Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължава незаконното изхвърляне на отпадъци край село Бели извор

Сметище село Бели Извор
Снимка: Ива Антонова

Преди години стара кариера за инертни материали в землището на село Бели извор беше обособена за депо за строителни отпадъци. Постепенно обаче теренът се превърна в голямо незаконно сметище за битови боклуци.

"Проблемът е като с всички незаконни сметища. Изведнъж там, където се изсипе един камион боклук, след него идва втори, трети, четвърти, пети и не може да му се хване края", каза за БНР Кирил Илиев, кмет на врачанското село Бели извор.

Сметище село Бели Извор          Снимка: Ива Антонова

Незаконното сметище превзема землището на селото в близост до международния път Е79.

"Преди 7-8 години може би там имаше изоставена кариера, където са копаели камъни, една огромна дупка и отвориха да запълват тази дупка със строителни материали заради водния цикъл в града. Когато приключи водният цикъл се оказа, че не само от тези боклуци, започнаха хората да си изхвърлят от мазета, тавани, фотьойли, диванчета, бидони, стари дрехи, гуми, стъкла, цели фирми, които сменят стъкла във Враца си изхвърлят там", допълни Илиев.

Той съобщи, че преди време е сезирал екоинспекцията, направено е предписание на община Враца и е почистено незаконното сметище.

"Но, когато това не се охранява започва да се пълни отново като сметище. Моето искане беше да се сложи някакъв ред, да се сложи охрана, човек, който да пропуска само строителни отпадъци, за съжаление това досега не стана и сега в момента сметището е нерегламентирано".

Сметище село Бели Извор         Снимка: Ива Антонова

За нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в района от инспектората към Община Враца са наложени десетки актове. От местната управа припомниха, че по пътя към сметището е била поставена бариера, но това не е спряло нарушителите. Те са започнали да изхвърлят боклуците си преди ограничението. Сега се организира видеонаблюдение на района. От Общината напомниха, че имат сключени договори с фирми за събиране на различен вид битови отпадъци и дори някои от тях се приемат срещу заплащане. Местната управа има намерение да запази терена край Бели извор като депо за строителни отпадъци с цел да бъде възстановено напълно.

Сметище село Бели Извор       Снимка: Ива Антонова

"Според мен сметището трябва да се закрие на 100 процента, защото не е възможно там да се събират само строителни отпадъци. Самите ние, хората, които изхвърляме боклуците трябва да ви кажа, че не сме достатъчно възпитани и дисциплинарни да пазим природата. В Лиляче има регламентирано сметище, узаконено сметище, отиваш, закарваш боклука, плащаш си за строителни отпадъци, обаче там не можеш, ако в камиона има един лист хартия или найлоново шише от минерална вода, те ти връщат целия камион, не можеш така безконтролно тук това искам да стане, за да можем ние да спазваме някакъв ред в извозването на отпадъците", подчерта кметът. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05