Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийският университет - домакин на научна конференция

Проблеми и опазване на българското и световно природно и културно наследство

Проф. Иван Илчев: Налице е неприятно "чалгизиране" на историята

Софийски университет "Свети Климент Охридски"
Снимка: Ани Петрова

Следващите два дни Софийският университет е домакин на научна конференция, която поставя във фокуса опазване на културното и природното наследство. Конференцията се провежда в рамките на проекта „Наследство БГ“, на който БНР е асоцииран партньор.

Център за върхови постижения се реализира от дванадесет водещи организации, които са фундамент на националната научна инфраструктура в сферите на „Културните и творческите сектори".

В рамките на конференцията ще бъде дискутирано по проблемите и опазването на движимото и недвижимото културно историческо наследство в България и на Балканите - законодателна рамка, консервация, реставрация и класификация. Ще стане дума и за дигитализацията и т.нар. маппинг като подход, както и за добрите международни практики и опит.

" До тук протича много бурна дискусия между колегите и това, което се коментира, е за неприятното "чалгизиране на историята" , "квази история", пупулярна история, което за съжаление намира място и в учебниците, официално спонсорирани от държавната власт в България", заяви пред БНР проф. Иван Илчев, ръководител на проекта и Ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в периода 2007 - 2015 г., член-кореспондент на Българската академия на науките.

"Това вредно явление се грижи за "най-долните" вкусове и хора, които под патриотизъм разбират не обективната история, а преувеличената предства за ролята на нашия народ в световната и европейска история", каза още проф. Илчев.

Скална църква край Михалич  Снимка: Венета Николова

" Нашето участие е с подпроект, който има за цел да направи оценка на природното наследство и ние включваме една сравнително нова и много популярна концепция в света за екосистемните услуги. Тоест пречупваме го през тази концепция и чрез нея ние придаваме по-нов смисъл на научните изследвания в опазването на природата", посочи проф. Стоян Недков от Департамент География на Национален институт по геофизика, геодезия и география при БАН.

Проектът се изпълнява от дванадесет водещи организации, които са фундамент на националната научна инфраструктура в сферите на „Културните и творческите сектори (архитектура, филми, ТВ, видео игри и мултимедия), културно наследство, дизайн, включително моден дизайн, фестивали, музика, сценични и визуални изкуства, издателска дейност, радио.

Снимка: Софийски университет

Чрез своята дейност те оказват ключово влияние върху управлението и опазването на културното наследство, управлението на защитени местности и опазването на околната среда, развитието на регионите, образованието, различни икономически сектори от креативните и рекреативните индустрии, развитието на библиотечно, музейно и архивно дело, изкуствата и други. Водещи са в подготовката на студенти, докторанти, пост-докторанти.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

публикувано на 21.07.24 в 12:38

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35