Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преподавателят по конституционно право

Доц. Наталия Киселова: За първи път спечелилият изборите е с толкова малка парламентарна група

Проектокабинетът цели ИТН да влезе в политическите преговори с водеща позиция и да притиска по-малките

Наталия Киселова
Снимка: БГНЕС

Това, на което сме свидетели, е политически ход, каза пред БНР преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова след обявяването на проект за правителство на „Има такъв народ“ от лидера на партията Слави Трифонов вчера.

Усилията, които председателят на ИМВ направи още преди окончателните резултати, имат за цел да влезе в политическите преговори с водеща позиция и да притиска по-малките парламентарни групи, които ще дадат или няма да дадат подкрепа, коментира Киселова в предаването „Преди всички“.

Предстои да видим окончателния състав на Народното събрание и фотофинишът да покаже кой е първи и кой е втори, допълни доц. Киселова.

Има 15-дневен срок за оспорване на изборните резултати пред Конституционния съд, уточни конституционалистът.

Наталия Киселова прогнозира бързо свикване на новия парламент в контекста на очаквания евродоклад по хоризонталния механизъм за върховенството на правото. Тя отбеляза, че „докладът няма да е много ласкав за България“ и ще ни охлади повече от санкциите по закона „Магнитски“.

За пръв път сме изправени пред положение, в което спечелилият изборите е с толкова малка парламентарна група, подчерта преподавателят.

„Сега, с толкова малка подкрепаq трябва да има доста подробна програма, с която да се яви проектоправителството.“

Киселова нарече „доста спорни“ част от предложенията, представени от Слави Трифонов.

Относно хипотезата проектокабинетът на ИТН да е бил консултиран с президента Киселова посочи:

Ако е бил консултиран, то част от служебните министри биха проявили интерес. Според мен не е. Министрите са отказали не защото не харесват кандидата за министър-председателя или идеологията, а по-скоро защото не знаят каква е посоката, в която ще се движи правителството. Каруцата е поставена пред коня.“

Ако се стигне до невъзможност да се състави правителство, може следващите парламентарни избори да се проведат както заедно, така и отделно от президентските, уточни конституционалистът. Вариант „2 в 1“ обаче крие рискове заради кандидатите за държавен глава, които биха издигнали отделните партии, смята Наталия Киселова.

Трябва да се премисли много добре вариантът, в който гласуваме на машини с две бюлетини и дали това отново няма да ни вкара в инфарктни ситуации да се търсят машини в последния момент, предупреди още експертът.

Според Конституцията 22 октомври – 22 ноември е прозорецът, в който трябва да се проведат президентските избори, поясни доц. Киселова.

„Първото нещо, което трябва да направи Народното събрание, е да насрочи президентските избори.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15