Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Божидар Божанов: Под претекст борба с тероризма софтуер за проследяване се използва и за други цели

Никога само „добрите“ не използват слабостите в криптографията, напомня IT специалистът

IT-специалистът Божидар Божанов в студиото на "Хоризонт"
Снимка: Радостина Билярска, БНР

„Много е сериозно това, че уязвимости в смартфоните биват използвани, за да получават пълен контрол правителства и да ги следят. И това винаги, винаги, винаги под претекст борба с тероризма. Само че никога няма данни за това колко терористични атентати е предотвратило.“ Това каза пред БНР IT експертът Божидар Божанов. Той анализира казуса с проследяването на стотици журналисти, граждански активисти и опозиционери с помощта на израелски шпионски софтуер.

През опорната точка, че се бори тероризма, подобен софтуер се използва и за други цели, допълни Божанов.  

По повод някои от сведенията той уточни, че най-вероятно част от технологичната работа е била аутсорсната в България. Очаквано и нормално е да изнесеш част от развойната си дейност тук с оглед на капацитета на страната в IT сектора, има обаче и етична страна на това да правиш софтуер за подслушване и следене, коментира Божанов в предаването „Преди всички“.

„Дали тази дейност репутационно е добра за България - по-скоро не.“  

Ако една държава е платила за въпросния софтуер, то този трансфер съществува и може да бъде проследен, посочи още Божанов.

Само проследяването на парите няма да е достатъчно. Трябва да се види кой го е използвал, как го е използвал. При този тип софтуер това е малко по-трудно, тъй като целта му е и да се „скрие“.

Ще е още по-голям скандал, ако израелската компания производител е в течение на целия централизиран списък, заяви експертът.

Като част от проблема той изтъкна, че се използват уязвимости на телефона, за които ние не знаем. Използват се и уязвимости, някои от които през годините са били коригирани, поясни Божидар Божанов.

„Дали в Android всички устройства и всички версии на операционната  система са уязвими, предстои да се направи анализ. Така или иначе търговията с тези уязвимости, откриването им от частни компании, продаването им на правителства и не само, е нещо, за което трябва сериозно да се замисли международната общност. Това трябва да бъде забранено, защото никога не води до нещо добро. Ние си мислим, че само „добрите“ ще ползват някаква дупка, някаква слабост в криптографията. Това не е така. Никога само добрите нямат достъп до него.“

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Разкритията за израелски шпионски софтуер спряха услуги на „Амазон“

Облачните услуги на компанията „Амазон“ са спрели инфраструктура и акаунти, свързани с фирмата разработчик на шпионския софтуер „Пегас“ израелската фирма „Ен Ес Оу Груп“. Това съобщава Ройтерс като се позовава на информация на американски медии...

публикувано на 20.07.21 в 08:25

Стотици журналисти и политици по света били шпионирани с помощта на израелски софтуер

Правозащитници, журналисти и адвокати по целия свят са били наблюдавани чрез телефонни зловредни програми, продавани на авторитарни правителства от израелска фирма за наблюдение, съобщават медиите. Разследването на в. „Вашингтон пост“, „Гардиън“,..

обновено на 19.07.21 в 15:25
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата..

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко ,..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател...

публикувано на 18.04.24 в 11:15