Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължава незаконното изхвърляне на отпадъци край село Бели извор

Сметище село Бели Извор
Снимка: Ива Антонова

Преди години стара кариера за инертни материали в землището на село Бели извор беше обособена за депо за строителни отпадъци. Постепенно обаче теренът се превърна в голямо незаконно сметище за битови боклуци.

"Проблемът е като с всички незаконни сметища. Изведнъж там, където се изсипе един камион боклук, след него идва втори, трети, четвърти, пети и не може да му се хване края", каза за БНР Кирил Илиев, кмет на врачанското село Бели извор.

Сметище село Бели Извор          Снимка: Ива Антонова

Незаконното сметище превзема землището на селото в близост до международния път Е79.

"Преди 7-8 години може би там имаше изоставена кариера, където са копаели камъни, една огромна дупка и отвориха да запълват тази дупка със строителни материали заради водния цикъл в града. Когато приключи водният цикъл се оказа, че не само от тези боклуци, започнаха хората да си изхвърлят от мазета, тавани, фотьойли, диванчета, бидони, стари дрехи, гуми, стъкла, цели фирми, които сменят стъкла във Враца си изхвърлят там", допълни Илиев.

Той съобщи, че преди време е сезирал екоинспекцията, направено е предписание на община Враца и е почистено незаконното сметище.

"Но, когато това не се охранява започва да се пълни отново като сметище. Моето искане беше да се сложи някакъв ред, да се сложи охрана, човек, който да пропуска само строителни отпадъци, за съжаление това досега не стана и сега в момента сметището е нерегламентирано".

Сметище село Бели Извор         Снимка: Ива Антонова

За нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в района от инспектората към Община Враца са наложени десетки актове. От местната управа припомниха, че по пътя към сметището е била поставена бариера, но това не е спряло нарушителите. Те са започнали да изхвърлят боклуците си преди ограничението. Сега се организира видеонаблюдение на района. От Общината напомниха, че имат сключени договори с фирми за събиране на различен вид битови отпадъци и дори някои от тях се приемат срещу заплащане. Местната управа има намерение да запази терена край Бели извор като депо за строителни отпадъци с цел да бъде възстановено напълно.

Сметище село Бели Извор       Снимка: Ива Антонова

"Според мен сметището трябва да се закрие на 100 процента, защото не е възможно там да се събират само строителни отпадъци. Самите ние, хората, които изхвърляме боклуците трябва да ви кажа, че не сме достатъчно възпитани и дисциплинарни да пазим природата. В Лиляче има регламентирано сметище, узаконено сметище, отиваш, закарваш боклука, плащаш си за строителни отпадъци, обаче там не можеш, ако в камиона има един лист хартия или найлоново шише от минерална вода, те ти връщат целия камион, не можеш така безконтролно тук това искам да стане, за да можем ние да спазваме някакъв ред в извозването на отпадъците", подчерта кметът. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена.  Онлайн петиция, която..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26