Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Цветан Златанов: Има гори, за които е критично важно по-скоро да се запазят като стари

Снимка: БГНЕС

Изпълнителната агенция по горите и WWF - Световният фонд на дивата природа - България ще направят обход на стари гори на територията на Държавно горско стопанство – София на Витоша.

„Целта е да се покаже на обществото това, което е свършено като позитив, да се наблегне на важността на горите във фаза на старост. Витоша е подходяща, защото е планината до столицата. Макар да не наблягаме на проверката, ще бъде извършен мониторинг на тези стари гори“, поясни в предаването „Преди всички“ проф. Цветан Златанов от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН, експерт в проучването на старите гори за България и Европа.

Съвместната работа с WWF по картирането на старите гори у нас е започнала преди повече от 10 години. През 2016 г. към инициативата се е присъединило Министерството на земеделието.

„Те разпознаха нашата работа и приеха предложените гори в Натура 2000, които ние бяхме картирали като ценни и наистина близки до фаза на старост. Допълнително министерството отдели значителна площ. В момента около 5% от горите на България, от държавните гори, са заделени като гори във фаза на старост. Това са гори, в които няма да се извършва стопанска дейност, които са много важни – от гледна точка водоохранна роля на гората, за рекреация и туризъм, за опазване на биологичното разнообразие. Това е една прекрасна стъпка“, коментира проф. Златанов.

В бъдеще и гори, които не са в мрежата Натура 2000 също ще бъдат заделени като такива във фаза на старост, поясни експертът.

Има такива гори, които е критично по-скоро да бъдат запазени, защото в тях в момента се извършва стопанска дейност.“

Проф. Златанов има професионален опит в Канада. Цялото интервю с него чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05