Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще почиват децата през лятото

Детски лагер в село Стакевци
Снимка: Радио Видин

От края на миналата седмица туроператорите могат да кандидатстват пред училищата за организирането на безплатните почивки за деца.

Процедурата започва, след като Министерският съвет прие Националната програма „Отново заедно“. Тя е на стойност 15 милиона лева от държавния бюджет. Целта е да се подкрепи туристическият бизнес, а децата да се върнат към социализацията си след продължителните периоди на дистанционно обучение.

Чрез тази програма 30 хиляди ученици и техните педагози ще бъдат изпратени на почивка. Министерството на образованието ще приема заявки до 31 юли.

Правителството определи по 500 лева на дете за безплатните почивки на учениците. Около тази сума варират и цените на пакетите за летните лагери, предлагани от туроператорите.

Всеки туроператор съобразно програмата си търси база, където може да я реализира, уточнява Свидна Динева, управител на туроператорска фирма, специализирана в детските и младежки пътувания. Според нея по-лесно биха се справили с конкуренцията туроператори, които вече имат натрупан опит в детския туризъм. 

Лагер в Обзор  Снимка: БГНЕС

Идеята сама по себе си е добра и малко ни връща към времето на т.нар. социален туризъм, отбелязва Аспарух Мачирски, собственик на фирма, която също е специализирана в детския отдих.

Сред въпросителните Мачирски посочва критериите как ще бъдат определяни децата. „И си представете от едно училище със 150 деца, като отидат 30 деца, какво ще се случи. Другите 120 как ще се чувстват?

За него по-оптималният вариант е сумата за едно дете да бъде трансформирана в еднодневни екскурзии на класа по региони, включително с родители.

Докато е на зелено училище, учителят е 24 часа с децата и стремежът да се компенсират малките командировъчни е допринесъл за опорочаването на ученическия туризъм, смята Аспарух Мачирски.

„Защото в един момент не се гледа качеството на услугата, а започва да се гледа размерът на комисионната и размерът на командировъчните. Смятам, че учителят трябва да получи коректно заплащане за тази отговорност, 24-часова, но тя, на този етап не е нормално решена.“

На този фон какъв е интересът на родителите към платените детски лагери и други форми за отдих на децата през ваканцията?

Според Свидна Динева интересът е съпоставим с този от предпандемичната 2019 година, „когато всичко се случваше нормално в една нормална среда и обстановка“.

Цари мали град   Снимка: БГНЕС

Тази година интересът се фокусира върху лагери, които да съчетават полезното с приятното, например езиковите или математически лагери.

Скаутски, приключенски лагери – всичко онова, което дава допълнителни емоции, компетентности и познания, са интересни за родителите. Гледат да осмислят лятото на децата си по най-пълноценен начин“, коментира Динева.

Има завишение на цените както от страна на местата за настаняване, така и от страна на туристически обекти, които са променили входните си такси, отбелязва Свидна Динева.

Около 10% е завишението на цените.“

Чуйте повече по темата в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54