Процедурата започва, след като Министерският съвет прие Националната програма „Отново заедно“. Тя е на стойност 15 милиона лева от държавния бюджет. Целта е да се подкрепи туристическият бизнес, а децата да се върнат към социализацията си след продължителните периоди на дистанционно обучение.
Чрез тази програма 30 хиляди ученици и техните педагози ще бъдат изпратени на почивка. Министерството на образованието ще приема заявки до 31 юли.
Правителството определи по 500 лева на дете за безплатните почивки на учениците. Около тази сума варират и цените на пакетите за летните лагери, предлагани от туроператорите.
Всеки туроператор съобразно програмата си търси база, където може да я реализира, уточнява Свидна Динева, управител на туроператорска фирма, специализирана в детските и младежки пътувания. Според нея по-лесно биха се справили с конкуренцията туроператори, които вече имат натрупан опит в детския туризъм.
Идеята сама по себе си е добра и малко ни връща към времето на т.нар. социален туризъм, отбелязва Аспарух Мачирски, собственик на фирма, която също е специализирана в детския отдих.
Сред въпросителните Мачирски посочва критериите как ще бъдат определяни децата. „И си представете от едно училище със 150 деца, като отидат 30 деца, какво ще се случи. Другите 120 как ще се чувстват?“
За него по-оптималният вариант е сумата за едно дете да бъде трансформирана в еднодневни екскурзии на класа по региони, включително с родители.
Докато е на зелено училище, учителят е 24 часа с децата и стремежът да се компенсират малките командировъчни е допринесъл за опорочаването на ученическия туризъм, смята Аспарух Мачирски.
„Защото в един момент не се гледа качеството на услугата, а започва да се гледа размерът на комисионната и размерът на командировъчните. Смятам, че учителят трябва да получи коректно заплащане за тази отговорност, 24-часова, но тя, на този етап не е нормално решена.“
На този фон какъв е интересът на родителите към платените детски лагери и други форми за отдих на децата през ваканцията?
Според Свидна Динева интересът е съпоставим с този от предпандемичната 2019 година, „когато всичко се случваше нормално в една нормална среда и обстановка“.
Тази година интересът се фокусира върху лагери, които да съчетават полезното с приятното, например езиковите или математически лагери.
„Скаутски, приключенски лагери – всичко онова, което дава допълнителни емоции, компетентности и познания, са интересни за родителите. Гледат да осмислят лятото на децата си по най-пълноценен начин“, коментира Динева.
Има завишение на цените както от страна на местата за настаняване, така и от страна на туристически обекти, които са променили входните си такси, отбелязва Свидна Динева.
„Около 10% е завишението на цените.“
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..