Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Миков: В решението на екоминистъра за прохода Петрохан става въпрос за екологично талибанство

Андрей Ковачев: Трябва да се видят всички алтернативни трасета по проекта за тунела

„Въпросът е важен за цяла България, защото коридор номер 4, освен трасето Ботевград-Видин, трябва да има и едно второ трасе, да не говорим, че за направлението Солун това е по-прекият път. Атакувам решението на екоминистъра да прекрати процедурата по ОВОС, като немотивирано, нищожно, като противоречащо на закона“, посочи пред БНР Михаил Миков, председател на 42-ото Народно събрание и четири мандата народен представител от видинския регион.

Миков оспорва решението на служебния екоминистър за прекратяване процедурата по Оценка за въздействие на околната среда за тунела под прохода „Петрохан“.

Предвид важността на инвестиционното намерение и предполагаемото отрицателно въздействие върху околната среда, министърът на околната среда и водите Асен Личев  изпрати писмо до Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) с уведомление, че процедурата по ОВОС може да бъде възобновена, в случай, че в МОСВ бъдат представени всички проучени от инвеститора варианти за трасе през прохода „Петрохан“.

„След като изразих това свое решение, започват някакви преговори, да се дават някакви алтернативи. Но аз твърдя, че става въпрос за някакво екологично талибанство и мисля, че от случая Петрохан ще излезе един системен въпрос за това как изглеждат плановете за защитените зони по "Натура" в България. Защото ще се окаже, че при изготвянето на тези планове те не са съобразени със Закона за биологичното разнообразие. Смятам, че АПИ е направила своите проучвания и не е въпрос на опазване на околната среда преценката за икономическа полза, преценката за финансови възможности и това се отнася за всеки проект, не само за тунела "Петрохан“, поясни още в „Хоризонт до обед“ Миков.

Той заяви категорично, че МОСВ трябва да се произнесе дали въздействието върху околната среда е негативно. Това е смисълът на ОВОС, каза Михил Миков. И препотвърди, че ще внесе жалба във ВАС заради спряната процедура по ОВОС за тунела под Петрохан.

Андрей Ковачев                        Снимка:БГНЕС

„Трябва да се има предвид все пак, че МОСВ спазва закона и да се опитваме сега на служебния кабинет да му прехвърляме отговорността заради несвършената работа на агенция „Пътища“, аз мисля, че не е коректно“, коментира темата пред БНР и Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа „Балкани“.

„Мисля, че ако сега не се спази законът, когато след това процедурата тръгне много напред, това ще бъде много по-лошо. Аз изцяло подкрепям исканията на хората от Северозапада, те са много съществени и важни, но начинът е в момента да се санират нарушенията – да се видят всички варианти за трасето под прохода "Петрохан, аз не знам дали сегашното трасе е добро или лошо, знам обаче, че е имало поне няколко алтернативни трасета и не става ясно защо е избрано това трасе", твърди още в "Хоризонт до обед" екологът.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51