици" от 70-те години до днес

Музикология или музикознание – от гръцки се превежда като музика и думи. Обект на изследване в музикознанието са произходът на музиката и нейното историческо развитие, теорията на музикалните елементи и проблемите на музикалното изкуство. Този музикален анализ цели да открои естетиката, хармонията и критиката за музикалните произведения . В..

публикувано на 09.07.24 в 10:43
 Айтен Огуджу

Айтен Огуджу - един от най-добрите сценографи на Турция

Айтен Огуджу е сценограф за драматичен и куклен театър , преподавател е по сценичен дизайн в университета в Измир . Родена е в Разград, но 1989 година се преселват в Турция, където завършва Художествена гимназия, а след това и Измирския университет - специалност "Сценография".  Работила е за постановки освен в Турция и в Лондон, Косово, Катар,..

публикувано на 08.07.24 в 11:22

В крепостта "Царевец" във В. Търново беше открит 9-ият летен оперен сезон "Сцена на вековете"

С балетния спектакъл „Кармен“ по музика от едноименната опера на Жорж Бизе снощи в крепостта „Царевец“ във Велико Търново беше открит Деветият летен оперен сезон „Сцена на вековете“. До 11 септември в основната и съпътстващата програма на културния форум ще бъдат представени 14 оперни и балетни спектакъла. Българското национално радио е медиен..

публикувано на 07.07.24 в 12:53

Започва "Arbanassi summer music"

Две от емблематичните средновековни църкви в архитектурния резерват Арбанаси до Велико Търново от днес до 12 юли ще домакинстват за 14-и път международния фестивал на камерната музика "Arbanassi summer music". Културният форум по традиция извежда камерната музика от концертната зала и я представя в атмосферата на арбанашките средновековни..

публикувано на 07.07.24 в 09:03